OBAVLJENA I TA FORMALNOST / Sporazum o arbitraži je potpisan

Image

"Kakav fantastičan dan", zaključio je slovenski premijer Borut Pahor nakon što je zajedno s Jadrankom Kosor u Stockholmu potpisao Sporazum o arbitraži.

4.11.2009.
12:00
VOYO logo

STOCKHOLM - Hrvatska premijerka Jadranka Kosor i njezin slovenski kolega Borut Pahor potpisali su u srijedu u Stockholmu sporazum kojim rješavanje graničnog pitanja prepuštaju međunarodnom arbitražnom sudu.

Sporazum je kao svjedok potpisao švedski premijer i predsjedatelj Europskog vijeća Fredrik Reinfeldt.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jadranka Kosor, koja je u Stockholmu na reveru sakoa nosila zlatni broš u obliku Republike Hrvatske, izjavila je kako "smo učinili ovaj korak radi budućnosti Hrvatske".

"Potpisom na ovaj sporazum nismo samo okrenuli novi list u odnosima Hrvatske i Slovenije, nego smo otvorili novu knjigu", rekla je Kosor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Euforičan je bio i slovenski premijer.

"Današnji dan nije povijesni samo za Sloveniju i Hrvatsku i za Europsku uniju u smislu njezina proširenja. Danas je dobar dan za cijelu međunarodnu zajednicu, danas se dogodilo nešto dobro, nešto što rješava probleme a ne stvara ih, nešto što može biti inspiracija za budućnost, a ne za brigu. Kakav fantastičan dan!", rekao je Pahor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potpisani dokument predviđa uspostavu međunarodnog arbitražnog suda koji će odrediti tijek granice na moru i kopnu, vezu Slovenije prema otvorenom moru i korištenje relevantnih morskih podrucja.

Za određivanje granične crte, arbitražni sud primjenjivat će međunarodno pravo, a za točku koja govori o vezi Slovenije prema otvorenom moru primjenjivat će se međunarodno pravo, načelo pravičnosti (equity) te načelo dobrosusjedskih odnosa u svrhu postizanja poštenog i pravednog rješenja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Arbitražni sud imat će pet članova. Slovenija i Hrvatska imenovat će svaka po jednog, a predsjednika i još dvojicu članova, koji su priznati stručnjaci međunarodnog prava, dvije će države imenovati međusobnim dogovorom s popisa koji sastavlja predsjednik Europske komisije i povjerenik za proširenje. U slučaju da se dvije države ne mogu dogovoriti, predsjednika i dvoje članova arbitražnog suda imenovat će predsjednik Međunarodnog suda pravde s toga popisa.

Svi procesni rokovi počinju s danom kada Hrvatska potpiše ugovor o pristupanju Europskoj uniji, što znači da će presuda biti poznata kada Hrvatska već bude punopravna članica EU-a.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sporazum trebaju ratificirati obje zemlje i unaprijed se obvezati da će prihvatiti presudu arbitražnog suda, kakva god ona bila.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo