A OBJAVILI LOŠE REZULTATE INE / Linićevi inspektori u akciji: Prikriva li MOL dobit unutar kompanije?

Uprava Ine objavila je loše poslovne rezultate za 2013. Otpis imovine u Siriji i smanjenje vrijednosti rafinerija povuklo ih je u golemi minus od milijarde i pol kuna. Vlada kao suvlasnik nije zadovoljna. Neslužbeno se doznaje da će i Linićevi inspektori provjeriti je li prikazani gubitak doista realan.

14.2.2014.
18:43
VOYO logo

Ina gubi - proračun gubi. U ovom slučaju dvostruko. Linićeva kasa zbog prikazanog gubitka ostaje bez dobiti koju je mogla povući, ali i bez poreza na dobit koji u slučaju Inine dobre zarade ne bi bio mali. Uprava Ine pak objašnjava da su morali smanjiti vrijednost imovine u Siriji zbog stalnih rizika.

"Kao i sve druge strane tvrtke, bili bismo vrlo sretni kad bi politička i sigurnosna situacija omogućila da se vratimo u Siriju. No situacija je tamo vrlo nesigurna, što se odrazilo na novu procjenu vrijednosti naše imovine u Siriji", kaže predsjednik Uprave INA-e ZoltánÁldott.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Vrijednost je zato smanjena, zbog čega je uglavnom i nastao neto gubitak od milijarde i pol kuna. Ministar gospodarstva s ovim nije zadovoljan.

"Kao suvlasnik kompanije s ovim rezultatom nikako nismo zadovoljni. Rezultat Ine najbolje pokazuje zašto država kao vlasnik 44 posto kompanije mora imati upravljačka prava koja omogućuju utjecaj i na odluke o tome gdje će se i koliko ulagati i što će se otpisivati", poručuje ministar Ivan Vrdoljak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smanjena je i vrijednsot rafinerija u Hrvatskoj. Vrdoljak podsjeća da je MOL bio obvezan raditi suprotno - ulagati u njih. To je jedan od razloga zašto najavljuje da će ustrajati da se državi vrate upravljačka prava. MOL-ov šef Ine pak smatra da napetosti između vlasnika ne utječu na rezultate same tvrtke.

"Ne mislim da su razgovori između glavnih dioničara Ine utjecali na rezultate. Mislimo da će oba vlasnika podržati naše napore da Ina raste", uvjeren je Zoltán Áldott.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobit Ine bez Sirije je u plusu od 953 milijuna kuna. No i to je manje od prošlogodišnjih milijardu i 800 milijuna. Uprava se pohvalila i da je lani u tvrtku uložila 2 milijade kuna - više nego godinu ranije i to većinom u Hrvatskoj. Istodobno, predsjednik Josipović demantira tvrdnje da se za njegova boravka u Sočiju razgovaralo o ruskoj kupovini Ine.

No u ministarstvu financija ovih dana bit će riječi, jer će Odjel za velike porezne dužnike provjeravati jesu li smanjene vrijednosti prikazane u prošlogodišnjim rezultatima realne ili MOL, kako navodno sumnjaju, prikriva dobit unutar kompanije.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
TOMA
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo