ISIS je upravo najavio rat Europi. Možemo li ga još uvijek spriječiti?

Napadi na metro u blizini sjedišta Europske unije su vrlo jasna poruka

Security forces patrol the area in front of the European Commission building in Brussels, Belgium, 22 March 2016. At least 26 people have been killed on the same day in a new series of terror attacks that rocked Brussels, Belgium, and left more than 130 people injured. Photo: FEDERICO GAMBARINI/dpa
FOTO: dpa Picture-Alliance/AFP

Danas je izvršen prvi teroristički napad na Europsku uniju u cijeloj njenoj povijesti. Da su eksplozije u Bruxellesu ostale ograničene na gradski aerodrom, moglo bi se govoriti o još jednom strašnom terorističkom napadu, poput nedavnog masakra u Parizu.

No, kako je napadnuta stanica metroa u neposrednoj blizini zgrade Europske komisije, jasno je da je riječ o atentatu na Europsku uniju.

Formalni neprijatelj

Politički cilj krvoprolića u Bruxellesu savršeno je jasan: radikalni islamisti žele objaviti rat Europi. Ne pojedinoj zemlji, koja je malo više angažirana u sukobima u arapskim zemljama, nego baš cijeloj Europi, pa su zato napali fizičko središte europskih institucija.

Europa, kao takva, postala je i formalni ISIS-ov neprijatelj. Ideolozi radikalnog islama žele izazvati što snažnije protumuslimansko raspoloženje na Zapadu, koje bi se manifestiralo u jačanju protumuslimanskog raspoloženja, što bi opet dovelo do masovne mobilizacije europskih muslimana za svrhu ‘Svetog rata’.

Dvije ključne politike

I tako bi se krug nasilja i nesnošljivosti, koji već sada postoji, pretvorio u ratni perpetuum mobile, s vrlo dugim rokom trajanja. Što bi Europu i Zapad dovelo u vlast ideologija poput Orbanove, Pegidine, Trumpove (i Karamarkove).

Kako bi se takva, stvarna propast Zapada uspješno izbjegla, Europa, najodlučnije što može, mora provoditi dvije politike. Na sigurnosnoj razini, sve terorističke organizacije valja fizički uništavati. Na političkoj razini, Zapad mora integrirati i maksimalno štititi i poštovati sve muslimane koji žive među nama.