ŠTO TO USKOK IMA PROTIV ZAGREBAČKIH SUDACA? / Već je treći sumnjiv istražiteljima

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Boris Šćitar
9.7.2016.
17:00
PIXSELL / ilustracija, Boris Šćitar
VOYO logo

Naime, zahtjev USKOK-a za izuzećem sutkinje Jasne Smiljanić nakon što je u dva navrata viđena u kontaktima s odvjetnikom Goranom Suićem koji brani Ivu Sanadera, dok ona protiv bivšeg premijera još vodi postupak u "aferi Planinska", treći je slučaj u recentnoj povijesti Županijskog suda u Zagrebu da tužiteljstvo povlači ovakav potez protiv sudaca.

Sloboda sudačkog odlučivanja?

Prije toga učinjeno je to u "aferi kamioni" kada je sudac Željko Horvatović odbio ispitati dva svjedoka tužiteljstva, te nedavno u slučaju protiv bivše sisačke županice Marine Lovrić Merzel kada je sudac Ivan Turudić odbio prihvatiti nagodbu tužiteljstva s poduzetnikom Željkom Žužićem koji je priznao da joj je dao mito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U oba slučaja te je zahtjeve vrh Županijskog suda u Zagrebu koji je o njima odlučivao - odbio. Zaključeno je kako su u pitanju diskrecijske odluke sudaca kojima se ne dovodi u pitanje njihova nepristranost.

Image
Image

O izuzeću odlučuje predsjednik suda

O zahtjevu za izuzećem sutkinje Smiljanić odlučivat će obnašatelj dužnosti predsjednika Županijskog suda u Zagrebu sudac Dražen Jakovina. Uobičajeno je da se takve odluke dnose unutar tjedan dana. Za očekivati je da će i ova biti donijeta prije 13. srpnja za kada je zakazan nastavak suđenja u aferi Planinska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'USKOK ME NAPADA BEZ IKAKVIH ARGUMENATA': /

Sutkinja koja sudi Sanaderu tvrdi da je radila po zakonu

Image
'USKOK ME NAPADA BEZ IKAKVIH ARGUMENATA': /

Sutkinja koja sudi Sanaderu tvrdi da je radila po zakonu

SKOK podsjeća kako sudac mora biti nepristran, te se ta njegova nepristranost mora, između ostalog, očitovati i u njegovom izbjegavanju okolnosti koje u javnosti objektivno mogu stvoriti sliku o njegovoj pristranosti u pojedinom predmetu.

Nije važno što sudac misli, već kakav dojam ostavlja

To je već u više navrata potvrđeno kroz praksu Europskog suda za ljudska prava koji smatra da je u demokratskom društvu od temeljne važnosti da sudovi uživaju povjerenje javnosti. Sutkinja Smiljanić, koja se u manje od mjesec dana u dva navrata sastala sa Sanaderovim odvjetnikom Goranom Suićem po mišljenju USKOK-a to je povjerenje izgirala.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čak nije ni važan sam stav suca o tome, već, kako proizlazi iz presuda Europskog suda za ljudska prava, objektivna bojazan da sud nije prepristran.

Image
Foto: Pixsell, Sanjin Strukić
Image
Foto: Pixsell, Sanjin Strukić

Sutkinja Smiljanić dolazi na sud

Ni odvjetnici ne vjeruju sucima

Nakon što je Vrhovni sud RH ocijenio da na sudu na Zrinjevcu ima sudaca povezanih sa Zdravkom Mamićem i odvjetnici su iskoristili tu činjenicu, te zatražili da se zbog sumnje u pristranost iz nastavka istrage izuzme sutkinja Erna Dražančić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o sutkinji istrage koju nitko nije poimence spomenuo, no kako je proces Mamiću prebačen iz Zagreba u Osijek, obrana je zaključila kako se time uskratilo povjerenje cijelom Županijskom sudu u Zagrebu, te prema toj logici i sutkinji Dražančić. No, ovaj "probni balon" nije prošao, jer je zahtjev za izuzećem sutkinje Dražančić odbijen.

Ona bi pak uskoro trebala odlučivati o tome hoće li prihvatiti prijedlog obrane Marija Mamića koji je ponudio veću jamčevinu ne bi li mu se u zamjenu za to ukinula zabrana napuštanja mjesta boravka, što je uvjet pod kojim je pušten iz istražnog zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo