MEDIJI O REHNOVOM PRIJEDLOGU / Kad Pahor kaže 'da', misli 'ne'

Image

Slovenski premijer rekao je da Rehnov prijedlog neće prihvatiti ni u dopunjenom obliku "ako bi ocijenio da on ne ispunjava uvjete koji štite slovenske vitalne interese u dovoljnoj mjeri".

13.5.2009.
9:18
VOYO logo

LJUBLJANA - Slovenska politika konačno se uskladila oko amandmana koji bi bili potrebni da Slovenija prihvati Rehnov prijedlog, ali malo tko vjeruje da će Pahorovi uvjeti biti prihvatljivi Europskoj komisiji i Hrvatskoj, ocjena je slovenskog tiska u srijedu.

Premijer Borut Pahor nakon jučerašnjeg trećeg konzultativnog sastanka sa stranačkim liderima rekao je da Rehnov prijedlog neće prihvatiti ni u mogućem dopunjenom obliku "ako bi ocijenio da on ne ispunjava uvjete koji štite slovenske vitalne interese u dovoljnoj mjeri".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Da je takvo stajalište slovenskog premijera zapravo diplomatski sročena odbijenica, sugerira naslov iz ljubljanskog "Dela": "Slovenija je (Rehnu) rekla 'da', kako bi izbjegla da mu odmah kaže 'ne' .

Iako slovenski amandmani na Rehnov prijedlog nisu službeno objavljeni jer će o njima u četvrtak odlučivati vlada, vodeći slovenski mediji poput "Dela" i Slovenske televizije navode da ih je pet.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prvi zahtjev je da se pitanje kopnene i morske granice te "kontakt slovenskih teritorijalnih voda s otvorenim morem" rješavaju zajedno, drugo da arbitražni tribunal o granici presuđuje po "načelu pravičnosti" (ex aequo et bono).

Treći uvjet je, kako se navodi, da do deblokade hrvatskih pristupnih pregovora može doći tek nakon ratifikacije sporazuma o arbitraži, a četvrti izmjena o načinu sastavljanja petočlanog arbitražnog suda: predsjednika arbitraže imenovala bi Europska komisija, a on bi nakon toga imenovao još dva člana, čime bi se isključila uloga Međunarodnog suda pravde (ICJ) sadržana u prijedlogu koji je Hrvatskoj i Sloveniji dao Rehn.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kao petu dopunu, navode mediji, Slovenija će zahtijevati da se u arbitražnom sporazumu navede mogućnost povratka na bilateralne pregovore Slovenije i Hrvatske, uz mogućnost političkog posredovanja ili nekog drugog načina za mirno rješavanje spora.

"Delo" u komentaru od srijede navodi da Rehnov prijedlog zapravo i nije "tako katastrofalan" za Sloveniju kakvim se ponekad prikazuje u javnosti, te da bi ga ona mogla prihvatiti ako Rehn prihvati njene amandmane čiji je smisao u osiguranju kontakta s otvorenim morem, čime bi Slovenija osigurala status "pomorske države".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Slovenska politika nezadovoljna je sadašnjom dikcijom iz nekoliko članaka Rehnova prijedloga jer ih razumije kao moguće slaganje s navodnim "jednostranim potezima" Hrvatske koja je, kako se tvrdi, činila "jednostrane korake" i "prejudicirala graničnu crtu" te tako "promijenila" stanje zatečeno prilikom osamostaljenja dviju država 25. lipnja 1991. godine, navode slovenski meidji.

Sisi
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo