Prema procjenama bivše Vlade, koja je bila za ukidanje te stope, oslobodilo bi se tako oko milijardu i pol kuna, a zaposleniku koji ima plaću veću od 12 tisuća kuna neto, donijelo bi to i dodatnih nekoliko tisuća kuna.
Što znači ukidanje ove stope od 40 posto za Dnevnik.hr objasnila je porezna stručnjakinja iz RRIF-a Lucija Turković Jarža.
"Ako pretpostavimo da bi s ovim načinom oporezivanja kojeg već sad poznamo i imamo, da bi se ukinula samo 40 postotna stopa, to znači da plaće od minimalca do 13.000 ne bi osjetili ništa, to bi bilo potpuno isto. Ali, od 13.000 neto, to bilo nekakvih 19.000 bruto, bi značilo da bi njima ono što je upadalo pod 40 posto, sad spalo pod stopu od 25 posto. Onome od 13.000, to znači porast plaće od 900 kuna, a za neke koji imaju i veće plaće to bi značilo i nekoliko tisuća kuna. Međutim, mislim da to tako ne možemo gledati jer oporezivanje dohodaka je vrlo strukturno i osobno i da se tu vjerojatno predviđa, osim ukidanja 40 posto, još nekakav drukčiji raspored poreznih razreda. Jer kad bi ostali na 2200 mjesečno 12 posto, onda bi došli u tzv. flat tax, odnosno u proporcionalno oporezivanje, a to je ukidanje osnovnog načela oporezivanja", kazala je Turković Jarža.
Povećanje prvog poreznog razreda pomoglo bi srednjem sloju
Ako bi se barem prvi porezni razred sa 2200 povećao na dva osobna odbitka, recimo na 5200, onda bi to pomoglo srednjem sloju.
"Onda se ne bi osjetio ne znam kakav porast, a ovi s nižim plaćama bi osjetili neki porast. Ali, onda se događa da oni s 13.000 dalje imaju dva puta porast, a to je da im najprije veći dio upada pod 12 posto, a onda ostalo još ide po 25 posto, tako da će biti još veći porez", objašnjava Turković Jarža.
Hrvati su lijeni? Pogana laž! Radimo više od Nijemaca