(NE)SIGURNA VREMENA / REZULTATI ISTRAŽIVANJA Gotovo svaki drugi Hrvat očekuje pogoršanje vlastitoga financijskog stanja!

Sve je jasnije da smo suočeni s novom globalnom recesijom, što se vidi i u zabrinutosti građana

16.4.2020.
19:08
VOYO logo

Situacija vezana uz sprječavanje širenja koronavirusa u Hrvatskoj je stabilna i javnost je, iako i dalje u velikoj mjeri zabrinuta, uvjerena da stvari idu na bolje. S druge strane, sve je jasnije da smo suočeni s novom globalnom recesijom, što se vidi i u  zabrinutosti građana za ekonomske posljedice i vlastito financijsko stanje. Već sada svaki četvrti Hrvat smatra da je njegovo financijsko stanje lošije nego prije pola godine, dok gotovo svaki drugi očekuje da će se ono pogoršati. 

Hrvati su sve svjesniji da koronavirus ne predstavlja samo opasnost za zdravlje, već i za hrvatsku ekonomiju pa posljedično i za njihovo financijsko stanje. Danas svaki četvrti građanin RH ocjenjuje svoje financijsko stanje lošijim nego što je ono bilo prije pola godine, a gotovo svaki drugi (46 %) očekuje da će se ono uskoro pogoršati. Istraživanje koje agencija Valicon provodi od početka pandemije koronavirusa u Hrvatskoj pokazuje da se procjena građana vezana uz njihovo financijsko stanje mijenjala kako je Vlada RH donosila određene mjere za ublažavanje posljedica na hrvatsku ekonomiju i privatni sektor - broj onih koji ne očekuju pogoršanje financijskog stanja rastao je nakon uvođenja paketa mjera Vlade RH, a smanjivao se udio onih koji su procjenjivali svoje financijsko stanje lošijim u odnosu na razdoblje od prije pola godine. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Istrazivanje1

Kada se usporede podaci za zaposlene u privatnom i javnom sektoru, među ovima prvima ima već sad 33 % onih koji svoju financijsku situaciju procjenjuju lošijom, dok je takvih u javnom sektoru 23 %. Obrnuta situacija je po pitanju udjela onih koji svoju financijsku situaciju i dalje smatraju dobrom kao prije pola godine, ali očekuju pogoršanje – takvih među zaposlenima u privatnom sektoru ima 40 %, a u javnom čak 58 %. Ovaj podatak dovodimo u vezu s najavama Vlade o mjerama koje će se odnositi na određene rezove u ovom sektoru, ali još nije poznato ni kada ni koliko.

Podaci Stožera civilne zaštite posljednjih dana upućuju na stabilan ili čak smanjen broj  novozaraženih, a u nekim regijama ih čak i nema, dok s druge strane raste broj izliječenih, što se odražava i na percepciju građana vezano za širenje koronavirusa Ipak, Hrvati su  i dalje u velikoj mjeri zabrinuti, ali je ta zabrinutost u laganom padu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Istrazivanje2

Da je Hrvatska dobra u borbi protiv širenja epidemije pokazuje i to da se kroz vrijeme mijenjao fokus zabrinutosti građana Republike Hrvatske. Tako je zanimljiv pad udjela građana koji su zabrinuti za svoju obitelj i za svoje zdravlje. Iako su oba ova indikatora i dalje očekivano visoka, ovaj pad govori da se sve više ljudi osjeća sigurnijima. S druge strane, zabrinutost za posljedice na ekonomiju je u porastu te je njezina razina najveća do sada, što i ne čudi jer je jasno da smo suočeni s novom recesijom i jedino pitanje je koliki će biti razmjeri.

Podrška Vladi i ekonomskim mjerama ostala je stabilna, još uvijek je više onih koji ih smatraju posve primjerenima nego onih koji ih smatraju samo djelomično primjerenima (53 % vs. 41 %). Tek ćemo vidjeti kako će javnost reagirati na nove mjere koje će zahvatiti i zaposlene u javnom sektoru. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Istrazivanje3

S obzirom na to da su građani u svojevrsnoj karanteni već mjesec dana, razumljivo je da je sve više onih koji smatraju da je ova cijela situacija neugodna i umarajuća (+6 %), a manje je onih koji ovo sve smatraju podnošljivim (-8 %). Dijelom je to dovelo do porasta broja onih koji smatraju da su postojeće mjere poduzete za kontrolu širenja virusa  prestroge (+3 %). Mogući utjecaj na to bilo je i ublažavanje mjera tijekom Uskrsa. 

Image

Istrazivanje4

Na kraju, opći dojam vezan uz razvoj situacije oko koronavirusa  je vrlo pozitivan pa i dalje raste udio onih koji smatraju da stvari idu na bolje. Dominira uvjerenje da će se postojeća situacija završiti za 2 (39 %), odnosno 3 (24 %) mjeseca.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

Istrazivanje5

Istraživanje je agencija Valicom provela jučer i prekjučer na 518 ispitanika iz cijele zemlje. 

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo