Hrvati u Njemačkoj crnče od jutra do mraka

Nijemci ne žele raditi za manje od 15 eura po satu, pa ta zemlja za berbe jagoda, šparoga i drugih kultura uvozi radnike. Među njima su i Hrvati. Rade od jutra do mraka, i to za samo 4 eura po satu

31.5.2011.
8:37
VOYO logo

Tisuće hrvatskih građana proteklih je nekoliko tjedana otišlo u Njemačku kako bi zaradili berući jagode. Mnogima od njih danas se satnica kreće od 3 do 4 eura, a radno vrijeme često zna biti od 6 sati do 21 sat. Sve to, naravno, ovisi o gazdi. No, hrvatski sezonci kaže kako je bolje zaraditi išta nego ništa.

Najveći broj naših sezonaca koji su u zemlju snova stigli na osnovi nedavno potpisanih ugovora o zapošljavanju 150.000 sezonskih radnika u Njemačkoj, s tržišta Hrvatske, Bugarske i Rumunjske, prisiljena je prihvatiti tako neatraktivne poslove u berbi jagoda, šparoga, radu u vinogradima i drugim manje atraktivnim zanimanjima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Žao mi je vidjeti te ljude koji skupljaju mrvice na bogatom tržištu'

"Radna snaga se uvozi s novih, jeftinih tržišta radne snage jer Nijemci ne žele raditi ispod 15 eura, a da se i ne govori o danonoćnom radu koji se prakticira na poljoprivrednim imanjima u ovo doba kad je berba šparoga i jagoda u punom tijeku. Ipak, ljudi su prisiljeni doći nešto zaraditi, prehraniti obitelj i tako to funkcionira. Neki moji iz Slavonije su jedno vrijeme isto dolazili na takav sezonski rad, no sada kada je u našem mjestu krenula s radom tvornica, ljudima se ne isplati otići raditi u Njemačku za te pare koje mogu zaraditi i kod kuće. Žao mi je vidjeti te ljude koji, eto, skupljaju mrvice na jednom bogatom tržištu, ali tako je to. Tko je jači, taj tlači", ispričao je Ivo Zeba, poznati hrvatski iseljenik angažiran u politici.

Mnogi njemački poslodavci stranim sezonskim radnicima i ne isplaćuju dogovorenu radnu tarifu i krše zakon. Neki sezonci, piše Slobodna Dalmacija, pokušali su se žaliti čak i Saveznom uredu za rad, no, nažalost, nitko od odgovornih za to nema baš previše razumijevanja. Slična je situacija i u berbi grožđa, u kojoj su radni uvjeti gotovo isti. Mnogi ih ne mogu izdržati, pa se prije planiranog vremena vrate kući.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vezani članak:

arti-201104120198006

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo