Težak povratak u normalu / Oni koji su bili zaraženi Covidom-19 kažu: 'Posljedice su teže od same bolesti'

Image
Foto: AP Images

Nažalost, posljedice koronavirusa se osjete i materijalno

15.11.2020.
9:03
AP Images
VOYO logo


Biti zaražen Covidom-19 prava je muka, a ni vraćanje "u normalu", odnosno, u normalan, svakodnevni život - također je borba. Novo istraživanje je otkrilo kako će oni, koji su prebrodili i "riješili se" zaraze koronavirusom, još su se idućih nekoliko mjeseci suočavali s teškim fizičkim, ali i psihičkim poteškoćama.

Image
Hong kong /

Bez milosti: Tko se ne bude želio testirati na Covid-19 ići će u zatvor

Image
Hong kong /

Bez milosti: Tko se ne bude želio testirati na Covid-19 ići će u zatvor

Tim znanstvenika pod vodstvom dr. Vineet Chopre sa zdravstvenog sustava Sveučilišta Michigan pregledao je 488 pacijenata s Covidom-19 koji su liječeni i otpušteni iz bolnica u Michiganu. Ispitali su ih otprilike dva mjeseca nakon puštanja, između 16. ožujka i 1. srpnja. Trećina preživjelih izvijestila je kako ih još uvijek "prati" kašalj, suho grlo, gubitak okusa i mirisa - izvijestili su ovog tjedna znanstvenici u časopisu Annals of Internal Medicine, a prenosi CNN. Svi su se žalili na umor i na nemoć. Gotovo polovica ispitanika rekla je kako pati i od psihičkih problema, kako su anksiozni i depresivni, ali je svega mali broj (njih 28) zatražio pomoć psihijatra.  

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Preostalih 36 posto izvijestilo je "barem o blagom financijskom problemu" u kojem su se našli nakon hospitalizacije. Od zaposlenih prije bolesti, 40 posto je reklo da su ili izgubili posao ili su bili previše bolesni da bi se vratili na posao. Nešto više od četvrtine onih koji su se vratili na posao prijavili su da mogu raditi na pola radnog vremena (odnosno, za pola manju plaću).  Nije samo zaraza teška, još gore su i posljedice, zaključilo je istraživanje. 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo