Okupili su se kako bi još jednom podsjetili na uzaludne napore da naplate svoja potraživanja, piše Glas Slavonije.
"Ali želimo iskazati svoju sumnju u nezakonitost stečajnog postupka, kao i tijek same privatizacije Osječke tvornice koža", upozorio je Slaven Matošević, predstavnik radnika u Vijeću vjerovnika.
Privatizacijom do uništenja
Ova je kožara zapošljavala 500 djelatnika i bila je treća po veličini u bivšoj državi. Privatizacijom, upitnim poslovnim odlukama, zaduživanjem kod financijskih institucija kola su krenula nizbrdo...
Naposljetku 2000. godine otvoren je stečajni postupak. No, ni to nije išlo na ruku djelatnicima, jer su se našli u drugom isplatnom redu. Prema danas važećem Stečajnom zakonu radnici su u prvom isplatnom redu.
"Ali stečaj koji je započet prema jednom zakonu, prema istom tom zakonu mora biti i dovršen - ne prvi put", ponovila je Edita Đurkin, stečajna upraviteljica, koja je prije nešto više od godinu dana preuzela vođenje stečaja. Ona se, kao rijetko koji stečajni upravitelj, jučer pojavila pred radnicima i gotovo pola sata nakon završetka prosvjeda odgovarala na pitanja.
Njih je naravno zanimalo kada će u cijelosti dobiti novac, a odgovor je jasan - kada se proda imovina.
A imovina se od 1997. godine neuspješno prodavala kroz ovršni potupak, a tek od prošle godine počela je prodaja kroz stečajni postupak. I do sada su prodane dvije parcele.
Radnici potražuju 4,3 milijuna kuna
Ukupna potraživanja radnika iznose 4,3 milijuna kuna. "Veći dio 3,7 milijuna kuna je s pozicije vjerovnika 2. isplatnog reda, a 600 tisuća su potraživanja na teret stečajnog postupka", izvjestila je stečajna upraviteljica Đurkin.
Matošević je kazao kako je riječ o iznosima od 20 do 60 tisuća kuna po radniku.
Nakon objave 'crne liste' isplaćene zaostale plaće za 2.500 radnika