MARTINA DALIĆ VRAĆA SE U VLADU? / Nakon što cijeli tjedan slušamo hvalospjeve o Borgu i Agrokoru, to bi bilo sasvim logično

Image
Foto: Zarko Basic/PIXSELL
24.6.2018.
11:19
Zarko Basic/PIXSELL
VOYO logo

Ne pamtimo koji je događaj u novijoj hrvatskoj povijesti bio ispraćen s toliko jakih i velikih riječi s najviših državnih instanci kao čin slanja nagodbe Privremenog vjerovničkog vijeća iz Agrokora u Trgovački sud.

Premijer Plenković u svojim je prvim istupima rekao da je to dokaz da je lex Agrokor "omogućio da vjerovnici postignu dogovor u izrazito kompleksnog procesu restrukturiranja", koji je "spriječio gospodarski i financijski kolaps zemlje." U velikom intervjuu u Dnevniku Nove TV, posebno je izdvojio rad bivše potpredsjednice Vlade:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon svega - pohvale

"Mislim da je bivša potpredsjednica Vlade odradila odličan posao kada je riječ o supstanci cijeloga procesa", a onda joj se još i posebno zahvalio na sjednici Vlade. Njoj i svima koji su pomogli da se "problem koji nije bio u izbornom programu HDZ-a privede kraju".

Nakon svih primjedbi na način na koji je donesen lex Agrokor, nakon svim otkrića kako je izgledao tim koji je oformila Martina Dalić, nakon dokaza da se lagalo i obmanjivalo javnost, nakon svih upozorenja pravnih stručnjaka da Privremeno vjerovničko vijeće ne može figurirati kao stalno, premijer je tek spomenuo da je bilo "brojnih pokušaja destabilizacije procesa pa i cijele Vlade".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Predsjednica Grabar Kitarović je otišla još korak dalje, već je ovaj trenutak proglasila "prevladavanjem krize u Agrokoru". Poručila je također da "moramo naučiti lekciju kako je stabilnost države i gospodarstva moguće graditi isključivo na zdravim osnovama, na vladavini prava i u okviru tržišta zasnovanog na poduzetničkoj slobodi, ali i jasnim pravilima poslovanja”, no ostalo je nekako visjeti u zraku – tko bi morao naučiti lekciju. I je li predsjednica aludirala da sada nije bilo dovoljno "zdravih osnova”, pa bismo kao, za ubuduće, trebali malo više voditi računa o zdravim osnovama?

'Treba imati dozu ludosti za ovako nešto'

Ushit činom slanja dokumenta nagodbe nisu krili ni na nižim instancama, od ministra gospodarstva Darka Horvata, do novog potpredsjednika Vlade, Tomislava Tolušića, koji je dao poseban doprinos veličanju trenutka kada je u emisiji Otvoreno strastveno hvalio Vladu: "Treba imati hrabrosti i dozu ludosti za ovako nešto. Treba odati priznanje i Martini Dalić i Andreju Plenkoviću i Marici Vidaković."

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marica Vidaković, prokuristica Kraša i predstavnica dobavljača u Privremenom vjerovničkom vijeću, nakon jednoglasnog izglasavanja nacrta nagodbe obasula je Vladu pohvalama: "Moram priznati da je bila politička hrabrost izaći s ovakvim zakonskim okvirom. Premijer je morao hazardirati da bi zaštitio hrvatsko gospodarstvo".

Poput Tolušića, i Marica Vidaković je zahvalila bivšoj potpredsjednici Vlade i ministrici gospodarstva Martini Dalić: "U ime svih dobavljača zahvaljujem se na enormnom trudu koji je uložila u ovom procesu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Odbačena prijava, kakva slučajnost

Kakve li slučajnosti, upravo je dan ranije Uskok odbacio kaznene prijave u aferi Hotmail protiv Andreja Plenkovića, Martine Dalić, Ante Ramljaka i Zdravka Marića. Uskok je u jednoj od svojih rekordno brzih istraga upravo na dan kada se u Agrokoru odlučivalo o nacrtu nagodbe zaključio da "u radnjama imenovanih nisu ostvarena obilježja prijavljenih kaznenih djela, a niti drugih kaznenih djela za koja se postupak provodi po službenoj dužnosti." U anale svakako ulazi kvalifikacija da nije bilo tajnog udruživanja, samo – nejavnog.

Dakle, činjenica da su se kreatori lex Agrokora, koji su se „nejavno” sastajali i dopisivali neslužbenim kanalima, nakon izglasavanja lex Agrokora, kroz tvrtke u kojima su radili, prikopčali na taj isti Agrokor zahvaljujući lexu Agrokor te su tako ostvarili milijunske honorare, za naš Uskok nije kazneno djelo. Doduše, Uskok se malo ograđuje kad kaže da „drugi vidovi odgovornosti nisu bili predmet razmatranja budući da nisu u nadležnosti državnog odvjetništva.” No, tko će se u Hrvatskoj uopće baviti drugim "vidovima odgovornosti"?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nakon vatrometa radosti jer je nagodba upućena u Trgovački sud, teško da će se itko više pozabaviti „drugim vidovima odgovornosti”. Premijer je, uostalom, ustvrdio da on vidi veliko povjerenje u hrvatske institucije, od Vlade do sudova, predsjednica je proglasila "prevladavanje krize u Agrokoru", a Martina Dalić je slavodobitno nakon odluke Uskoka poručila da je „prepoznavanje i prihvaćanje istine dostižno i ostvarivo”.

Grupa Borg

Ima li išta prirodnije nakon ovih salvi zahvala i Uskokove odluke nego vratiti Martinu Dalić ponovno u Vladu? Kakve su to neobične sile natjerale ženu na ostavku, kad je sve tako u redu, kad je kriza prevladana a udruživanje u grupu Borg dobilo obol gotovo domoljubnog okupljanja?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto se ne zahvaljuje i Anti Ramljaku? Konačno, zašto je on podnio ostavku? Zašto je morao otići i zašto je onemogućen u tome da lijepo nastavi započeti posao u Texo Managmentu, da se s mjesta povjerenika u Agrokoru, na kojem je ubirao plaću od 70 tisuća kuna neto mjesečno, vrati u tvrtku iz koje je potekao, tvrtku koja preko glavnog savjetnika povjerenika, tvrtke AlixPartners, za cijelo vrijeme angažmana u Agrokoru, ubire milijunske honorare?

Zašto njemu nitko ne zahvaljuje u ovom tjednu velikog zahvaljivanja kad Fabris Peruško nastavlja raditi po principima koje je on utemeljio? Ubire jednako veliku plaću i angažira savjetnike po istom principu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Promotivni projekt

U Hrvatskoj se ovih dana zapravo odvija veliki promotivni projekt pretvorbe priče o uzdmanom Agrokoru u priču o uspjehu. I pri tome ništa više nije važno. Ni logika, ni zakoni, niti demokratski principi funkcioniranja političkog sustava.

Političarki koja je podnijela ostavku nakon što je otkriveno da je kreirala grupu Borg van uređenog sustava, grupu koja je radila jedan zakon koji će imati dalekosežne posljedice za Agrokor i Hrvatsku, uz suglasnost i sudjelovanje premijera osobno, koja je lagala u Saboru, danas se zahvaljuje na sve strane, slanje dokumenta u Trgovački sud proglašava se gotovom stvari kao da se vidi odluka Suda, prihvaća se postupanje Privremenog vjerovničkog vijeća u Agrokoru kao da je stalno, a istodobno se premijer divi "vraćanju povjerenja u institucije", čin sklapanja nagodbe naziva se restrukturiranjem tvrtke, a uvođenje novih vlasnika u Agrokor, ruskih banaka i američkog lešinarskog fonda, predstavlja se kao ispunjavanje nacionalnih interesa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tek na marginama događaja može se uhvatiti informacija da se zapravo tek ulazi u "novu fazu" slučaja Agrokor. Da se nije zbilo ni „r” od restrukturiranja. Da se zapravo ne zna što će učiniti novi veliki vlasnici, osobito ruske banke. Uostalom, razgovori o budućnosti tvrtke za koju se dugo tvrdilo da je privatna, sada su se doslovno preselili u Banske dvore i Ured predsjednice. Ovo razdoblje privremene uprave je sada i javno postalo razdoblje državnog upravljanja ili moderiranja, a ako se uspostavi sada najavljena struktura, s dominantnim ruskim bankama i jakim američkim fondom, sigurno slijedi redovno "konzultiranje" na najvišoj političkoj razini.

Milijunski honorari savjetnika

Istodobno, u suhoparnim financijskim izvješćima dolaze dokazi o žetvi milijunskih honorara savjetnika koji su izniknuli iz kolekcije Borg. Portal index je zabilježio, primjerice, da je AlixPartners ove godine osvanuo na Fininoj ljestvici najuspješnijih poduzeća, a brokerska kuća Interkapital u kojoj radi osoba iz najužeg tima Borga, Tonći Korunić, jedina je brokerska kuća u Hrvatskoj koja je prvi kvartal 2018. poslovala s dobiti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Agrokor, dugogodišnji neobičan konstrukt hrvatskog gospodarstva i kombiniranja privatnog i političkog, sada samo ulazi u svoju novu fazu „pretvorbe i privatizacije”. Neovisno o veselju premijera Plenkovića i ostalih promotra priče o uspjehu, slijedi – neizvjesna ekonomska priča.

Paralelno se, međutim, dogodila ozbiljna društvena i politička devijacija. Krhko hrvatsko znanje o tome što je korupcija a što nije, dobilo je još jednu opasnu lekciju: visokorangirani političar može okupiti svoje prijatelje, dogovoriti s njima što hoće, može se dopisivati putem hotmaila ili bilo kojim drugim "hot" kanalima, može i lagati u Saboru, može i utemeljiti novi mehanizam za izvlačenje novaca iz projekta na kojem tim trenutno radi. Može aktivirati neformalnu mrežu, može je prikopčati na projekt, oploditi novcem, milijunima...i onda krenuti dalje. Uz zahvale i fanfare.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uskrsnuće grupe Borg

Ovo je tjedan u kojem je Borg zapravo opet uskrsnuo i može se slobodno prikopčati na svoj novi projekt. Martina Dalić je rehabilitirana, a Hrvatska ulazi u krug zemalja u kojoj je na najvišoj razini legalizirano neformalno udruživanje s „višim ciljem” koji donosi mnogo više odabranima nego Hrvatskoj.

Martina Dalić zapravo nije u pravu: prepoznavanje i prihvaćanje istine u Hrvatskoj nije dostižno i teško je ostvarivo. Na njezinu radost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo