Pobjedom 2:1 protiv Nizozemske nogometaši Njemačke su ostvarili drugu pobjedu u 2. kolu skupine B Europskog prvenstva kojem su domaćini Poljska i Ukrajina.

13.6.2012.
17:35

Harkiv. Stadion: Metalist. Sudac: Jonas Eriksson (Šve)

Strijelci: 0:1 - Gomez (24), 0:2 - Gomez (38), 1:2 - Van Persie (74)

Nizozemska: Stekelenburg, Van der Wiel, Heitinga, Mathijsen, Willems, Van Bommel, De Jong, Sneijder, Robben, Afellay, Van Persie

Njemačka: Neuer, Hummels, Badstuber, Lahm, Boateng, Khedira, Schweinsteiger, Özil, Müller, Podolski, Gomez

Unatoč šestom bodu, Njemačka još uvijek nije teoretski prošla u četvrtfinale, ali nije niti Nizozemska ispala iz utrke za taj isti cilj. U zadnjem se kolu može stvoriti krug tri reprezentacije u oba slučaja, ali je činjenica da su Nijemci u određenom komotnom položaju, a Nizozemci najveće razočarenje dosadašnjeg dijela prvenstva.

Mario Gomez bio je pravi nizozemski "krvnik" ove večeri u Harkivu, na stadionu Metalista na kojem je bilo 37.000 gledatelja. U prvih 45 minuta je napadač Bayerna dva puta maestralno matirao nizozemskog vratara Stekelenburga za veliko vodstvo svoje momčadi.

szólj hozzá: Germany vs Holland 1:0 (Mario Gomez)

Oba je puta asistent kod pogodaka bio Bastian Schweinsteiger, a Gomez je prvo u 24. minuti sjajno lijevom nogom primio loptu, okrenuo se s njom za 180 stupnjeva, te desnom zabio s 11 metara. U drugom je slučaju Gomez primio loptu iskosa s desne strane i majstorski pogodio suprotni kut.

Za Gomeza su to bili drugi i treći pogodak na prvenstvu, te je trenutačno s Rusom Džagojevim na vrhu ljestvie strijelaca.

szólj hozzá: Germany vs Holland 2:0 (Mario Gomez)

Nizozemska je počela naoko aktivnije, ali u prvom dijelu, kao i u uvodnih petnaestak minuta drugog dijela, ta je igra bila pomalo kaotična, bez reda i bez prave opasnosti za Neuera.

U samoj završnici je Nizozemska zaigrala bolje. Nakon nekoliko propuštenih šansi, Robin van Persie je solo akcijom, rješivši se Hummelsa, zabio sa skoro dvadeset metara u 73. minuti za smanjenje rezultata, no od remija je Van Marwijkov sastav ostao predaleko.

szólj hozzá: Germany vs Holland 2:1 (Robin van Persie)

Njemačka je bila kvalitetnija, bolja i konkretnija. Osim dva Gomezova gola, pogodio je Özil i stativu, a dobru je šansu u nastavku propustio Hummels.

Inače, Van Persiejev gol je označio da je i Nizozemska kao posljednja momčad na Euru zabila barem jedan pogodak.

U posljednjem kolu se sastaju Njemačka i Danska, odnosno, Portugal i Nizozemska.

Kraj utakmice. U drugom susretu skupine B Njemačka je pobijedila Nizozemsku 2:1 i gurnula ju na rub ispadanja.

90' - Iz igre je izašao Müller, a na terenu je Bender.

90' - Stekelenburg zamalo poklonio šansu Kloseu. Dobio je vratar Nizozemske jednu povratnu loptu od svojeg braniča i krenuo u dribling protiv Klosea. Napadaču Njemačke malo je nedostajalo da mu uzme loptu i postigne treći gol za Elf.

87' - Zbog odugovlačenja je požutio Boateng. Kako mu je drugi žuti karton na Euru propustit će susret protiv Danaca u zadnjem kolu.

85' - Dalekometni pokušaj Van der Vaarta. Pokušao je Nizozemac iz daljine, ali otišlo je to pokraj vratnice.

83' - Posljednja izmjena kod Nizozemaca. Umjesto Robbena u igri je Kuyt.

81' - Izmjena u Njemačkoj. Umjesto Özila u igri je Toni Kroos.

80' - Zbog prekršaja na Lahmu požutio je De Jong.

74' - GOOOOOOLLLLL za Nizozemsku.Sneijder je proigrao Van Persieja koji odmjerenim udarcem smanjuje vodstvo Njemačke na 2:1.

73' - Umjesto Marija Gomeza u igri je Miroslav Klose.

71' - Velika prilika za Nizozemce. Sneijder je dobio loptu na lijevoj strani i pokušao je iz prve, ali je požrtvovnim startom Boateng spasio čist pogodak.

68' - Pokušaj Robbena iz prve. Nizozemac je primio loptu na rubu šesnaesterca i kako je bio nečuvan odlučio se na udarac iz prve, ali nije to bilo dobro i udarac je otišao pored vratnice.

62' - Sneijderov udarac prohujao pokraj vratnice. Odlučio se veznjak Nizozemske na šut s 25 metara, ali prohujalo je to tik uz desnu vratnicu gola.

58' - Odličan udarac Van Persieja. Napadač Nizozemske pucao je dobro s ruba šesnaesterca u desni kut Neuerova gola, ali je golman Elfa bio na mjestu i obranio.

56' - Individualni pokušaji Nizozemaca. Robben si je stvorio priliku za udarac lijevo iskosa, ali otišlo je daleko iznad gola Neuera.

52' - Hummels je dva puta zaprijetio Stekelenburgu. Branič Njemačke došao je u napad i oprobao udarac s ruba šesnaesterca, koji je golman Nizozemske mogao samo kratko odbiti. Lopta je opet došla do Hummelsa, ovog puta gađao je kut, ali je Stekelenburg i to uspio obraniti.

46' - U nastavak utakmice Nizozemska će krenuti čak s dva nova igrača. Umjesto Afellaya i Van Bommela ušli Van der Vaart i Huntelaar.

Kraj prvog dijela. Nakon prvih 45 minuta Nizozemska je pred ispadanjem. Njemačka na krilima Gomeza ima vodstvo od 2:0.

45' + 1 - Stekelenburg spasio Nizozemce od totalnog raspada.Schweinsteiger je uputio oštru loptu iz slobodnjaka s lijeve strane, ali ju je vratar Oranja uspio nekako izvaditi ispod vratnice.

44' - Nova prilika za Njemačku iz prekida. Tražio je Özil loptom Badstubera, ali uspjela je obrana Nizozemske otkloniti opasnost.

38' - GOOOOOOOLLLLL za Njemačku.. Još jednoj je za Nizozemce bio koban Mario Gomez, koji je dosta lijevo iskosa pogodio suprotni kut loše postavljenog Stekelenburga.

36' - Kakva obrana Stekelenburga. Nakon ubacivanja s desne strane Badstuber je bio nečuvan, ali je 3-4 metara točno pucao u golmana Nizozemske.

30' - Novi pokušaj Robbena. Još je jednom pucao nizozemski reprezentativac, ali ovog puta je njegov udarac blokirao Khedira.

26' - Zaprijetio je Robben. Pokušao je Nizozemac s 20-ak metara, ali bilo je to točno u Neuera.

24' - GOOOOOOOOLLLLL za Njemačku. Schweinsteiger je odlično proigrao Gomeza, koji je izbjegao zaleđe i matirao bez problema Stekelenburga. Nakon gola bilo je vidljivo kako puno toga ne štima u nizozemskoj reprezentaciji jer je bilo dosta vikanja.

18' - Brza akcija Nizozemaca. Robben je potegnuo kontru i proigrao Afellaya na lijevoj strani. On je pokušao iz prve proigrati u sredini Van Persieja, ali je obrana Njemačke bila na mjestu i odbila loptu u korner.

17' - Udarac iz kuta za Nizozemce. Nabacio je Sneijder iz kuta na drugu vratnicu, međutim svi njegovi suigrači čekali su loptu na prvoj, tako da je propala velika prilika.

11' - Novi pokušaj Van Persie. Nizozemac se našao već u drugoj prilici, ali je njegov udarac iz okreta prošao pokraj suprotne vratnice.

8' - Nijemci vrlo brzo uzvratili. Pokušao je Özil iz poluvoleja s ruba šesnaesterca u donji lijevi kut, ali je udarac zaustavila vratnica.

7' - Velika prilika za Nizozemsku. Van Persie je izbjegao zaleđe i našao se u izglednoj prilici za pogodak, ali je njegov udarac uspio obraniti Neuer.

6' - Početno ispitivanja snaga. Na samom početku utakmicu igra se vrlo oprezno, nitko ne želi ući u rizik. Možemo reći vrlo očekivano, jer rizik je prevelik.

1' - Počela je utakmica. Prvi su s centra krenuli Nizozemci. Odmah su jurnuli prema golu Nijemaca, ali bez uspjeha.

Veznjak nogometne reprezentacije Nizozemske Wesley Sneijder otvoreno je poručio suigračima koji su nezadovoljni statusom u momčadi da ostave svoje pojedinačne interese po strani.

Podsjetimo, porazom od Danske 1:0 u 1. kolu, Nizozemci su u poziciji da protiv Njemačke u srijedu moraju jurišati po pobjedu kako bi sačuvali realne izglede za plasman u četvrtfinale EURA.

szólj hozzá: Holland Denmark 0:1 Krohn-Dehli Naime, svoje nezadovljstvo jer ih je izbornik Bert van Marwijk ostavio izvan početne postave javno su s medijima podijelili napadač Klaas-Jan Huntelaar, te veznjaci Rafael Van der Vaart i Dirk Kuyt. "Krajnje je vrijeme da svoj patetični ego svi u reprezentaciji ostave po strani. Ako netko bude radio nered u momčadi, osobno ću mu se suprotstaviti. Ne treba nam psiholog, pa odrasli smo ljudi. Oni koji imaju problema s izbornikom ili nekim od suigrača neka im to kažu u lice. To je jedina psihologija koja nam treba. Moramo prestati živjeti na svojim malim izoliranim otocima. Imamo zajednički cilj koji traži jedinstvo ili suočavanje s posljedicama", oštro je poručio Sneijder.