NJEMAČKI MEDIJI O HRVATSKIM IZBORIMA: /

Tko god pobijedi, ovo im se neće baš svidjeti...

Image

Mediji na njemačkom jeziku najavljuju izbore u Hrvatskoj kao "sudbinske", a iako spominju ideološke sukobe, najviše ističu gospodarske probleme s kojima će se nova vlada morati suočiti.

10.9.2016.
16:41
VOYO logo

Nova vlada, koja god to bila, mora se suočiti s "velikim reformskim zastojem", konstatira na početku svog teksta naslovljenog "Ratna retorika slavi uskrsnuće" autor članka u berlinskom lijevo-liberalnom listu Taz, prenosi Deutsche Welle.

Image
EKONOMIJA U UZLETU, A NEMAMO VLADU: /

Hrvatski BDP porastao je više od očekivanoga

Image
EKONOMIJA U UZLETU, A NEMAMO VLADU: /

Hrvatski BDP porastao je više od očekivanoga

Članak ukazuje kako se hrvatski turizam, doduše, može pohvaliti s plusom od 25 posto, ali kako to nije dovoljno da bi se riješili problemi koji već godinama muče ovu zemlju: inozemni dug, visoka nezaposlenost, potreba za reformama u javnoj upravi, općinama i uopće državnim strukturama. I švicarski Neue Zürcher Zeitung (NZZ) koji u članku naslovljenom "Skrenula s kursa sanacije" analizirajući hrvatsku gospodarsku situaciju ukazuje na jedinu svijetlu točku - turizam, konstatira da i tu postoji jedno "veliko ali", jer "Hrvatska karte polaže na jeftini turizam".

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Političke prepirke "blokiraju gospodarstvo"

U analizi švicarskog dnevnog lista se izražava bojazan da bi "formiranje vlade moglo kao i prošle jeseni potrajati" jer ankete pokazuju da se ne može računati s jasnim pobjednikom. A "hrvatske političke prepirke blokiraju gospodarstvo", konstatira NZZ. Navodi se kako se Tihomir Orešković u svom kratkom mandatu pokušao uhvatiti hrvatskih gospodarskih "bauštela" kao što je javni dug, ali primjećuje i kako je programom štednje usvojenim u travnju "crvenim flomasterom prilično grubo rezano", na svim poljima - "od zdravstva preko obrane do prosvjete".

Ističe se kako Savez stranih ulagača kritizira dugotrajne procese dobivanja dozvola i visoke porezne troškove smatrajući ih glavnim preprekama za investicije u Hrvatskoj te podsjeća kako je američka Trgovinska komora nedavno hrvatski porezni sustav označila kao "nepredvidiv, jer se često i iznenada modificira". Osim toga, stoji u članku NZZ-a, u Hrvatskoj 12,5 posto zaposlenika dobiva plaću u državnim poduzećima - dvostruko više od EU-ova prosjeka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
fnc 20
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo