KRAJ: / Gyan junak, Gana u četvrtfinalu!

Osmina finala SP-a u Južnoj Africi ponudit će reprizu meča SAD-a i Gane od prije četiri godine u Njemačkoj.

26.6.2010.
22:15

Rustenburg. Stadion Royal Bafokeng. Sudac: Viktor Kassai (Mađarska). Strijelci: 0:1 - Boateng (5), 1:1 - Donovan (62-11m), 1:2 - Gyan (93).

SAD: Howard - Cherundolo, Demerit, Bocanegra, Bornstein - Dempsey, Bradley, Clark, Donovan - Altidore, Findley.

GANA: Kingson - Inkoom, Pantsil, Mensah, Jonathan, Sarpei - K. Asamoah, Annan, Kevin-Prince Boateng, Ayew - Gyan.

Udarci: 20 - 16 Udarci izvan okvira: 14 - 10 Udarci u okvir: 6 - 6 Korneri: 5 - 4 Zaleđa: 1 - 4 Prekršaji: 11 - 18 Žuti kartoni: 3 - 2 Crveni kartoni: 0 - 0 Posjed lopte: 51 posto - 49 posto 120' - udarac Gomeza, opsada gola Gane, stigao je i vratar Howard, ali Amerikanci nisu uspjeli.

113' - posljednja promjena kod Gana, izlazi ozlijeđeni Inkoom, a ulazi najzvučnije ime u ganskoj reprezentaciji Sulley Muntari.

110' - slobodni udarac za Donovana, Kingson je boksao loptu iz svog šesnaesterca.

93' - GOL!!! Najbolji ganski strijelac Gyan othrvao se naletima svog čuvara, ušao u suparnički šesnaesterac i zakucao loptu iza leđa nemoćnog vratara Howarda.

91' - SAD i Gana će večeras raditi prekovremeno, počeo je prvi produžetak. Momčad koja je svježija prije će stići do pogotka. Bob Bradley je naprabio posljednju izmjenu, izvukao je Altidorea, a ubacio Gomeza.

KRAJ REGULARNOG DIJELA UTAKMICE - oba sastava iskoristila su nadmoć u 'svojem' poluvremenu. Gana je bila bolja u prvom i zabila preko Boatenga, Amerikanci su dominirali drugim i izjendačili preko Donovana iz jednaesterca. Odluka će pasti u produžecima ili čak u ruletu jedanaesteraca.

90+1' - požutio je i Ayewu zbog neopreznog prekršaja na Altidoreu.

81' - odlična pokušaj Altidorea sa zemlje nakon što se oslobodio (uz prekršaj?) Mensaha, ali lopta je fijuknula pored desne vratnice.

77' - prisilna izmjena kod Ganaca, iz igre je izašao strijelac Boateng koji se ozlijedio, a zamijenio ga je iskusni Stephen Appiah.

76' - dobra udarac Bradleyja, ali Kingson večeras ima svoj dan.

73' - prva promjena kod Gane, izašao je bočni igrač Sarpei, a ušao je Addy.

68' - slobodan udarac izveo je Asamoah, ali Howard je bez problema uhvatio loptu.

67' - američki kapetan Bocanegra zaradio je žuti karton zbog grubog prekršaja.

62' - GOL!!! Najbolji igrač SAD-a Landon Donovan smireno je izveo najstrožu kaznu i od stative pogodio mrežu.

61' - odlična akcija Demspeyja, gurnuo je loptu kroz noge iskusnom Mensahu, a potom je na njega u svom šesnaestercu startao mladi Jonathan i mađarski sudac Kassai je pokazao na bijelu točku, a ganskom stoperu žuti karton.

55' - već nekoliko minuta traje pristisak Amerikanaca, nogometaši Gane su se povukli i uglvanom brane svoja vrata, ali učestala ubacivanja Donovana nikako da pronađu suigrače na pravom mjestu.

47' - najveća prilika na utakmici za SAD! Brza američka akcija rezultirala je zicerom za novog igrača Feilhabera, no ganski vratar Kingson je fenomenalno obranio.

46' - na startu drugog dijela jedna nova promjena kod Amerikanaca, u svlačionici je ostao Findley, a njegovo poziciju u momčadi je zauzeo Feilhaber.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA - Gana je uputila 9 udaraca prema suparničkim vratima, četiri su išla u okvir vrata, a ušao je samo onaj Boatenga. Afrički sastav je imao i veći posjed lopte (52 posto), dok su Amerikanci imali tek jedan jedini udarac u okvir vrata.

42' - nova brza akcija ganskih nogometaša, opet je sve režirao Boateng, no udarac Asamoaha s vrha šesnaesterca otišao je visoko iznad grede.

37' - umalo mat u dva poteza Gane! Kingson je ispucao loptu, Boateng glavom gurnuo loptu u for za Asamoaha, čiji je udarac s pet, šest metara reflkesnom reakcijom obranio Howard.

.mcrmeebo { display: block; background:url("http://widget.meebo.com/r.gif") no-repeat top right; } .mcrmeebo:hover { background:url("http://widget.meebo.com/ro.gif") no-repeat top right; } http://widget.meebo.com/mcr.swf?id=oTtgzoDcjT

35' - najbolja prilika za SAD! Dempsey je gurnuo u stopostnu šansu Findleyja koji je ciljao dalji kut, ali je Kingson nogom odbio loptu.

31' - američki izbornik Bradley već je obavio prvu izmjenu, povukao je požutjelog Clarka, a ubacio Edua.

29' - novi udarac Boatenga iz daljine, lopta je išla po sredini vrata i Howard ju je lakoćom pokupio.

18' - odlična pokušaj Gyana iz slobodnog udarca, ali Howard je bio na pravom mjestu i odbio je loptu.

17' - američki branič Cherundolo je izgubio loptu, a potom je srušio Ayewa u punom naletu i sudac Kassai mu je pokazao žuti karton.

13' - na drugoj strani je uzvratio američki napadač Altidore, ali niti on nije bio precizan.

12' - novi pokušaj strijelca Boatenga, ali ovoga puta je pucao visoko preko gola.

7' - nervozni američki veznjak Clark dobio je žuti karton u ranoj fazi utakmice što uvijek može biti opasno.

5' - GOL!!! Kakv start za Ganu. Kevin-Prince Boateng je vukao loptu od svoje polovice, Gyan je odvukao dio čuvara, a potom je stariji brat Boateng opalio svom snagom s 20-tak metera i iznenadio Tima Howarda.

5' - dobar udarac Dempseyja završio je u naručju vratara Kingsona.

2' - prva prijetnja SAD-a preko Donovana, no njegovo ubacivanje u šesnaesterca nisu pratili ostali suigrači.

1' - počeo je dvoboj u Rusteburgu, Amerikanci su istrčali u uobičajenom rasporedu, dok je ganski izbornik Rajevac ipak malo pojačao zadnji liniju.

NAJAVANa krilima dramatične pobjede protiv Alžira (1:0), kojom je izborena osmina finala, Amerikanci će s ogromnim samopouzdanjem ući u dvoboj protiv Gane. Američki junak Landon Donovan i suigrači napast će jedinu afričku momčad u drugom krugu, koja želi korak više u odnosu na SP u Njemačkoj 2006.

arti-201006260059006Tada su Ganci ispali u osmini finala od Brazila (0:3), ali s tog natjecanja pamte i pobjedu protiv SAD-a. Ove dvije reprezentacije su igrale u istoj skupini, a slavila je Gana s 2:1 poslavši tom pobjedom Amerikance kući. Iz tog dvoboja je 'preživjelo' 12 aktera, po šest sa svake strane, a glavne uloge će pripasti spomenutom Donovanu i efikasnom Gyanu.