Nakon što je Vlada u četvrtak u saborsku proceduru uputila prijedlog zakonskih izmjena za rješenje problema zaduženih u švicarskim francima konverzijom takvih kredita u kredite vezane uz euro, oglasile su se podružnice strnaih banaka u Hrvatskoj. Podsjetimo, Vladino rješenje trebalo bi natjerati banke da položaj korisnika tih kredita izjednače s položajem u kojem bi bili da su uzeli kredit u eurima.
Zajedničkim priopćenjem za medije su se oglasile Erste&Steiermärkische Bank, Hypo Alpe-Adria-Bank, OTP banka, Privredna banka Zagreb, Raiffeisenbank Austria, Sberbank, Societe Generale Splitska banka i Zagrebačka banka. Traže dijalog s Vladom i predlažu da se problem riješi takod a se teret restrukturiranja "proporcionalno i pravedno dijeli između uključenih strana". Ujedno nude da dok traju razgovori neće pokretati ni provoditi iseljavanje dužnika iz nekretnina u kojima žive.
Evo što kažu banke
Priopćenje prenosimo u cijelosti.
"Mi kao banke koje poslujemo u Hrvatskoj kao podružnice međunarodnih bankarskih grupacija stalno izražavamo spremnost za suradnju s hrvatskom Vladom na iznalaženju odgovarajućeg i trajnoga rješenja za restrukturiranje stambenih kredita u švicarskim francima.
Potvrđujemo svoje stajalište da bilo koje moguće rješenje treba biti u skladu s preporukama Europske komisije iz Izvješća za Hrvatsku za 2015. godinu (Country Report Croatia 2015), gdje se naglašava kako bi svako rješenje trebalo biti „proporcionalno, pravedno te imati čvrstu pravnu osnovu s naglaskom na pomoć općenito ugroženim korisnicima kredita“.
Stoga, umjesto postojećega prijedloga, predlažemo rješenje kod kojega se:
- teret restrukturiranja proporcionalno i pravedno dijeli između uključenih strana
- bilo koja zakonodavna intervencija u postojeće ugovore o kreditu moguća je jedino kao olakšica općenito ugroženim korisnicima kredita, prema posebno utvrđenim socijalnim kriterijima, a jedna od opcija bilo bi osnivanje Fonda društvene odgovornosti kakav se trenutačno razmatra u Poljskoj.
S ciljem otvaranja ponovnog dijaloga s Vladom, podržavamo daljnju primjenu postojećih zakona koji su sada na snazi, a koji definiraju primjenu smanjene kamatne stope kao i tečaja, dok se ne pronađe rješenje.
Sve dok je konstruktivni dijalog u tijeku, obvezali bismo se da nećemo pokretati niti provoditi bilo koji postupak usmjeren na iseljavanje dužnika sa stambenim kreditima u švicarskim francima iz nekretnine u kojoj žive", stoji na kraju u zajedničkoj izjavi za medije banaka.