ZASTRAŠUJUĆE BROJKE: /

Svaka druga žena je suočena s nekim od oblika seksualnog zlostavljanja

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija
23.10.2015.
13:36
PIXSELL / ilustracija
VOYO logo

Zastrašujuće brojke temeljene na rezultatima istraživanja koje je provela europska Agencija temeljnih prava ukazuju da je u zemljama EU-a u 2013. godini čak 13 milijuna žena doživjelo neki oblik nasilja, 3,7 milijuna seksualno nasilje, a jedna od 20 žena silovana je prije svoje 15 godine, istaknula je zamjenica ministrice socijalne politike i mladih Maja Sporiš.

Nasilje nad ženama je grubo kršenje ljudskih prava pa je obveza i zadaća svih u društvu, od institucija do civilnih udruga, podizanje svijesti o neprihvatljivosti takvog ponašanja, pomoć žrtvama i odgovarajuće kažnjavanje počinitelja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Oko 300.000 žena doživjelo pokušaj silovanja

Koordinatorica Ženske sobe Maja Mamula navela je podatak iz istraživanja iz 2005. godine da je u Hrvatskoj 17 posto žena doživjelo pokušaj silovanja, odnosno njih oko 300.000, od kojih ga 95 posto nije prijavilo jer nisu vjerovale da će počinitelji biti kažnjeni. Lani je u Hrvatskoj zabilježeno oko 800 kaznenih djela seksualnog nasilja, i to 500 nad djecom, a 300 nad ženama, kaže Mamula, no po nekim neslužbenim podacima taj je broj daleko veći s obzirom da se seksualno zlostavljanje još uvijek ne prijavljuje.

Tome pridonosi i novi Kazneni zakon koji propisuje vrlo male kazne za počinitelje, te konfuzna odredba o kaznenom djelu silovanja i odredba o spolnom odnosu bez pristanka. Žrtva bi, ako se odluči prijaviti zlostavljača, u sudskom procesu trebala provesti od tri do šest godina, da bi zlostavljač na koncu dobio kaznu od jedne do tri godine i na slobodu izašao za godinu dana, rekla je Mamula.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji je sudjelovala i Liz Kelly, ravnateljica Odjela za studije o nasilju nad djecom i ženama s Kraljevskog sveušilišta u Londonu, istaknuvši da je stanje s neprijavljivanjem zlostavljanja slično i u Velikoj Britaniji. Žrtvama moramo vjerovati, ne stigmatizirati ih i poduzeti sve da počinitelji budu kažnjeni, poručuje Kelly. Kaže da se trenutno u Velikoj Britaniji vodi velika rasprava o seksualnom zlostavljanju žena 70-ih i 80-ih godina prošlog stoljeća, koje tada nitko nije slušao niti im je vjerovao.

To znači da su njihovi zlostavljači cijelo vrjeme bili prikriveni i mogli su nedjela počiniti ponovo, rekla je dodajući da se zadnih godina prijavljuje oko 20.000 slučajeva seksualnog nasilja. Zaštita žrtava je bolja, policija i civilne udruge pružaju im bolju potporu, no ima naznaka da se zbog ekonomske štednje i to dovodi u pitanje, dodala je Kelly.

Ženama najviše prijete njihovi partneri

Članica Odbora za ravnopravnost spolova Sanja Koenig podsjetila je na neka svjetska istraživanja koja su pokazala da, osim u vojsci, najviše nasilja ima u obitelji, a ženama nepravda više prijeti od njihovog partnera, nego od bilo koga drugog.

Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova Višnja Ljubičić izvijestila je da u njezin ured svakodnevno stižu pritužbe žena o nasilju njihovih partnera. Od policije i sudova tražimo da se žene žrtve ne tretira isto kao i počinitelje, rekla je Ljubičić. Hrvatska je prije dvije godine potpisala Konvenciju Vijeća Europe o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u obitelji, no nažalost još je nije ratificirala, upozorila je Ljubičić dodavši kako se nikako ne smije zaboraviti na žene žrtve seksualnog nasilja u Domovinskom ratu. Također je ocijenila da mediji još uvijek o seksualnom zlostavljanju i silovanju izvještavaju na senzacionalistički način, otkrivaju imena žrtava i često nameću zaključak da su same kriva za to što se dogodilo. Apelirala je na medije da promijene takav pristup tematici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na konferenciji je rečeno i da zbog nedovoljno dobrih zakonskih rješenja i stigmatizacije žrtvi još uvijek na svako prijavljeno nasilje dolazi od 10 do 15 neprijavljenih slučajeva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
savrseni
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo