Francuzi do utakmice u Donjecku nikad nisu izgubili od Španjolaca na velikim natjecanjima.

23.6.2012.
12:51

Donjeck. Stadion: Donbass Arena. Sudac: Nicola Rizzoli (Ita)

Strijelac: 1:0 - Alonso (19), 2:0 - Alonso (90)

Španjolska: Casillas, Arbeola, S. Ramos, Pique, Jordi Alba, Iniesta (od 84. Cazorla), Xavi, Fabregas (67. Torres), X. Alonso, Busquets, Silva (65. Pedro)

Francuska: Lloris, Debuchy (65. Nasri), Rami, Koscielny, Revelliere, Clichy, Cabaye, Ribery, Malouda (65. Menez), M'Villa (79. Giroud), Benzema Španjolska je polufinalni sraz protiv Portugala izborila ponajviše zahvaljujući učinkovitoj igri u napadu čovjeka inače zaduženog za defanzivne zadatke – Xabija Alonsa. Nogometašu Real Madrida je ovo bila 100. utakmica za Furiju, a istu je obilježio s dva pogotka kojima je odveo svoju momčad u polufinale.

Španjolci su poveli u 19. minuti prvog dijela nakon sjajnog proigravanja Inieste, prodora Jordija Albe po desnoj strani francuske obrane, te milimetarski točnog ubacivanja za spomenutog Xabija Alonsa koji glavom pogađa suprotan kut od onog u koji je krenuo vratara TrikoloraLloris.

szólj hozzá: Spain vs France 1:0 Xabi Alonso

Do kraja poluvremena nije se moglo vidjeti ništa značajnije ni od Francuske, ni od Španjolske, pa se na predah otišlo s minimalnom prednošću Furije. Ni nastavak nije ponudio žarko priželjkivani vatromet, a najbolju je priliku u nastavku promašio Cesc Fabregas kojeg je Xavi idealno uposlio u prazan prostor, ali je njegov pokušaj zaobilaženja naslutio Lloris i blokirao.

U 90. minuti utakmice talijanski sudac Nicola Rizzoli dosudio je, možda malo i prestrogo, kazneni udarac za Španjolce, a isti je realizirao "slavljenik" Xabi Alonso. Bio je to ujedno 15. pogodak defanzivno-veznog igrača Real Madrida u dresu španjolske reprezentacije.

szólj hozzá: Spain vs France 2:0 Xabi Alonso

Španjolska je ovom pobjedom prekinula i jednu negativnu tradiciju protiv Francuske. Naime, ovo je bila prva pobjeda Furije nad Francuskom na velikim natjecanjima. Upravo su Trikolori bili ti koji su posljednji izbacili Španjolce i to sa Svjetskog prvenstva 2006. godine u Njemačkoj (2:1).

Spomenimo i da nevjerojatan niz neprimanja pogodaka u nokaut fazi turnira španjolskih nogometaša i dalje traje. Naime, ni na Euru 2008. godine, a ni na Svjetskom prvenstvu 2010., Španjolska nije primila nijedan pogodak nakon prolaska skupine, odnosno na putu do naslova nakon grupne faze.

Za četiri dana će na ovoj istoj Donbass Areni u Donjecku, kartu za finale Španjolska pokušati izboriti protiv Cristiana Ronalda i njegovog Portugala koji je s minimalnih 1:0 u svom četvrtfinalu bio bolji od Češke.