Da bi to spriječio, Karamarko će, čini se, ići na to da u Saboru smijeni Tihomira Oreškovića, piše Dnevnik.hr i donosi nekoliko opcija koje u ovoj situaciji predviđa Ustav.
Najizvjesnije je rušenje Oreškovića u Saboru
Najrealnija je opcija da HDZ pokrene opoziv predsjednika Vlade, za što im je potrebna petina zastupnika koju imaju u Hrvatskom saboru. Nakon toga se u roku od 7 do 30 dana mora provesti rasprava o opozivu Oreškovića na zahtjev HDZ-a.
Potom se glasa o povjerenju premijeru, a ako mu 76 zastupnika uskrati isto, to znači pad Oreškovića kao predsjednika Vlade. Tada slijede konzultacije kod predsjednice Republike koja poziva sve predsjednike klubova zastupnika, a ako joj nitko ne podastre dokaz da ima 76 ruku u Saboru, to znači da nema novog mandatara, da predsjednica raspušta Sabor i da se potom raspisuju izbori koji se moraju održati u roku 30-60 dana od raspuštanja Sabora. U međuvremenu tehnička vlada i dalje postoji na čelu s Tihomirom Oreškovićem.
Orešković i(li) ministri mogu dati ostavke
Druga bi bila mogućnost časnog odlaska, odnosno da Orešković sam podnese ostavku. Tada bi pala čitava Vlada, pa bi ponovno slijedile konzultacije u trajanju od 30 dana.
Ako nakon konzultacija ne bi imali novog mandatara, išlo bi se na izvanredne izbore. I u tom slučaju Sabor se raspušta, a izbori održavaju u roku od 30 do najviše 60 dana.
U trećem slučaju ministri podnose ostavke i na taj način ruše Vladu. Tada opet sve završava na konzultacijama kod predsjednice koja treba dobiti dokaz o 76 ruku u Saboru, odnosno o parlamentarnoj većini koja podržava mogućeg novog mandatara.