A TKO ĆE TO PLATITI? / Nova Jovanovićeva reforma školstva: Pogledajte što predlaže!

Hoćemo li u školu ići ranije i dulje, hoćemo li smanjiti ili povećati broj strukovnih škola, sve su to pitanja koja muče donositelje Strategije obrazovanja i tehnologije, koja bi trebala biti predstavljena na jesen.

6.7.2013.
18:42
VOYO logo

Dok uživa u vatrepolu na riječkoj plaži, Ena, koja je baš završila četvrti razred, čuje da bi joj osnovna škola mogla trajati i godinu dana dulje.

"Sviđa mi se to što će škola trajati godinu duže zato što ću godinu dulje biti sa svojim prijateljima. I učiteljice su isto dobre", kaže nam malena Riječanka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uz devetogodišnje osnovnoškolsko obrazovanje dio plana Strategije obrazovanja, znanosti i tehnologije je  pet umjesto četiri godine razredne nastave i raniji polazak u školu, već sa šest godina.

Plan je da strukovnih  škola bude više, no i da se poveća broj gimnazijalaca. Istovjetne strukovne škole grupirale bi se u velike školske centre.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S ranijim polaskom u školu smanjit će se socijalne i obiteljske razlike među školarcima, objašnjava nam jedan od "donositelja" strategije.

"Jednako tako i produljenje, osnovnog općeg obrazovanja donosi smanjenje takvih razlika, bolju pripremu za nastavak, a odgađanje odlaska u srednju školu za godinu dana, dovodi do toga da će djeca biti zrelija kad budu morala odlučivati o vrsti nastavka školovanja", uvjerava voditelj Nacionalnog operativnog tijela za donošenje Straegije obrazovanja NevenBudak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dodaje, da je nakon četvrtog razreda osnovnoškolcima korisnija još jedna godina razredne, nego predmetne nastave.

Učiteljica Božena koja u osnovnoj školi radi punih 37 godina, kaže strategije bi se trebale fokusirati na nastavnike, a ne vidi prednosti ni u ranijem polasku u školu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pitanje je koliko je pametno odvojiti dijete od obitelji, okolina ipak utječa na mališana", kaže učiteljica Božena Jarčević.

Od reformi i strategija im se već vrti u glavi, kažu u školskim sindikatima. U dvadesetak godina, bilo ih je najmanje trinaest, pa se u Preporodu pitaju - otkud novac?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Najjeftinija od tih promjena zapravo je teška nekoliko stotina milijuna kuna. Sve zajedno bi trebalo koštati i nekoliko mijardi kuna. Ako mi imamo tog novca, onda sam ja pobornik te Strategije, reforme ma kako se to zvalo", izjavljuje predsjednik sindikata Preporod ŽeljkoStipić.

O novoj će se strategiji raspravljati (javno) puna dva jesenska mjeseca, a u Sabor bi stigla tek nagodinu. Do tada će i struka i javnost, ali i školarci imati svoje mišljenje, no prije ih sve čeka dugo toplo ljeto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo