UBOJSTVO NA RADNOM MJESTU: / Sindikalisti zbog velikog broja smrtnih slučajeva traže promjene zakona i zaštitu radnika

Image
Foto: PIXSELL/Arhiva, Davor Puklavec
11.6.2017.
10:00
PIXSELL/Arhiva, Davor Puklavec
VOYO logo

Srbija je u više navrata u posljednje vrijeme dobila kritike od europskih dužnosnika, ako i sindikalnih dužnosnika u Europi zbog nepoštivanja i ne činjenja niče po unaprijeđivanju radnog prava. No, u Savezu samostalnih sindikata Srbije navode kako loša politika države po tom pitanju, koja na ruku ide stranim poslodavcima i ne kažnjava one koji krše zakon, nije ništa novo u toj zemlji.

Jedan od velikih problema u susjedstvu je znatno povećan broj stradavanja radnika na radnom mjestu, kojih je u 2016. stradalo 42. Žale se i što su radnici nerijetko sastavni dio sive ekonomije zbog čega nemaju osigurane uvijete i opremu za osobnu zaštitu na radu i siguran rad.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Prošle godine je, 42 radnika stradalo na radnom mestu, od toga 29 na licu mesta. Polovica su radnici iz građevinskog sektora, potom ih je bilo i u poljoprivredi, prerađivačkoj industriji. Gotovo duplo više je nastradalih nego 2015. godine", nabraja sektretar SSSS-a Zoran Mihajlović, koji je ogorčen i što sindikatima nisu poznati rezultati suđenja poslodavcima koji su zaposlili radnike na "crno", kako je li ih uopće bilo tako ni jesu li kažnjeni odgovorni.

"Sve dok se smrtni ishod na radnom mjestu za one poslodavce koji zaposle radnike na crno i bez adekvatne opreme ne bude tretirao kao ubojstvo, nećemo imati mogućnosti unaprijediti takve ishode", kaže Mihajlović, koji uz Zakon o zaštiti na radu traži da uz inspekcije učinkovitije bude i sudstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najugroženiji sektori

Najugroženi su, kaže, oni u građevinarstvu, rudarstvu i prerađivačkoj industriji kao i mladi radnici na nesigurnim poslovima u malim i srednjim tvrtkama, a koji rade na rizičnim poslovima, bez neophodne obuke, informiranja i nedovoljne zastupljenosti predstavnika radnika i sindikata.

"Ovdje, kao da netko, namjerno radi na konstantnom urušavanju radničkog imidža. Naši problemi jesu slojeviti i nikakvi zakoni nam ne mogu pomoći , ako ne osnujemo socijalne savjete, nadzorna tijela koja bi vodila računa o većoj odgovornosti i imenovali konkretne krivce. U renoviranom ruhu, treba prozvati i Agencije za zapošljavanje, kao suučesnike u nečasnim i protiv zakonskim radnjama", kaže Mihajlović.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Ni Europa ne razumije da 650 tisuća radnika prima plaću sa zakašnjenjem, a oko 45 hiljada neredovno, ni da je svaki četvrti građanin Srbije na liniji siromaštva. Ili, ispod nje“, lamentirao je Zoran Mihajlović.

Ipak, država baš ne sjedi prekriženih ruku, ali je učinak inspekcijskih službi mizeran, u odnosu na masovno okretanje leđa domaćih i posebno stranih poslodavaca. Prema podacima inspekcije rada, u 2016. godini, u Srbiji je izvršeno 900 nadzora povodom ozljeda na radu, a osim 42 smrtna slučaja, od kojih se trećina odnosi na rad na crno, zabilježene su jo 774 teške ozljede na radu. Protiv nesavijesnih poslodavaca, podneseno je više od 62 kaznene prijave, piše Al Jazeera Balkans

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo