uvod u nova poskupljenja? / RTL Danas doznaje: Vlada razmišlja o ukidanju mjera kojima kontrolira cijene naftnih derivata

Cijene goriva na crpkama najniže su u protekle dvije godine. No, je li ta dobra vijest za građane mogući uvod u nova poskupljenja? Kako RTL Danas doznaje jedna od opcija o kojoj se razmišlja je ukidanje ograničenja cijena naftnih derivata u turističkoj sezoni. A što će biti s računima za struju i plin?

9.5.2023.
19:15
VOYO logo

Već odavno vozači nisu točili gorivo s ovakvim guštom kao danas. Cijene i benzina i dizela ispod nekadašnjih 10 kuna izazivaju zadovoljstvo.

"Ovo je jedna cijena goriva blizu nekakve realnosti i ne bi trebalo ići više gore s obzirom na to da cijene goriva u svijetu i Europi padaju i da bi tu trebalo držat", smatra Zagrepčanin Zvonimir

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"A gledajte, koliko god se vozim moram platiti. A sad…malo će više ostati za kavu", zadovoljan je njegov sugrađanin Renato.

No, mogla bi ta sreća biti kratkog vijeka. RTL doznaje da u Banskim dvorima, zbog pada cijena nafte na burzama, razmišljaju o ukidanju mjera kojima kontrolira cijenu derivata.
A bez vladinih mjera danas bi benzin koštao euro i 55, dakle više od 11 kuna, a dizel euro i 45, odnosno više od 10 kuna. Ukidanje ograničenja bi za jedne bilo dobro, a za druge ne, tvrdi energetski stručnjak Davor Štern.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
POTVRDILA VLADA /

Od sutra značajno jeftinije gorivo! Ovo su nove cijene

Image
POTVRDILA VLADA /

Od sutra značajno jeftinije gorivo! Ovo su nove cijene

"Za naše domaće potrošače možda nije, ali kako se to evo poklapa s padom cijena derivata možda bi to prošlo, a za državni proračun s obzirom na veliki broj turista koji se očekuje, bi u svakom slučaju bilo pozitivno."

Upravo na tome se, doznajemo, bazira vladin plan, pa bi pred turističku sezonu mogli ukinuti ograničenja samo na benzinskim crpkama na autocestama i na onima koje koriste jahte. Premijer ostavlja sve opcije otvorenima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Mi ćemo sagledati, ako cijene budu ovako dobre kao sada, a sad su trenutno jako dobre cijene, kako da vidimo gdje se otvara prostor da cijene ostanu i dalje prihvatljive i pristupačne našim građanima, a da se istodobno neki od tih elemenat postupno vraćaju na neku raniju situaciju", kazao je premijer.

No, pritisak dolazi i iz Frankfurta. Europska središnja banka redovnim podizanjem kamatnih stopa ne uspijeva obuzdati inflaciju, pa je Christine Lagarde prošlog tjedna poslala jasnu poruku čelnicima država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Kako energetska kriza slabi, vlade bi trebale promptno i usklađeno ukidati mjere potpore kako ne bi pridonijele povećanju srednjoročnih inflacijskih pritisaka." smatra Christine Lagarde.

Zbog toga se Vlada nalazi u dilemi. Hoće li nastaviti subvencionirati energente ili ispuniti zahtjev čelnice središnje banke i u predizbornoj godini otežati život građanima?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ekonomska situacija je sve teža, a vlada je tu zbog građana, a ne zbog Europske unije.", kaže Osječanin Mario, a njegova sugrađanka Marga kaže da treba olakšati građanima život

"Život jer je i ovako pretežak, a Europa nek radi svoje."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Plenković situaciju umiruje i naglašava da je Christine Lagarde mislila na ukidanje mjera tek kad se cijene normaliziraju.

"Kad dođemo u tu fazu, a to će biti za nekoliko mjeseci ako sve ostane kako je sada, možemo razmišljati o tim koracima", tvrdi premijer Plenković

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vladine subvencije cijena struje traju do prvog listopada, a plina do prvog travnja iduće godine i te mjere vlada neće ukidati. Ono gdje najprije može reagirati je gorivo čije će cijene, čini se, porasti s ljetnim temperaturama.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo