ŠTO TO USKOK IMA PROTIV ZAGREBAČKIH SUDACA? /

Već je treći sumnjiv istražiteljima

Image
Foto: PIXSELL / ilustracija, Boris Šćitar
9.7.2016.
17:00
PIXSELL / ilustracija, Boris Šćitar
VOYO logo

Naime, zahtjev USKOK-a za izuzećem sutkinje Jasne Smiljanić nakon što je u dva navrata viđena u kontaktima s odvjetnikom Goranom Suićem koji brani Ivu Sanadera, dok ona protiv bivšeg premijera još vodi postupak u "aferi Planinska", treći je slučaj u recentnoj povijesti Županijskog suda u Zagrebu da tužiteljstvo povlači ovakav potez protiv sudaca.

Sloboda sudačkog odlučivanja?

Prije toga učinjeno je to u "aferi kamioni" kada je sudac Željko Horvatović odbio ispitati dva svjedoka tužiteljstva, te nedavno u slučaju protiv bivše sisačke županice Marine Lovrić Merzel kada je sudac Ivan Turudić odbio prihvatiti nagodbu tužiteljstva s poduzetnikom Željkom Žužićem koji je priznao da joj je dao mito.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U oba slučaja te je zahtjeve vrh Županijskog suda u Zagrebu koji je o njima odlučivao - odbio. Zaključeno je kako su u pitanju diskrecijske odluke sudaca kojima se ne dovodi u pitanje njihova nepristranost.

Image

O izuzeću odlučuje predsjednik suda

O zahtjevu za izuzećem sutkinje Smiljanić odlučivat će obnašatelj dužnosti predsjednika Županijskog suda u Zagrebu sudac Dražen Jakovina. Uobičajeno je da se takve odluke dnose unutar tjedan dana. Za očekivati je da će i ova biti donijeta prije 13. srpnja za kada je zakazan nastavak suđenja u aferi Planinska.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image
'USKOK ME NAPADA BEZ IKAKVIH ARGUMENATA': /

Sutkinja koja sudi Sanaderu tvrdi da je radila po zakonu

Image
'USKOK ME NAPADA BEZ IKAKVIH ARGUMENATA': /

Sutkinja koja sudi Sanaderu tvrdi da je radila po zakonu

SKOK podsjeća kako sudac mora biti nepristran, te se ta njegova nepristranost mora, između ostalog, očitovati i u njegovom izbjegavanju okolnosti koje u javnosti objektivno mogu stvoriti sliku o njegovoj pristranosti u pojedinom predmetu.

Nije važno što sudac misli, već kakav dojam ostavlja

To je već u više navrata potvrđeno kroz praksu Europskog suda za ljudska prava koji smatra da je u demokratskom društvu od temeljne važnosti da sudovi uživaju povjerenje javnosti. Sutkinja Smiljanić, koja se u manje od mjesec dana u dva navrata sastala sa Sanaderovim odvjetnikom Goranom Suićem po mišljenju USKOK-a to je povjerenje izgirala.

Čak nije ni važan sam stav suca o tome, već, kako proizlazi iz presuda Europskog suda za ljudska prava, objektivna bojazan da sud nije prepristran.

Image
Foto: Pixsell, Sanjin Strukić

Sutkinja Smiljanić dolazi na sud

Ni odvjetnici ne vjeruju sucima

Nakon što je Vrhovni sud RH ocijenio da na sudu na Zrinjevcu ima sudaca povezanih sa Zdravkom Mamićem i odvjetnici su iskoristili tu činjenicu, te zatražili da se zbog sumnje u pristranost iz nastavka istrage izuzme sutkinja Erna Dražančić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Riječ je o sutkinji istrage koju nitko nije poimence spomenuo, no kako je proces Mamiću prebačen iz Zagreba u Osijek, obrana je zaključila kako se time uskratilo povjerenje cijelom Županijskom sudu u Zagrebu, te prema toj logici i sutkinji Dražančić. No, ovaj "probni balon" nije prošao, jer je zahtjev za izuzećem sutkinje Dražančić odbijen.

Ona bi pak uskoro trebala odlučivati o tome hoće li prihvatiti prijedlog obrane Marija Mamića koji je ponudio veću jamčevinu ne bi li mu se u zamjenu za to ukinula zabrana napuštanja mjesta boravka, što je uvjet pod kojim je pušten iz istražnog zatvora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
djevojke sunca
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo