Pregovori između HDZ-a i Mosta, koji su počeli u utorak poslijepodne, zasad se vode samo oko načina kako će se ti uvjeti ispuniti, dok će se tek nakon toga razgovarati i o sastavu devete hrvatske Vlade, doznaje Jutarnji list. Točnije, nakon što je Andrej Plenković načelno pristao na sve uvjete Mosta razgovori se vode oko procedura i rokova za izglasavanje potrebnih zakona u Saboru.
Od svih sedam svojih jamstava Most neće odustati, ali će po svoj prilici morati napraviti i neke kompromise. Nakon što dogovore suradnju, trebao bi se konstituirati Hrvatski sabor, a u roku od 30 dana i izglasati Mostovi zakoni. Naravno, oni koji se mogu izglasati u tako kratkom roku. Plenković je, primjerice, nedavno iznio problem oko proglašenja gospodarskog pojasa pa će se na tom području vjerojatno morati pričekati.
"Može se razgovorati o procedurama, a ako to uspješno prođe, pregovori će se nastaviti i oko formiranja nove Vlade. Tek tada ćemo razgovarati o resorima i ministarstvima", kažu izvori iz Mosta. Isto tako, ako pregovori budu uspješni oko jamstava, a zatim i oko formiranja Vlade, ići će se na programsko usuglašavanje i potpisivanje sporazuma o suradnji. Most i HDZ slažu se kod većine programskih točaka, pa tu ne bi trebalo biti problema, a vjerojatno će se tražiti sporazum u kojem će biti ciljevi, rokovi i načini provedbe za četiri godine. Oko toga se slažu i Plenković i Petrov. U slučaju da sve prođe dobro, Andrej Plenković bi najvjerojatnije bio novi premijer od čega HDZ ne odustaje, a što je Mostu prihvatljivo. O potpredsjedniku se nije razgovaralo, ali očekuje se da bi to bio Božo Petrov.
Plenković premijer, nema miješanja u resore
S druge strane, budući da u Mostu očito očekuju da u razgovorima budu partneri s HDZ-om, a ne da jača strana dominira, može se očekivati da će tražiti mjesto predsjednika Hrvatskog sabora jer će na taj način ravnomjerno podijeliti odgovornost, a Most će moći odlučivati o dnevnom redu i točkama koje će se uvrstiti na raspravu u Saboru. Jednom su se već opekli s predsjednikom Sabora Željkom Reinerom koji neke njihove zakone nije htio uvrstiti na dnevni red, pa će vjerojatno sada tražiti tu poziciju, iako nije sigurno da će HDZ tek tako pristati na to.
Oko svih drugih resora pregovarat će se nakon usuglašavanja sporazuma, iako se može očekivati da će HDZ tražiti sve u paketu, na što bi Most mogao pristati. Problema oko kadroviranja ne bi trebalo biti jer bi se trebalo ići na varijantu da se jedni drugima ne miješaju u resore pa bi svaka stranka imala svoju vertikalu i slobodu odlučivanja oko kadrovskih rješenja. No, ostaje pravilo da se ne kandidiraju osobe koje su povezane s kaznenim istragama.
U slučaju da se HDZ, pak, dogovori s primjerice HNS-om i drugim strankama, što se spominjalo na Nacionalnom vijeću, Most bi ostao u oporbi.
Ako se kojim slučajem ta Vlada ne bi složila, u Mostu bi ostavili mogućnost pregovora i sa SDP-om.
Najizglednija situacija dosad je da će dogovor između HDZ-a i Mosta pasti, s tim da Most ne želi u tome Milana Bnadića. "Nikakvi dogovori s Bandićem ne dolaze u obzir", poručuju naslužbeno iz Mosta.