U izvještaju Međunarodnog monetarnog fonda navodi se da Srbija ima veću gospodarsku ekspanziju nego susjedne zemlje, ali da rast BDP-a vjerojatno neće premašiti 1,5 posto.
MMF, međutim, procjenjuje da ovogodišnji gospodarski rast u Srbiji ipak neće biti dovoljan za povećanje zaposlenosti, a stručnjaci kažu da neće donijeti niti izlazak zemlje iz krize s obzirom na polaznu poziciju, odnosno prošlogodišnji pad od tri posto.
Srbija je u prvom tromjesečju ove godine imala BDP između 0,6 i 0,7 posto, a u drugom 2 posto.
Europska komisija ocijenila je da je Srbija zabilježila rast BDP-a zahvaljujući snažnijem izvozu.
Ekonomist Mlađen Kovačević objašnjava da su, pored izvoza, veliku ulogu u rastu BDP-a u Srbiji odigrali i subvencionirani krediti za stanovništvo i tvrtke.
"Taj skromni rast praćen je velikim dopingom. Naime, dosta se ulagalo u gospodarstvo i u stanovništvo putem raznih kredita i subvencija, što je potaknulo potražnju. Zaslugu imaju i banke koje su ove godine povećale aktivnost, a blagom porastu pridonijela je i poljoprivredna proizvodnja, koja će u drugom kvartalu porasti za dva posto", rekao je Kovačević za portal pressonline.
Dodaje da bez obzira na rast, Srbija nije izašla iz krize, posebno kada se uzme u obzir i ogroman broj ljudi koji je u međuvremenu ostao bez posla i velike probleme građevinske industrije.
Miroslav Zdravković kaže da će Srbija prvi put nakon 18 godina stići i prestići BDP Hrvatske.
"U 2011. i 2012. godini Hrvatska i Srbija će imati izjednačen udio u svjetskom BDP-u, dok će od 2013. godine Srbija preuzeti lidersku poziciju. U 1980. godini naša zemlja je imala 33,5 posto veći društveni proizvod od Hrvatske. Da bi vratila ovu relativnu poziciju, Srbija bi trebala imati veće stope rasta od Hrvatske u narednih 15 do 20 godina", rekao je Zdravković.
Prethodni članci:
arti-201008040747006 arti-201007130329006