podižu se kamatne stope / Inflacija nikako da značajnije padne: Rata stambenog kredita skuplja nam je za 70-ak eura. Što nas sve još čeka?

Poraz protiv inflacije priznaje i Europska središnja banka. Ponovno su podigli referentne kamatne stope. U Hrvatskoj je već u godini dana rata prosječnog stambenog kredita skuplja za 70-ak eura

16.6.2023.
20:30
VOYO logo

Europska središnja banka uporno podiže kamatne stope, ali inflacija za to ne mari i nikako da značajnije padne. Pa tako već osmi put.

"Inflacija usporava, ali procjenjuje se da predugo ostaje previsoka. Zbog toga je Upravno vijeće odlučilo povisiti tri ključne kamatne stope za 0,25 postotnih bodova", tvrdi Christine Lagarde predsjednica Europske središnje banke

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovim povećanjem ključna kamatna stopa porast će na najvišu razinu u posljednje 22 godine. A to pokreće lančanu reakciju. Rastu kamate na kredite. Pa mjesečna rata kredita od 100 000 eura na 20 godina značajno je porasla.

"Mjesečna rata je na 100 000 eura je prije godinu dana s nekakvom kamatnom stopom od 2,30 posto, kada su bile najniže iznosila je 520 eura. Danas su promjenjive kamatne stope na 3,7, od 1.7. idu na 3,9, 4. Sad ta rata iznosi 590 eura", kaže Ivona Mijatović Duatović, vlasnica portala Moj bankar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
PODACI EUROSTAT-A /

Inflacija u eurozoni pala na 6,1 posto u svibnju. U Hrvatskoj 8,9 posto

Image
PODACI EUROSTAT-A /

Inflacija u eurozoni pala na 6,1 posto u svibnju. U Hrvatskoj 8,9 posto

Od svih stambenih kredita promjenjivu kamatnu stopu ima tek trećina dužnika. Među njima tek 18 posto ima kamatnu stopu vezanu uz Euribor dok je 82 posto vezano uz nacionalnu referentnu stopu koja vrijedi za sve kunske kredite ugovorene prije ulaska u Eurozonu.

"Prije desetak godina preko 90 posto kredita bilo je dogovoreno s promjenjivom kamatnom stopom. Znači, značajno povećanje u upravljanju kamatnim rizikom", kaže Tamara Perko, direktorica Hrvatske udruge banaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

A mnogi su u posljednjih godinu dana reprogramirali kredite i fiksirali stopu. Dobro su napravili, smatra financijska savjetnica.

"Nažalost vrijeme za fiksirati je bilo prije šest mjeseci. Te kamate stvarno ne bi smjele probiti neku granicu da je ugrožena čovjeku egzistencija. Fiksirat…pa najvjerojatnije da, još uvijek. Ali što se događa onda jednog dana kad kamate krenu dolje", kaže Ivona Mijatović Duatović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dužnike štiti i maksimalna kamatna stopa na stambene kredite koju propisuje HNB.

"Trenutno je na razini od 3,79. Šestomjesečni Euribor je na istoj razini. Već smo dosegli limit", tvrdi Tamara Perko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, i taj limit HNB može povećati. Čelnica europske banke novi je rast stopa već najavila.

"Vrlo je velika vjerojatnost da ćemo nastaviti povećavati kamatne stope i u srpnju", naglašava Christine Lagarde

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I tako sve dok inflaciju u Eurozoni ne svedu na 2 posto. Budući da središnja banka za ovu godinu inflaciju procjenjuje na 5,4 posto, do željenog cilja put je jako dug. Za dužnike koji nemaju fiksne kamate - to znači još veću ratu.

TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo