"Organizacijske promjene su, po navodima jednog od sindikata, otpuštanje 72 radnika i to iz proizvodnje. Laički gledano ovih sedamdeset i dvoje ljudi je bilo smetnja da se efikasnije radi jer kako drugačije objasniti da će se efikasnost posla podići kada će isti posao raditi manje izvršitelja. Ili možda ipak nije tako? Možda treba vjerovati predstavnicima ovog Sindikata. A sindikalci tvrde da je ovo nova metoda koja ima za cilj zatvaranje sisačke Rafinerije. Baš da je nova metoda i nije, a da je cilj zatvaranje Rafinerije to je već valjda svima jasno, barem sa područja Siska i Sisačko moslavačke županije", navodi se u priopćenju ORaH-a, u kojem ne preciziraju o kojem se sindikatu radi.
Otpuštanja 1. veljače
Iz INA-e su prije par dana priopćili da su "organizacijske promjene u Rafineriji nafte Sisak predložene s ciljem poboljšanja poslovanja Rafinerije u pogledu troškovne i proizvodne učinkovitosti". U tom smislu, naveli su, "blisko povezane aktivnosti bile bi grupirane u jednu organizaciju jedinicu, dok bi određene pozicije bile ukinute, a na određenim pozicijama smanjen broj izvršitelja u skladu s poslovnim potrebama". Ukidanje ukidanju 80-ak radnih mjesta najavljeno je od 1. veljače 2016.
U ORaH-u podsjećaju da je 21. siječnja 2015. godine premijer na aktualnom prijepodnevu pohvalio sindikalne lidere iz sisačke Rafinerije kazavši da su "umjereni u nastupu, vrsni tehnolozi i stručnjaci u svom rafinerijskom poslu, koji sutra mogu otići raditi u Katar ili neke druge rafinerije u Europi".
Političari zaboravili na Rafineriju
U stranci Mirele Holy optužuju Vladu da nije ništa napravila da se spasi Rafinerija.
"Svojim nečinjenjem gotovo da im je osigurao perspektivu u Kataru ili nekoj sličnoj zemlji. Tada je izjavio da je spreman boriti se za Rafineriju i da ćemo vidjeti tko je jači. Sada kada nas sindikat upozorava da je na perfidan način pokrenut proces zatvaranja sisačke Rafinerije nema reakcije ove tehničke Vlade. Nema reakcije niti jednog od kandidata za premjera.
Sve ili gotovo sve Vlade prije ove su učinile zločin prema tvrtci koja je bila nacionalni ponos. Od onih koji su je išli prodavati, iako je tada bila realna opcija da INA kupi MOL, preko onih koji su nastavljali s prodajom, do onih koji su na papirićima upisivali svoj postotak za prodaju upravljačkih prava", navodi se u priopćenju ORaH-a.
Bitka za radna mjesta: 'Izgubimo li Rafineriju, izgubili smo Sisak'
Radnici spremni na borbu: Ni kap domaće nafte neće u izvoz!