Radimir Čačić duguje 177 milijuna kuna

Stečajni postupak nad tvrtkom Ingprojekt, kako se od 1995.

17.4.2012.
12:33
VOYO logo

Zadnja skupština vjerovnika u stečajnom postupku za Ingprojekt koji je otvoren 2005. godine, kazao je stečajni upravitelj te tvrtke Želimir Uršulin, održana je prije desetak dana, a stečajna sutkinja trebala bi u razdoblju od 30 dana napisati rješenje o okončanju tog postupka. Vjerovnici su prijavili čak 452 milijuna kuna potraživanja od bivše Čačićeve tvrtke, no stečajni upravitelj priznao im je oko 177 milijuna kuna jer je ostalo otišlo u zastaru. Najveći dio tih potraživanja odnosio se na propali posao Coninga u Izraelu, oko 282 milijuna kuna.

Taj posao posebno baca tamnu sjenu na poslovnu karijeru Radimira Čačića, koji se voli predstavljati kao uspješan gospodarstvenik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dugovi i prema državi

Naime, upravo je Čačić 1991. godine, kad je bio direktor još neprivatiziranog Coninga, ugovorio u Izraelu gradnju oko 1.300 stanova, koja je najviše pridonijela tjeranju Coning holdinga, odnosno Ingprojekta u stečaj.

Građevinsko poduzeće Zagorje trebalo je graditi te stanove u Izraelu, pa je poslalo radnike i operativu u tu zemlju, ali nije uspjelo naplatiti svoje radove pa je tužilo Coning. Osim Zagorja, potraživanja prema Coningu, odnosno Ingprojektu stečajnom su upravitelju, među ostalim, prijavili i država, oko 50 milijuna kuna za neplaćene doprinose i poreze, i Coning inženjering oko sedam milijuna kuna. No, većina je tih potraživanja odbijena, uglavnom zbog zastare, piše Večernji list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bez imovine i zaposlenih

S obzirom na to da Ingprojekt nema gotovo nikakve imovine, vjerovnici se nisu mogli naplatiti. Prodajom dionica uspjelo se doći samo do 80-ak tisuća kuna! A Ingprojekt nema imovine jer je osnovao četiri tvrtke kćeri dok se još zvao Coning holding i to – Coning inženjering, Coning ekologija, Coning turizam i Coning informatika, na koje je, a to je utvrdila državna revizija, prenio svu materijalnu imovinu u obliku zemljišta, zgrada i opreme, dok su Coningu ostala potraživanja, ulaganja u dionice novoosnovanih društava te obveze.

Uz imovinu, Coning je na tvrtke kćeri prenio i svoje djelatnosti, pa su i zaposlenici prešli raditi u nove tvrtke.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad je rađena revizija pretvorbe i privatizacije Coninga, odnosno Ingprojekta, tvrtka je imala evidentiranih nepodmirenih obveza u iznosu od 221 milijun kuna, od toga je država potraživala 63,9 milijuna kuna. Usto, u nalazu revizije navodi se da je račun tvrtke neprekidno blokiran od 1. kolovoza 1995. godine!

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo