INSPEKTORI NEMAJU MILOSTI / Koliko je zapravo sigurna plovidba našim morem?

Ljeti Jadranom plovi više od šezdeset tisuća stranih brodica, a kako bi se nautičare upozorilo na pravila sigurnog ponašanja provedena je akcija 'Sigurnost na moru'.

3.8.2013.
18:26
VOYO logo

Jurnjava u uvali podvelebitskog kanala koštala je Slovenca Gregora. Glisirao je na 150 umjesto 300 metara od obale. Kaznu mu istog trena pišu na brodu senjske Lučke kapetanije koja ga je presrela.

"To je minimalno tisuću plus sto kuna s tim da po našem prekršajnom zakonu imate pravo platiti 2/3 unutar 15 dana odnosno sad na licu mjesta", kazao je inspektor sigurnosti plovidbe Neven Tomljanović.

Plaćene dvije trećine odnosno 767 kuna i problema, osim lakšeg novčanika, nema.

Inspektor kaže da se propisa više drže strani nego domaći nautičari, a kazne najčešće plaćaju zbog glisiranja, dokumenata i opreme. Njemački par bez žurbe uživa na Jadranu, a s urednim papirima nema straha zbog iznenadne kontrole.

Broj nesreća duž Jadrana u prvih šest mjeseci, sigurno će rasti do kraja godine.

"Imali smo ukupno 96 akcija traganja i spašavanja, spašena je 161 osoba, nažalost 5 osoba je smrtno stradalo", izjavio je Siniša Orlić, kapetan Lučke kapetanije Senj.


Današnja akcija „Sigurnost na moru“ bila je edukativno-preventivna. Inače milosti nema.

"Moram pohvaliti Lučke kapetanije odnosno ispostave duž cijeloga Jadrana gdje je ove godine evo naplaćeni i relativno dosta kazni, milijon i 90 tisuća kuna u državni proračun u prvih sedam mjeseci", rekao je zamjenik ministra pomorstva Zdenko Antešić.

Češćim kontrolama i strožim kaznama broj nesreća se smanjuje. Poštivanje propisa garancija je sigurnoga odmora i lijepih uspomena na hrvatsko more.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo