Narcisi provode više vremena na Facebooku

Stranice za društveno umrežavanje pomažu ljudima da ostanu u vezi s prijateljima i poznanicima, rodbinom i kolegama s posla.

26.8.2010.
17:27
VOYO logo

Psihologinja Soraya Mehdizadeh sa Sveučilišta York analizirala je stranice nasumično odabranih 50 studenata i 50 studentica na Facebooku, te je prikupila podatke o njihovim aktivnostima, samopoštovanju i narcizmu. Proučila je sadržaj koji su korisnici unijeli u dijelu "About me", fotografije profila, prvih 20 fotografija na "View Photos of Me", bilješke i ažuriranje statusa svakog studenta, te je rangirala svaku stranicu na temelju toga koliko se korisnik samopromovira.

Rezultat je upravo objavljeno istraživanje "Self-Presentation 2.0: Narcissism and Self-Esteem on Facebook" (Samopromocija 2.0: Narcizam i samopoštovanje na Facebooku).

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istraživanje pokazuje da studenti s relativno niskim samopoštovanjem i jače izraženim narcizmom ne samo da troše više vremena na Facebooku, nego su također skloniji samopromociji od studenata koji imaju veće samopoštovanje i koji nisu skloni narcizmu. Narcizam je, kako piše na Wikipediji, "stanje nastranosti u kojem ljudi traže zadovoljstvo u samome sebi".

Samopromocija na Facebooku, kako je opisana na ShockMD.com, znači "bilo koja opisna ili vizualna informacija koja se pojavljuje s ciljem da uvjeri druge u nečije kvalitete". Naprimjer, kada koristite fotografije na kojima ste najbolje ispali i još ih malo 'dopeglate' Photoshopom, kad pokušavate ispasti pametni i bezbroj drugih situacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog toga, kako se navodi u zaključku istraživanja, profil osobe na Facebooku ne osigurava nužno točan prikaz osobe koja je kreirala profil. Naprimjer, korisnici koji neprestano ažuriraju svoje statuse, gdje su bili, što su radili i o čemu razmišljaju, koji opsesivno objavljuju nove fotografije ili komentiraju fotografije drugih korisnika, mogu tako biti ništa drugo nego izraz narcističke sklonosti i niskog samopoštovanja. I to neovisno o spolu.

Drugim riječima, mnogi vaši "kul" prijatelji na Facebooku koji neprestano objavljuju poruke na News Feedu o sebi i o tome kako su oni baš eto "kul", možda vam više neće biti tako "kul".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cijelo istraživanje "Self-Presentation 2.0: Narcissism and Self-Esteem on Facebook" možete pronaći ovdje.

Što mislite, povećava li samopromocija na Facebooku nečije samopoštovanje?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo