moraju vjerovati strancima / Ukrajinske izbjeglice su savršena meta za trgovce ljudima: 'Tražili su lijepe žene. Gledali su nas ljigavo mene i moju kćer'

Image
Foto: AP IMAGES

'Žene i djeca ovdje dolaze iz užasnog rata. Ne govore ni poljski ni engleski. Ne znaju što se događa i vjeruju u ono što im tko kaže', tvrdi Margherita

29.3.2022.
9:45
AP IMAGES
VOYO logo

Pet tjedana nakon ruske brutalne invazije Ukrajine, zamislite na trenutak kako je sada živjeti tamo.

Bombe, krvoproliće, traume. Nema škole za vašu djecu, nema zdravstvene skrbi za vaše roditelje, nema sigurnog krova nad glavom u mnogim dijelovima zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biste li pokušali pobjeći? Deset milijuna Ukrajinaca je pokušalo, prema Ujedinjenim narodima.

Većina traži utočište u drugim područjima Ukrajine, ali više od tri i pol milijuna ljudi pobjeglo je preko granice. Uglavnom se radi o ženama i djeci jer je ukrajinska vlada obvezala muškarce mlađe od 60 godina da moraju ostati i boriti se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
konzumirao čokoladu i vodu /

Čime je otrovan Roman Abramovič? Sumnja se na tri opasne kemikalije koje su slične novičoku

Image
konzumirao čokoladu i vodu /

Čime je otrovan Roman Abramovič? Sumnja se na tri opasne kemikalije koje su slične novičoku

Traumatizirane i dezorijentirane, često bez ideje kamo će dalje, izbjeglice su prisiljene vjerovati strancima. Ratni kaos možda je iza njih, ali istina je da ni izvan Ukrajine nisu sasvim sigurni.

"Za trgovce ljudima rat u Ukrajini zapravo nije tragedija. To im je prilika, a mete su žene i djeca", upozorio je na Twitteru glavni tajnik UN-a António Guterres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Trgovački lanci su općenito poznati u Ukrajini i susjednim zemljama. Upravo je rat savršena je zaklon za povećanje poslovanja.

Karolina Wierzbińska, koordinatorica Homo Faber, organizacije za ljudska prava sa sjedištem u Lublinu, rekla mi je da su djeca u najvećoj opasnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Mnogi su mladi putovali iz Ukrajine bez pratnje, kaže Wierzbińska. Neujednačeni procesi registracije u Poljskoj i drugim pograničnim regijama, osobito na početku rata, značili su nestanak djece, a za nekima se i dalje traga.

Na željezničkoj stanici, poznatoj po dolascima izbjeglica, ekipa BBC-a upoznala je Margheritu Husmanov, ukrajinsku izbjeglicu iz Kijeva. Stigla je na granicu prije dva tjedna, ali je odlučila ostati, kako bi spriječila da kolege izbjeglice upadnu u pogrešne ruke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Žene i djeca ovdje dolaze iz užasnog rata. Ne govore ni poljski ni engleski. Ne znaju što se događa i vjeruju u ono što im tko kaže", tvrdi Margherita.

"Svatko se može pojaviti na ovoj stanici. Prvi dan kada sam volontirala, vidjeli smo tri muškarca iz Italije. Tražili su lijepe žene za prodaju. Zvala sam policiju i pokazalo se da sam bila u pravu. ", dodaje Margherita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Margherita kaže da su lokalni dužnosnici sada malo organizirani. Policija redovito patrolira stanicom. Ljudi, uglavnom muškarci, s kartonskim natpisima za primamljiva odredišta, u prvih nekoliko tjedana dolaska izbjeglica su uglavnom nestali.

No, kako doznajemo iz brojnih izvora, drugi nedobronamjerni pojedinci sada se predstavljaju kao volonteri.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Elena Moskvitina oglasila se na Facebooku kako bi podigla svijest o tom problemu. Sada je na sigurnom u Danskoj, no njezino iskustvo je zastrašujuće.

Ona i njezina djeca prešli su u susjednu Rumunjsku iz ratom razorene Ukrajine i tražili su prijevoz od granice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Lažni volonteri su došli kasnije tijekom dana u centar za izbjeglice i agresivno joj rekli da je Švicarska najbolje mjesto za odlazak i da će je odvesti tamo, s kombijem punim drugih žena.

Elena kaže da su muškarci nju i njezinu kćer gledali "ljigavo". Zamolili su je da im pokaže sina koji je bio u drugoj sobi. Potom su inzistirali da putuje samo s njima, a naljutili su se kada je tražila da vidi njihove osobne iskaznice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako bi udaljila muškarce od svoje obitelji, Elena je obećala da će poći s njima kada druge žene budu u kombiju. Ali čim su otišli, zgrabila je svoju djecu i pobjegla.

"Te žene su već toliko toga prošle, hodale su ili se vozile kroz ratnu zonu, a onda su ovdje izložene eksploataciji", kaže Elżbieta Jarmulska, osnivačica je Inicijative Women Take The Wheel.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Irena Dawid-Olczyk, izvršna direktorica varšavskog ogranka nevladine organizacije La Strada za borbu protiv trgovine ljudima, rekla je da su joj priče previše poznate. Takve stvari se događaju, bilo rata ili ne, ali zbog sukoba znači da broj slučajeva izrabljivanja i zlostavljanja eskalira.

Kao posebnu zabrinutost navodi izbjeglice tinejdžere. "Svi poznajemo tinejdžere, zar ne? Oni su nesigurni. Žele prihvaćanje i priznanje. A ako su izbjeglice koje su daleko od kuće i prijatelja, još ih je lakše iskorištavati", kaže ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Djevojkama bi se mogla svidjeti pažnja koju im poklanjaju stariji muškarci. Ili će im se predstaviti cool djevojka njihovih godina, koja ima sjajnu odjeću i poziva ih na zabave. Tako sve počinje. Ne zaboravite, nisu samo muškarci makroi, trgovci ljudima i zlostavljači", upozorava.

Vlade diljem Europe obećale su solidarnost s Ukrajinom. Grupe za ljudska prava žele da se bolje brinu o onima koji bježe kako bi spasili svoje živote. Potrebna im je zaštita.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
FNC17
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo