odgođena odluka / Radnici sisačke rafinerije dobili su bitku, rat se još vodi!

Radnici sisačke rafinerije nakratko su odahnuli nakon što je Nadzorni odbor INA-e odgodio odluku Uprave o njihovoj sudbini. Članovi Odbora zatražili su da se prvo finalizira strategija kompanije i rafinerijskog poslovanja. Kad će se to dogoditi - nije poznato, ali i vlast i opozicija se slažu da je to korak u pravom smjeru. Ipak, gašenje rafinerije i dalje je izgledno.

3.10.2014.
18:40
VOYO logo

Odluka o sisačkoj rafineriji je odgođena, ali predstavnici radnika ne gube vrijeme. Od ranog jutra u sindikatu vode se razgovori što i kako dalje nakon što je Nadzorni odbor INA-e pozvao Upravu da prvo dovrši strategiju kompanije i rafinerijskog poslovanja, pa tek onda donese odluku.

"U svakom slučaju je dobro to što se neće donositi parcijalne odluke i cijepati INA-u gašenjem jedne rafinerije, već će to biti u skladu s kompletnom strategijom INA-e i rafinerijskog poslovanja što nam daje nadu da će INA ostati vertikalno integrirana naftna kompanija", pojasnila je predsjednica sindikata INAŠ i članica Nadzornog odbora INA-e Maja Rilović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, u priopćenju nakon sjednice stoji i kako rafinerija donosi značajne gubitke, a Upravu se poziva da bude socijalno odgovorna prema radnicima pa se može iščitati da se ne namjerava odustati od plana gašenja rafinerije u Sisku. Ipak radnici, njih 800, barem neko vrijeme mogu odahnuti.

"Postoje različita razmišljanja, od oduševljenja da je bitka nekakva dobijena, što ja opovrgavam. To je samo prvi korak, pa do toga da to ništa ne znači", rakao je Predrag Sekulić, povjerenik Stožera za obranu sisačke rafinerije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednik Republike Hrvatske Ivo Josipović, koji je Vladu i MOL pozvao da još jednom sjednu za stol, također smatra da je rasplet događaja dobar.

"Vi se sjećate da sam ja upravo i predlagao da se ne lomi pitanje sisačke rafinerije preko koljena. Ono što ja zagovaram jest uporni pregovori bez obzira na poteškoće koje se javljaju. Uostalom, zato i pregovori postoje", istaknuo je Josipović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Međutim, ti pregovori već duže ne donose ploda, pa se rješenje traži arbitražom. Dok Vlada inzistira da se dionički ugovor s MOL-om o INA-i iz 2009. godine proglasi ništetnim zbog pravomoćne presude bivšem HDZ-ovu premijeru Ivi Sanaderu za uzimanje mita, sadašnji šef HDZ-a - proziva Vladu.

"Ono što je loše da ova Vlada već tri godine ne zna komunicirati s mađarskim partnerom. Mislim da je to u velikom dijelu i uzrok svih ovih nesporazuma i ne daj Bože nekakvog lošeg završetka za naše radnike", poručio je šef HDZ-a Tomislav Karamarko.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako sada stvari, stoje radnici sisačke rafinerije dobili su bitku, ali ne i rat.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo