Na današnji dan, Svjetski dan dostojanstvenog rada slobodno se može reći da je brojnim radnicima u Hrvatskoj dostojanstvo oduzeto. Masu čine oni koje po novom zovu prekarni radnici. Prekarni je rad način zapošljavanja koji kod radnika izaziva nesigurnost i strah, jer rade u lošim uvjetima i za najniže plaće, piše HRT. U tu skupinu spadaju privremeno zaposleni radnici kojima su prava svedena na minimum, odnosno nemaju prava koja imaju i stalno zaposleni. U sindikatima kažu da se takvi radnici ne usude ništa tražiti od poslodavaca, ali ni o svom statusu javno progovarati.
One koje radnicima privremeno pronalaze posao su i agencije za zapošljavanje. Njihov posao, u sklopu kojeg doslovce iznajmljuju radnike za proviziju, cvjeta. Samo u prošloj godini otvorene su 24 nove agencije. "Svaka tri mjeseca produžuju ugovor. U ranijim razdobljima su po dva do tri dana radili prekid tako da ne možete imati pravo ni na puni godišnji odmor", priča jedan od tako zaposlenih za HRT ne želeći otkriti svoj identitet te dodajući kako je u totalnom strahu od kredita koji plaća, pitanja hoće li djetetu imati za knjige i eventualnih bolesti.
6719 poslodavaca ne isplaćuje plaću
Procjenjuje se da je danas u Hrvatskoj više od 250 tisuća prekarnih radnika, onih koji su suprotno svojoj volji u nekom od fleksibilnih oblika rada. Sve je više nesigurnih radnih mjesta - sezonaca, honoraraca i privremenih radnika. Više od 17 posto radnika obuhvaćeno je nestandardnim oblicima zapošljavanja - u pravilu su potplaćeni, bez ikakve profesionalne perspektive i s vrlo nestabilnim radnim mjestom, piše HRT.
Prema posljednjim podacima, u Hrvatskoj 6719 poslodavaca ne isplaćuje plaću, a bez plaće radi 21.635 radnika, upozorio je predsjednik Nezavisnog sindikata Krešimir Sever.