Masnije je slasnije

Osim što mu je okus kudikamo bolji nego malomasnoj varijanti, punomasni je sir krcat bjelančevinama i kalcijem, a masnoće što ih sadrži mogu vam pomoći da se sala riješite – zauvijek

23.11.2012.
15:06
VOYO logo

Savjet najčešće glasi ovako nekako: Želite li jesti sir, dopušten je samo onaj bezmasni ili malomasni. Izbor se uglavnom svodi na sireve iz masovne, industrijske proizvodnje, mahom u plastičnoj ambalaži, s kojom bi se mirne duše mogli i pojesti a da se ne osjeti neka razlika jer okus im je podjednako "bogat". Vrijedi li na jelovniku imati tako bezukusnu gumastu namirnicu zbog uštede na kalorijama i navodnog smanjivanja rizika obolijevanja od srčanih bolesti? Prema onome što kažu nutricionisti – ne baš. "Punomasni sir sadrži bjelančevine i masnoće zahvaljujući kojima je vrlo zasitan", kaže Alan Aragon, nutricionist u Westlake Villageu u Kaliforniji i suradnik Men's Healtha zadužen za teme vezane uz gubitak suvišnih kilograma. "Ta kombinacija bjelančevina i masnoća jamči da ćete satima nakon što pojedete punomasni sir biti siti. Kod svojih sam klijenata primijetio da nakon što pojedu punomasni sir tijekom obroka što slijedi unose znatno manje kalorija nego inače." Na temelju toga A. Aragon savjetuje: Grickajte punomasni sir – OSOBITO ako ste na dijeti. Dakako, nemojte se prejedati! A što s kolesterolom? Mislite li da bi zbog punomasnog sira njegova razina mogla porasti, razuvjerit će vas rezultati studije koju su proveli danski znanstvenici. Ispitanici su svaki dan gricnuli po deset trogramskih porcija punomasnog sira. Ni poslije tri tjedna takve prehrane razina lošeg (LDL) kolesterola u njihovoj krvi nije porasla. Stoga razloga za zabrinutost zbog kolesterola nema – dok god se pridržavate "dnevne doze" od 30 g sira. Osim što je idealan izbor za grickanje između obroka, dodavanje punomasnog sira najjednostavniji je način da se poboljša okus kakvoga "bljedunjavog" jela. "Sir je novo vino", rezimira Terrance Brennan, glavni kuhar i vlasnik lokala Artisanal Fromagerie, Bistro & Wine Bar i Picholine. "Omogućuje gotovo bezbrojne kombinacije jer se može birati među doslovno tisućama različitih okusa i tekstura te za svako jelo naći savršen dodatak." Stoga, zavirite dalje od hladnjaka u najbližem dućanu u kojem su poslagani konfekcijski proizvodi kao što su sir u listićima, topljeni sirevi i razni slični "pripravci od sira", odšećite u delikatesnu prodavaonicu i upustite se u kombiniranje. Ovo su samo neki prijedlozi...

ZA MAZANJERobiola, brie... Robiola je meki talijanski sir bogata okusa što podsjeća na maslac. Namažite ga na krekere od cjelovitog zrna ili kriške francuskoga kruha pa grickajte s grožđem ili dinjom. Za mazanje je odličan i brillat-savarin, koji je toliko kremast da ga nazivaju sirnim ekvivalentom sladoleda. Brie ćete lako naći u svakom bolje opremljenom samoposluživanju – i on je odličan na kruhu. Gricnite ga s orasima i satima ćete biti siti, puni energije, a lagani poput perca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

ZA GRICKANJEOvčji sir Tvrdi sir bogata, orašasta okusa ne treba ama baš nikakav dodatak da bi se mogao nazvati punim obrokom. Ako volite neobične kombinacije, komade ovčjeg sira grickajte s višnjama, malinama ili kupinama. Comté je ime francuskog sira, jednog od najpopularnijih u zemlji sireva, koji je također odličan za grickanje, ali i u sendvičima – za koje vam trebaju samo kruh, maslac, tvrdi sir i tava. Kriške kruha namažite maslacem pa složite u tavu namazanom stranom prema dolje. Zatim na njih stavite po plošku sira, pa još jednu krišku kruha tako da je strana namazana maslacem okrenuta gore. Kad se donja strana sendviča zapeče, okrenite ga i ispecite s druge strane tako da se sir otopi.

ZA SALATUMeki kozji sir Idealno bi bilo nabaviti francuski sainte-maure, no poslužit će bilo koji meki kozji sir. Nemojte ga ni pokušati namrviti jer je premekan; jednostavno ga narežite i poslužite uz miješanu zelenu salatu. Za preljev pomiješajte 2 žlice finoga vinskog octa (idealno onog od sherryja) ili limunova soka, 5 žlica orahova ulja, 1 žlicu sitno nasjeckanoga luka kozjaka, 1 žličicu soli i malo svježe mljevenoga crnog papra.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

UZ PIVCE Ljubitelji piva kunu se da je kombinacija sir-pivo kudikamo bolja nego sir-vino. Tvrde, naime, da je vino u kombinaciji sa sirom prepuno kiselina te (pre)brzo s jezika "ispire" okus sira. Prvi im je izbor cheddar, i to ne bilo koji: "Engleski cheddar koji se proizvodi na farmama u Somersetu najbolji je mogući. U njemu se stapaju arome mlaćenice i hrena pa odlično ide uz bilo koju vrstu piva", stručno objašnjava Steven Jenkins, autor knjige Cheese Primer.

UZ VINCE Ljubav sira i vina traje stoljećima, a danas je izbor tolik da ljudi često ne znaju otkud bi krenuli u sljubljivanju. Od regije, preporučuju znalci. To je najjednostavnije i najsigurnije. Usto valja imati na umu da tvrdi sirevi mogu "podnijeti" vina s više tanina, dok oni kremastiji kao što je brie više vole kiselija vina, npr. chardonnay. Dobro je i slankaste sireve kombinirati sa slatkastim vinima. Lista preporuka izgleda ovako:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

traminac: camembert, chevre, münster, ementaler rizling: brie, sir s plemenitom plijesni, edamac, gauda sivi pinot: edamac, kozji sir, gauda, mozzarella, münster crni pinot: brie, camembert, feta, gruyere, münster, ementaler cabernet sauvignon: camembert, cheddar, gorgonzola, gauda, parmezan, roquefort chardonnay: brie, camembert, kozji sir, gauda, gruyere, parmezan, provolone pjenušci: beaufort, brie, camembert, chevre, cheddar, edamac, gauda, gruyere, parmezan desertna vina: mascarpone, sir s plemenitom plijesni beaujolais: brie, camembert, kozji sir Najgori način na koji možete spremiti sir jest umotati ga u plastičnu foliju. Sir tako ne može disati, pa mu okus postaje ustajao. Ako kupite sir koji su u prodavaonici umotali u plastičnu foliju, izvadite ga iz nje čim dođete kući.

Posuda za povrće ili hladnjak za vino Posuda za povrće jest dio hladnjaka s najviše vlažnosti. Zbog toga je idealna za čuvanje mekih sireva jer sprječava njihovo isušivanje. Za čuvanje sireva posebno su pogodni hladnjaci za vino: u njima su sirevi na gotovo idealnoj temperaturi i vlažnosti. Dobro omotano Svaka vrsta sira traži poseban način čuvanja. Sirevi s korom Samo prerezanu stranu pokrijte laganom plastičnom folijom. Ostatak ostavite da slobodno diše. Sirevi s plemenitom plijesni Čvrsto omotajte folijom, ali često je mijenjajte – idealno je svaki dan – kako se ne bi skupljala vlaga. Meki sirevi Čuvajte ih u plastičnim posudama. Ako na površini sira zamijetite kapljice vode, na poklopcu probušite nekoliko rupica. Tvrdi i polutvrdi sirevi Umotajte ih u dva sloja masnog papira. Poslužit će i papir za pečenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Brak na prvu UK
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo