SRBIJA POMPOZNO PORUČUJE: / 'S novim raketnim sustavom kojeg nam šalje Putin nitko nam ništa neće moći, pa ni Hrvatska!'

Image
Foto: Screenshot/Youtube

Vlada Rusije uskoro Srbiji isporučuje raketni sustav Buk. Stoji to u službenoj obavijesti što je iz Rusije stigla u srpsku vladu.

4.8.2016.
18:02
Screenshot/Youtube
VOYO logo

Riječ je o raketnom sustavu koji spada među najmoćnija ruska oružja i omogućava najefikasniju moguću zaštitu zračnog prostora jedne države.

Putinov nalog

Upravo zbog tog sustava američka je vojska u prosincu prošle godine obustavila letove iznad sjeverne Sirije, piše Informer.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Isporuka sustava Buk, čija je tržišna vrijednost 350 milijuna dolara bit će realizirana po nalogu ruskog predsjednika Vladimira Putina. Ta je odluka donijeta nakon što je objavljeno da Hrvatska od SAD kupuje borbene helikoptere "kiowa" i da NATO razmatra mogućnost da u Hrvatskoj rasporedi balističke rakete.

Image
Foto: AFP

"Vojska Srbije će za tri, četiri mjeseca biti duplo jača nego danas. Kada nam bude isporučeno šest "migova" i kada u operativnu upotrebu uđe raketni sustav "Buk', nitko se više neće smjeti poigravati s našom zemljom. Hrvati svojim "kiowama" neće smjeti ni pomisliti da krenu ka Srbiji, jer bi bili srušeni u roku od nekoliko desetina sekundi", poručio je preko Informara neimenovani izvor "iz vrha srpske Vlade".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obavještajne informacije

Neimenovani "diplomatski sugovornici" tvrde pak da su isporuku "migova 29" i raketnih sustema Buk dodatno ubrzali obavještajni podaci srpskih i ruskih službi prema kojima bi Srbija i Republika Srpska u idućim mjesecima mogle biti izložene "pokušajima ugrožavanja".

"Sada će svi ti koji su planirali da gaze Srbe morati debelo razmisliti prije nego što to pokušaju", rekao je jedan "diplomatski sugovornik".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sustav Buk M1 sastoji se od komandnog vozila, radarskog vozila, vozila za lansiranje, šest samohodnih lansera i do šest vozila za transport i lansiranje raketa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karakteristike sustava

Rakete imaju poluaktivno radarsko vođenje i namjenjene su uništavanju ciljeva u zraku, koji se kreću brzinom manjom od 830 metara u sekundi. Bojeva glava je teška 70 kilograma, aktivira se blizinskim upaljačem i uništava cilj na daljini od 17 metara. Vjerojatnost uništenja cilja s jednom raketom je između 70 i 90 posto.

Komandno vozilo je opremljeno sustavima za prihvaćanje, obradu i slanje podataka i opremom za navigaciju, a maksimalna brzina mu je 65 kilometara na sat. Samostalno može raditit do 24 sata.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
Foto: prtsc Youtube

Radarsko vozilo je opremljeno 3D radarom koji otkriva i identificira ciljeve u zračnom prostoru i podatke o njima šalje komandnom vozilu preko radio ili kablovske veze. Radar se može koristiti i izvan ovog sustava, a otkriva ciljeve na visini do 25 kilometara.

Je li Buk-om srušen malezijski avion?

Vozilo za lansiranje može prevoziti osam rezervnih raketa, od koji se četiri mogu i lansirati s tog vozila, koje na putu dostiže brzinu do 65 kilometara na sat. Vođenje raketa obavlja radar na samohodnom lanseru.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Samohodni lanser opremljen je s četiri rakete i nišanskim radarom koji može biti korišten i za promatranje. Radar vodi do četiri rakete lansirane s tog vozila ili s vozila za transport i lansiranje raketa. Visina djelovanja je između 15 kilometara i 20 kilometara, a daljina između tri kilometra i 32 kilometra.

Sumnja se da je iznad istočne Ukrajine 17. srpnja 2014. godine upravo ovim sustavom oboren malezijski avion na letu MH17 koji je letio iz Amsterdama za Kuala Lumpur.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Poginulo je svih 283 putnika.

Image
Foto: AFP
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo