IZNIMNO CRNA HRVATSKA STVARNOST: / Cijeli razred s diplomom ide na burzu rada

Image

Hrvatski zavod za zapošljavanje bilježi poražavajuću brojku od 264.558 osoba bez posla s tim da bi ona, da nije sezonskog zapošljavanja, bila i daleko veća.

26.4.2016.
6:45
VOYO logo

Prema podacima Eurostata, središnjeg europskog statističkog ureda, u Hrvatskoj je nezaposlenost mladih krajem prošle godine bila čak 45,1 posto, čime je naša zemlja u samom vrhu europske ljestvice, uz Grčku, gdje je gotovo točno polovina mladih radno sposobnih ljudi nezaposlena (49,5 posto), piše Glas Slavonije.

Druga je Španjolska s 47,5 % nezaposlenosti mladih pa se Hrvatska nalazi na trećem mjestu ove nepopularne ljestvice, dok je četvrta Italija, sa značajno manjih 38,1 % nezaposlenosti mladih. Istina, na području Unije nezaposlenost se, u usporedbi sa studenim 2014. godine, smanjila, no za simboličnih 0,2 posto. Dogodilo se to i u Hrvatskoj, gdje se ona smanjila za nešto više no i dalje simboličnih 0,4 posto u odnosu na studeni 2014. kada je iznosila 45,5 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
KLJUČ PRONAŠLA U TRADICIJI: /

Pokrenula vlastiti posao i proširila ga diljem Istre kad je bilo najgore

Image
KLJUČ PRONAŠLA U TRADICIJI: /

Pokrenula vlastiti posao i proširila ga diljem Istre kad je bilo najgore

Nastavak školovanja kako bi se povećala šansa za posao

Uskoro će se na tržištu rada naći još 20 frizera iz Đakova. Nitko od njih 20, koliko ih je u razredu, sa sigurnošću ne može reći da ga čeka zaposlenje. Toliko, naime, broji ovogodišnja generacija frizera u đakovačkoj Srednjoj strukovnoj školi Antuna Horvata koja za koji tjedan napušta školske klupe.

Među njima je i Monika Pavičić iz Širokog Polja koja završava trogodišnji program obrazovanja. Ne čeka ju nikakva prilika za posao pa je odlučila upisati i 4. godinu srednje škole i to za kozmetičarku. Kaže da želi ovladati sa što više (srodnih) poslova kako bi povećala šanse za zapošljavanje. Kaže, država je ovo s velikim problemom gdje se zaposliti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Oduvijek sam željela ići za frizerku i spremna sam otići i u neki veći grad od Đakova, s većim šansama za posao. Htjela bih prvo raditi kod nekoga, da steknem iskustvo. O samozapošljavanju, kao i odlasku van još ne razmišljam jer sam premlada, a i preda mnom je 4. godina škole", kaže Monika.

Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, od ulaska Hrvatske u EU, od 1. srpnja 2013., iz zemlje je u potrazi za poslom, prethodno se odjavivši s HZZ-a, otišlo 9128 osoba. Najviše ih je u dobi od 25 do 29 godina. No, i druge pojedine članice EU-a imaju sličan, pa i izraženiji problem velike nezaposlenosti mladih.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Otišla bih raditi u Njemačku

Dio te porazne statistike, kako sada stvari stoje, mogla bi postati i Monikina vršnjakinja, 17-godišnja Viktorija Podgornik iz Gašinaca. Ova novoizučena frizerka za tri tjedna izlazi zauvijek iz školskih kupa. Jer, nakon trogodišnjeg programa obrazovanja, kaže, neće nastaviti školovanje. I pred njom je uskoro problem gdje naći posao u vlastitoj zemlji.

" Željela bih stažirati, a nade polažem i u radnju gdje sam išla na praksu. Imam dosta rodbine u Njemačkoj gdje imam poziv za posao, ali ne u struci. Otišla bih raditi u Njemačku, ovdje se sve zatvara", kaže uskoro nezaposlena Viktorija koja je, kaže, oduvijek željela biti frizerka. Zasad joj ova država, kao i Viktorijinom cijelom razredu, ne nudi ostvarenje životnog sna, vlastiti kruh u rukama. Ovako, cijeli razred ide na zavod.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo