OPASNOST VREBA U PRIRODI / Mišja groznica uzela maha: Građani, oprez!

Image
Foto: RTL

U zadnja tri mjeseca u Klinici za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević bilježe povećan broj oboljelih od hemoragijske vrućice s bubrežnim sindromom, poznate kao mišja groznica, a dosad su liječena 43 bolesnika, većinom s područja Zagreba i okolice.

10.7.2014.
14:14
RTL
VOYO logo

Svi hospitalizirani imali su srednje težak oblik bolesti uz tipične simptome - visoku temperaturu, bolove u leđima i trbuhu te glavobolju.

Većina je otpuštena bez komplikacija, izjavila je Hini sanacijska upraviteljica Klinike za infektivne bolesti Adriana Vince. Najveći broj hospitaliziranih, njih 17-ero, zabilježen je u lipnju, a mogao bi i dalje rasti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nositelji virusa su miševi i voluharice, do zaraze čovjeka dolazi najčešće prilikom boravka u prirodi, u neposrednom ili posrednom kontaktu s izlučevinama inficiranih glodavaca, posebice udisanjem prašine ili aerosola koji sadrže uzročnike. Bolest se ne prenosi s čovjeka na čovjeka.

Bolest se najčešće javlja tjedan do dva nakon izlaganja inficiranoj izlučevini glodavca, a simptomi su visoka tjelesna temperatura, zimnica, jaka glavobolja, bolovi u trbuhu i leđima, mučnina. Kod nekih bolesnika mogu se javiti povraćanje i proljev, zamućenje vida, crvenilo lica i tijela.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Populaciju glodavaca oko nastambi treba smanjiti postavljanjem klopki i otrova, sve rupe na kućama treba zatvoriti kako bi se onemogućio ulazak glodavaca u zatvorene prostore, travu i grmlje treba ošišati i očistiti najmanje 50 metara od kuće, te skloniti odlagališta raznih materijala koji mogu poslužiti glodavcima za sklonište.

Bolest se pojavljuje svake godine, a povremeno se registrira povećani broj oboljelih osoba, kao što je bilo 1995., 2002. i 2012. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo