Hoće li Hrvatska biti pametna kao i Norveška?

Koliko je nafte i zemnog plina u Jadranu? Neke procjene govore da su rezerve nafte čak tri milijarde barela, druge pak da je jadranska nafta lošije kvalitete za eksploataciju.

17.9.2013.
7:11
VOYO logo

Podsjetimo, norveška tvrtka Spectrum u rujnu je započela seizmička snimanja cjelokupnog hrvatskog podmorja, a rezultate njihovih snimanja saznat ćemo već iduće godine. Tada će na potezu biti država.

"Nakon toga će se objaviti međunarodni natječaj među naftnim kompanijama. Procjena je da će se to dogoditi negdje u drugom kvartalu 2014., a same prve koncesije bi se mogle dodijeliti oko 2015. godine", kaže glasnogovornik Ministarstva gospodarstva Tomislav Cerovec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Norvežani ubiru goleme poreze

Na pitanje hoće li Hrvatska zaštititi svoje nacionalne interese poput Norveške, koja od naftnih kompanija ubire goleme poreze, uvjetuje koncesije zapošljavanjem svojih građana, te sudjelovanjem samo svojih brodogradilišta i industrije u crpljenju nafte i plina, Cerovac odgovara: "Teško je sada u ovom trenutku to govoriti. Najvažnije je da će se sigurno zaštititi hrvatski interesi."

Inače, Hrvatska trenutačno zadovoljava 65 posto svojih potreba za zemnim plinom i 20 posto za naftom. Ako se pretpostavke o velikim rezervama nafte i zemnog plina pokažu istinitima, ne samo da bismo kroz najviše jedno desetljeće mogli glatko izići iz krize, nego bi se, ako budemo pametni, gospodarstvo moglo nemjerljivo oporaviti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Sukladno istraživanjima i eksploataciji na talijanskoj strani, vidimo da tamo postoji 10 puta više plinskih polja i znatna količina naftnih platformi, tako da Hrvatska sama za nekoliko godina može postati izvoznik plina, a imati veći udio domaće nafte u proizvodnji", rekao je Cerovec.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo