Stižu strani konkurenti, tko će od domaćih preživjeti?

Novi Zakon o investicijskim fondovima, koji će stupiti na snagu ulaskom Hrvatske u EU, uznemirio je domaće menadžere.

10.8.2012.
9:33
VOYO logo

Novi Zakon o investicijskim fondovima, koji će stupiti na snagu ulaskom Hrvatske u Europsku uniju, u potpunosti je usklađen s direktivama EU, ali dugoročno, pribojavaju se fondaši, može dovesti do gašenja fondovske industrije u Hrvatskoj koja trenutno upravlja imovinom od gotovo 13 milijardi kuna (podaci za lipanj).

Javna rasprava o zakonu

Naime, mnogi domaći fond menadžeri strahuju da se donošenjem tog zakona domaća fondovska industrija baca na koljena. Direktivom i zakonom je omogućeno da se, primjerice, u Europi osnuje takozvani Master fond, a fondovi u regiji postanu "podružnice". To konkretno znači da sav novac koji se uplaćuje u Hrvatskoj, odlazi u Europu i tim se novcem tamo upravlja, piše Poslovni dnevnik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Inače, Ministarstvo financija je sredinom srpnja objavilo nacrt novog Zakona o investicijskim fondovima, a fondovskoj industriji dali su vremena do iduće srijede da sudjeluju u javnoj raspravi i Ministarstvu šalju svoje prijedloge, kritike i mišljenja. U saborsku proceduru, kako sada stoje stvari, spomenuti zakon bi trebao ići u rujnu, a stupio bi na snagu 1. srpnja 2013. godine.

Manji broj fondova i zaposlenih u njima

Prema sadašnjem nacrtu Zakona, domaća fondovska industrija bila bi regulatorno podjeljena na dvije sfere - UCITS fondovi, odnosno otvoreni investicijski fondovi s javnom ponudom te alternativni fondovi, odnosno svi ostali od nekretninskih, zatvorenih i hegde fondova. No, najvažniji novitet je da će društva iz Europe moći obavljati djelatnosti u Hrvatskoj, ali i obrnuto. To znači da bi na hrvatsko tržište mogli doći novi veliki igrači, zbog čega bi mali mogli propasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Posljedica toga je da će se fondovi u Hrvatskoj moći spajati sa fondovima u Europi. Velike banke moći će svojim velikim fondovima u EU jednostavno pripojiti fondove iz Hrvatske budući da je njihova imovina znatno veća od one u Hrvatskoj. Znači, broj domaćih fondova bi se mogao smanjiti prvo jer će doći konkurencija, a drugo jer će se pripajati velikim fondovima u vlasništvu stranih banaka. U skladu s tim, broj ljudi u društvima za upravljanje u Hrvatskoj posljedično će se smanjiti", objasnio je Darko Brborović, predsjednik Uprave OTP Investa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo