U intervjuu za Slobodnu Dalmaciju Pupovac kaže kako je Stanimirović tijekom svih 20 godina koliko je bio na čelu SDSS-a trpio vrlo ozbiljne pritiske i ometanja u svojem radu, ali ih i stoički podnosio.
"Dr. Stanimirović je čovjek koji je iznimno zaslužan za integraciju istočne Slavonije, iznimno značajan za funkcioniranje HDZ-ove Vlade u doba Ive Sanadera i pristupanja EU. Nema nikakve sumnje da su neki htjeli na njemu zarađivati političke poene ili na njemu voditi svoju političku kampanju, ali zahvaljujući njegovoj ustrajnosti i podršci koju je imao u stranci nisu u tome uspjeli", istaknuo je Pupovac.
"Odnosi Hrvatske i Srbije ulaze u mnogo mirnije razdoblje"
U svjetlu odluke Arbitražnog suda o graničnim sporovima Hrvatske i Slovenije, Pupovac se osvrnuo na slične neriješene granične sporove, ali i druga otvorena pitanja između Hrvatske i Srbije.
"Hrvatska i Srbija još nisu zapravo počele razgovore o otvorenim pitanjima koja postoje između njih i to se očekuje nakon susreta predsjednice Grabar-Kitarović i predsjednika Vučića. Očekuje se da će onda i dvije vlade otvoriti dijalog o tim otvorenim pitanjima koja uključuju i granice. Hoće li se sporazum postići u direktnim razgovorima vlada ili će se i tu ići na arbitražu, u ovome je trenutku prerano reći", kazao je.
Prema njegovom mišljenju, odnosi Hrvatske i Srbije počeli su zahlađivati 2011. godine "zbog izbornih ciklusa u obje zemlje", ali smatra da se sada ulazi u mnogo mirnije razdoblje u kojem se otvara prostor za dijalog.
Vučić izuzetno moćan, Brnabić izrazito radišna
Pupovac predsjednika Srbije Aleksandra Vučića smatra ključnom političkom figurom u Srbiji u duljem razdoblju, a o novoj premijerki Srbije kazao je da je "izuzetno organizirana i izrazito radišna osoba afirmirana u određenim međunarodnim krugovima".
"To joj otvara poprilično širok prostor za donošenje odluka i za vođenje vlade te će ona, uz snažnu ulogu predsjednika Vučića, to moći samostalno obavljati", smatra predsjednik SDSS-a.
A na pitanje može li osoba homoseksualne orijentacije, a ujedno i Srbin, biti predsjednik hrvatske Vlade, kazao je kako u postojećim okolnostima u Hrvatskoj to nije realna mogućnost.
"Ali to ne znači da se u nekoj perspektivi ili budućnosti, s politikom koju se pokušava izgraditi od dolaska Andreja Plenkovića na čelo Vlade, stvari ne bi mogle promijeniti. U krajnjoj liniji, imamo izabranog potpredsjednika Sabora iz reda nacionalnih manjina, zastupnika talijanske manjine, dr. Furija Radina. Prema tome, i mi radimo neke korake koji nisu tako veliki i možda nisu toliko zabilježeni ili vidljivi kao što je to u slučaju predsjednice vlade Srbije Brnabić, ali se u nešto manjoj mjeri ipak poduzimaju. Ali, takav korak koji bi obuhvatio obje komponente njezina identiteta, kao što je to učinjeno u slučaju Srbije, ne čini mi se realnim na nacionalnom nivou u Hrvatskoj danas. Ali ne kažem da je nemoguć", kazao je.
"SDSS će učiniti sve da Vlada očuva stabilnost"
Što se opstanka Plenkovićeve vlade, Pupovac kaže da većina u Hrvatskom saboru koja ju održava, a dio koje je i SDSS, "nije komotna, ali jest dovoljna".
"Mislim da su sve njezine članice prilično svjesne da se ništa od ovih pitanja koje sam spomenuo, ali i neki infrastrukturni projekti poput Pelješkog mosta, pokušaja revitalizacije naše poljoprivrede ili kurikularne reforme, ne mogu riješiti bez političke stabilnosti. Nju nismo imali tri godine, ako ne i više, tako da bismo i dalje ozbiljno riskirali da zemlju uvedemo u još dublju krizu i da one pozitivne trendove, poput rasta izvoza, proizvodnje i BDP-a ili smanjivanja broja nezaposlenih, dovedemo u pitanje. Zbog toga vjerujem da će sve stranke koje čine tu većinu, uključujući i SDSS, učiniti sve da se stabilnost očuva do kraja mandata (...)", kazao je.
"Proglašavati Tita zločincem je neozbiljno"
Na pitanje je li, s obzirom na najavljeno preimenovanje Trga maršala Tita u Zagrebu, promijenio svoj rezolutan stav o Titu, Pupovac je odgovorio rezolutnim "ne". Josip Broz Tito po njemu je "bio jedan od vodećih zapovjednika narodnooslobodilačkog, antifašističkog, partizanskog pokreta i kao takav je bio priznat od saveznika i članica pobjedničke koalicije, ali isto je tako bio priznat od SR Njemačke i njezinih prvih vođa nakon rata, kao i drugih nečlanica koalicije" te učinio da "Jugoslavija i njezine republike kao što je Hrvatska imaju više samostalnosti i okrenu se prema Zapadu". U tom smislu, proglašavanje Tita najvećim zločincem drži potpuno neargumentiranim i neozbiljnim.
"Ono što je iznimno važno jest da je za Srbe u Hrvatskoj, kao i za SDSS, antifašistički pokret dio njihova identiteta, što je, uostalom, i za veliki broj Dalmatinaca, Istrana i drugih građana RH i bivše Jugoslavije. Mi teško možemo prihvatiti one koji zagovaraju revizionističke ili negativističke politike u odnosima prema tome. Možemo prihvatiti otvoreni razgovor o tamnim pjegama, mračnim periodima. To je naša odgovornost i počeli smo s tim još krajem 80-ih godina. To možemo prihvatiti i danas. Na neko novo jednoumlje nismo spremni", kazao je Pupovac.