Režite plaće, prava radnika ili zovite MMF, on je najbolji!

Svjetske financijske 'face' komentirale su stanje u Hrvatskoj i, pogađate, svi redom zagovaraju oštre rezove, labavljenje uvjeta za ulazak stranog kapitala u Hrvatsku, ali i zaštite radnika.

24.1.2012.
12:41
VOYO logo

Nova vlada lijevoga centra mora se fokusirati na reforme kako bi spasila kreditni rejting države i pojačala ekonomiju prije nego uđe u Europsku uniju, smatraju analitičari iz redova financijskih institucija koji su za Reuters komentirali stanje u našoj državi nakon što je referendumom odlučeno da će Hrvatska ući u EU.

Iako je "da" donio popuštanje pritiska, investitori žele vidjeti program održivih reformi, po mogućnosti uz dogovor s Međunarodnim monetarnim fondom kao mjeru predostrožnosti, navodi agencija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sad kad je referendum iza nas...

"Investitori će vjerojatno biti spremni otkupiti hrvatski dug ove godine, ali samo ako će vidjeti neku vrstu programa razumljivih reformi koje bi donijela Vlada – po mogućnosti uz potporu MMF-ova programa", kaže Timothy Ash iz Royal Bank of Scotland.

"Sada, kad je referendum o ulasku u EU prošao uspješno, moguće je da će Vladi biti lakše uvoditi nužne reforme", dodao je. Razlog rezanju proračuna je mogućnost pada kreditnog rejtinga u "smeće", dakle red špekulativnog investicijskog razreda, koji povećava troškove posuđivanja i komplicira gospodarski oporavak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Štucavice' i privatizacija nestrateške imovine

"Članstvo u EU će povećati investicije i imat će pozitivan utjecaj na rast, srednjoročno i dugoročno. Međutim, u kratkom roku, moglo bi doći do 'štucavica' kada su u pitanju ekonomske politike... Spuštanje u niži rang bi moglo biti posljedica neuspjeha nove Vlade da implementira strukturalne reforme", navodi pak financijski div J. P. Morgan u svojoj procjeni.

Inače, J. P. Morgan je prema registru javne nabave koji se našao nedavno na internetu, četvrti najveći privatni poslovni partner naše države, tj. četvrti ponuditelj po financijskom obujmu posla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Reuters podsjeća kako je lani rupa u državnom proračunu Hrvatske premašila pet posto BDP-a, što je najviša razina deficita u zadnjih osam godina, te da će se ove godine nastojati smanjiti na 3,5 posto BDP-a. To bi vlast mogla postići kombinacijom izdavanja zadužnica, ali i prodajom "nestrateške imovine u bankarskoj i osiguravateljskoj industriji"!

Vlada MMF shvaća kao zadnje utočište, a već je prionula dizanju PDV-a na 25 posto i rezovima u budžetu. Očekuje se da će proračun biti poznat uoči ocjenjivanja kreditne agencije Fitch, dakle između 1. i 3. veljače, a donesen do kraja veljače ili početkom ožujka. Ta je agencija Hrvatsku smjestila u razred do smeća, BBB-, s negativnim prognozama. Moody's i Standard and Poor's ocjenu donose sredinom veljače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I kad bi sve živo 'srezali'... hoće li ikad biti dovoljno?

"Mislim da je naša šansa za spas rejtinga mrvicu veća od 50 posto. Postoji politička volja, svi su priznali da se potrošnja mora srezati, ali nema previše vremena", kaže Hrvoje Stojić, analitičar Hypo banke. Preporučuje "radikalnu promjenu u poslovnoj klimi, rezanje rashoda, poreznu reformu i reformu radnog zakonodavstva, javnih natječaja, koncesija" - kako bi Hrvatska ostvarila rast, unatoč mračnim gospodarskim prognozama za zemlje eurozone. No, primjećuje da je u Hrvatskoj uvijek bio problem brza implementacija izmjena u zakonu.

Svjetska banka prognozira blagi ekonomski pad za ovu godinu, do 1 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ne treba im novac nego samo MMF

Raffaella Tenconi iz Bank of America-Merrill Lynch također preporučuje dolazak MMF-a.

"Mislim da oni trebaju tek osiguranje, ne mislim da im treba novac. Njihove potrebe za osiguranjem su relativno niske ove godine", kaže ona.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zanimljivo je kako je kreditna agencija S&P's nedavno iznijela stav da su članice eurozone pretjerale s inzistiranjem na rezovima u budžetu te im se na osnovi bezidejne štednje smanjio rejting. To vodi samouništenju, smatra S&P's.

Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo