OVCE NEKA PLAĆAJU: / Dišete li? Pa platite onda državi za 'korištenje općekorisnih funkcija šuma'. A to je tek početak

Image
Foto: Patrik Macek / PIXSELL

A ako odlučite zatvoriti tvrtku, e to će vas tek koštati

23.4.2019.
9:30
Patrik Macek / PIXSELL
VOYO logo

Plenkovićeva Vlada za vikend je servirala niz reformi. Dok se baš ne ponose najavljenim minusima u zdravstvu ili prodajom državne imovine, ističu kako je dodatno olakšano osnivanje tvrtki te da je od subote taj postupak jeftiniji.

Image
VLADA NAM JE ZA USKRS SERVIRALA NOVE REFORME: /

Evo što sve najavljuju, neke stvari bit će vam bolno poznate

Image
VLADA NAM JE ZA USKRS SERVIRALA NOVE REFORME: /

Evo što sve najavljuju, neke stvari bit će vam bolno poznate

Temeljni kapital za otvaranje društva s ograničenom odgovornošću više ne mora iznositi 20 već 5 tisuća kuna. Tvrtka se može otvoriti i na daljinu, preko interneta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No koliko god da Vlada ponavlja kako rasterećuju poduzetnike od hrpe nameta i dalje ih ostaje čitav niz koji ne samo da uzimaju novac od ionako opterećenog realnog sektora, nego su, najblaže rečeno, paradoksalni. Dnevnik.hr je pobrojao samo neke.

IT-evci iz Osijeka plaćaju razvoj turizma u Zagori

Svaki poduzetnik mora plaćati gospodarskoj i obrtničkoj komori. Mjesečno 42 kune plaćaju mali poduzetnici, tisuću kuna srednji, gotovo 4 tisuće najveći. Svaka pak djelatnost ima vlastitu komoru kojima se također se plaćaju naknade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Osobito je paradoksalna turistička naknada, koja se obračunava koeficijentu koji se množi s ukupnim prihodima. Ne samo da ugostitelj, iz recimo Osijeka plaća naknadu kojim se financira razvoj turizma u Dalmatinskoj Zagori, nego turistčkim zajednicama naknadu plaćaju i tvrtke iz IT sektora, pa i frizeri, knjigovodstveni uredi, privatne ljekarne i mnogi drugi.

Dok je za ugostitelje relativno mala, kod tvrtki s velikom dobiti postaje prilično opterećenje. Ilustracije radi, IT tvrtke ističu da im ta naknada često iznosi više od računa za struju i internet. Dobra je vijest što će se ta naknada ukinuti, a loša što će to biti tek iduće godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za svaki metar se plaća renta

Onda na red dolazi spomenička renta koju poduzetnici plaćaju do 7 kuna po četvornom metru. Zvuči malo? Godišnje se skupi gotovo 100 miljuna kuna; 40 posto prihoda odlazi Ministarstvu kulture, 60 posto jedinicama lokalne samouprave.

I kroz režije poduzetnici plaćaju brojne naknade. Najveći iznosi su za razne vodne doprinose. Ukupan iznos veći je od 800 milijuna kuna, a onda je tu i naknada za obnovljive izvore energije koja se plaća kroz račune za struju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dišete? To je 'korištenje općekorisnih funkcija šuma'

Slikovito, moglo bi se reći da poduzetnici plaćaju i svjež zrak. Konkretno, svi poduzetnici do lani su plaćali i "naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma". Od sada ih plaćaju samo oni koji godišnje ostvaruju dobit veću od 3 miljuna kuna, minimalno oko 100 eura godišnje. Taj novac bi trebao služiti za obnovu šuma.

Tu su i naknade za ceste koje poduzetnici, kao i ostali građani, plaćaju dvaput - kod registracije vozila i kroz gorivo. Tu su još i komunalne naknade, RTV pristojba, naknada za neispunjenje kvote zapošljavanja osoba s invaliditetom i stotine drugih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dok čekate zatvaranje, 2000 kn svaki mjesec

No najveći šok vas očekuje ako ste potaknuti Plenkovićevim najavama osnovali tvrtku, a pritisnuti i dalje pozamašnim svotama kojekakvih nameta, i ne baš poštenim poslovnim okruženjem, prisiljeni zatvoriti tvrtku. To će vas stajati i do 20.000 kuna, a trajat će od 8 do 20 mjeseci. Ali to nije sve - od ove godine, dok čekate likvidaciju tvrtke, svaki taj mjesec plaćat ćete i 2 tisuće kuna doprinosa.

Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo