Zašto proizvodi koji mogu ugroziti zdravlje stižu do trgovina?

25.10.2012.
13:44
VOYO logo

Ni dva tjedna nakon što su s tržišta povučeni listovi za pite proizvođača Clarum iz Nove Gradiške jer su rađeni s nedopuštenim aditivom, hrvatsko tržište u srijedu je ponovno uzbunjeno zbog neispravnih proizvoda štetnih za zdravlje. Riječ je o komadićima tune u konzervi LARA i ISKA. Doda li se uz to dva slučaja i afera s kontaminiranim mlijekom i mesom, koje je inspekcija spriječila da dođe na tržište iz susjedne Bosne i Hercegovine, za Hrvatsku je ovo po pitanju prehrambenih proizvoda bio poprilično buran mjesec.

Nama ide roba slabije kvalitete

Posljednja dva događaja nagnala su nas da postavimo pitanje kako to da sve češće doznajemo da se na policama prodavaonica u kojima kupujemo nalazi neispravna roba. Glasnogovornik Ministarstva poljoprivrede Miroslav Kuskunović kazao nam je da je razlog češćih obavijesti o neispravnim proizvode leži u postroženoj kontroli inspekcija. No, stručnjak za tržište hrane i član našeg stručnog timaStipan Bilić s tim se ne bi složio. On razlog vidi u tome što se na naše tržište sve češće šalju proizvodi lošije kvalitete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Smatram da se kod nas kontrole trebaju još i postrožiti posebice kad je riječ o uvozu, jer na naše tržište, koje ja nazivam perifernim, dobivamo sve više robe koja je ispod kvalitete i ispod europskih standarda. Imamo, primjerice i prehrambene proizvode poznatih marki koji se proizvode, primjerice, u Bugarskoj ili Rumunjskoj. A budite sigurni da čokolada koja se proizvede u Bugarskoj nije ista kao ona koja se proizvede u Austriji. Jednako tako na naše tržište strani proizvođači često šalju robu koja je na isteku za koju su svjesni da je kod sebe neće prodati. K tome kod naše kontrole postoji problem u tome što se strani proizvođači štite, kao primjerice u nedavnom slučaju uvoza mesa u BiH kada vlast nije htjela otkriti niti uvoznika niti proizvođača", kaže Stipan Bilić.

Na naše pitanje kako postojeći sustav propusti neki proizvod na police i time stvori mogućnost da se ugrozi zdravlje građana Bilić pojašnjava da sustav funkcionira prema EU propisima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odgovornost na proizvođaču

"Prije se nije moglo nešto uvesti, a da se nije sve prekontroliralo. Danas se, pak, prekontrolira uzorak nekog proizvoda od oko tri do posto, a u tome se ne mora naći i proizvod koji je kontaminiran", kazao nam je Bilić ističući kako se odgovornost prebacuje na proizvođača. A što to točno znači? Proizvođač je dužan imati kontrolu sirovine, kontrolu tehnološkog postupka i prema tome ne bi smio iz svog pogona na tržište pustiti kontaminirani proizvod. U slučaju da se to ipak dogodi, reagirati bi trebale inspekcije koje proučavaju uzorke. No, tko nam jamči da će proizvođač poštivati propise ili da će inspekcija u uzorcima pronaći kontaminirani proizvod?

"Proizvođači poput, primjerice, nekog velikog domaćeg konditora ili mesne industrije neće si nikad dozvoliti da na tržište puste kontaminirani proizvod. No, uvijek imamo i proizvođača koje ja nazivam periferni, koji ne poštuju uvijek pravila i koje nitko ne kontrolira", kaže S. Bilić dodajući kako je za proizvođače već dovoljno velika kazna što neki proizvod moraju povući s tržišta jer im to nanosi ogromnu štetu. U slučaju, pak, da oštete nečije zdravlje i nekome nanesu štetu, kazniti ih se može jedino tako da ih onaj tko je oštećen sudski progoni.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naljutio vas je neki potez Vlade? Niste sigurni kako će se novi zakon odraziti na vašu budućnost? Muče li vas komunalna poduzeća neopravdano visokim računima ili lošom uslugom? Imate neki drugi problem o kojem želite mišljenje nekog od članova našeg Stručnog tima? Pišite nam na strucnitim@portal.net.hr

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo