U svijetu će se posljedice krize osjećati još 10 godina

Svjetska banka upozorava da će financijska tržišta i dalje biti turbulentna, a privatna potrošnja usporena uslijed visoke nezaposlenosti. Bez fiskalnih poticaja, u drugoj polovici 2010.

22.1.2010.
12:02
VOYO logo

"Na žalost, iz ovako duboke i bolne krize ne možemo očekivati oporavak preko noći jer će trebati godine za ponovnu izgradnju ekonomija i radnih mjesta", kazao je Justin Lin, glavni ekonomist Banke, u najnovijim Globalnim ekonomskim izgledima za 2010.

Banka upozorava kako treba imati na umu da kriza ima za posljedicu stvaranje potpuno izmijenjenog okruženja za financije i rast u idućih 10 godina, te zbog toga oporavak ostaje krhak, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Globalni BDP, koji je lani pao 2,2 posto, ove bi godine trebao porasti za 2,7 posto, a u 2011. za 3,2 posto. Istodobno, obujam svjetske trgovine, nakon prošlogodišnjeg snažnog pada za 14,4 posto, ove i iduće godine trebao bi porasti za 4,3 i 6,2 posto.

No, oporavak će se odvijati u dvije brzine. Zemlje u razvoju, ponajprije u Aziji, trebale bi zabilježiti rast od 5,2 posto dok će bogate zemlje imati skromnih 1,8 posto. U zemljama istočne Europe koje su bile najteže pogođene krizom oporavak će posebno biti prigušen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"S obzirom na prezadužen privatni sektor regije, slabost bankovnog sektora i zaduženost kućanstava, oporavak osobne potrošnje bit će i dalje slab", napominje se u izvješću.

Rast izvoza kočit će skromna potražnja iz Zapadne Europe, glavnog trgovinskog partnera regije. Stoga se u Istočnoj Europi ove godine očekuje rast od 1,3 posto, a u idućoj nešto brži od 3,5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pritom će najbolje proći Rusija, izvoznica energenata.

Svjetska banka očekuje da će novih 64 milijuna ljudi pasti u ekstremno siromaštvo, piše Jutarnji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prethodni članci:

arti-201001130197006 arti-201001130304006

Skriveno u raju
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo