Potpredsjednik Vlade Božo Petrov sazvao je konferenciju za novinare na kojoj se zapitao kojim interesnim grupacijama smeta što Vlada provodi reforme, dok je gostujući u RTL Direktu kazao da je spreman napustiti vlast ako se reforme ne provedu, te je dao vrlo konkretan rok – tri mjeseca. HDZ se zasad nije očitovao o Bandićevim izjavama. Iz neslužbenih razgovora, kako javlja Novi list, s ljudima iz HDZ-a, može se zaključiti da se oni sve ozbiljnije bave kalkulacijama tko bi sve mogao ući u novu parlamentarnu većinu, kako bi se istisnulo premijera Tihomira Oreškovića i Most.
Trenutačno su u HDZ-ovim kuloarima u optjecaju dva scenarija.
Prvi scenarij - potpuni nestanak Mosta?
Prema jednom, većina bi se 'skrojila' iz sadašnje, uz gotovo potpuni nestanak Mosta i dodatnu pomoć zastupnika nacionalnih manjina.
Formula je sljedeća: 60 zastupnika Domoljubne koalicije, Bandićev klub koji bi narastao na devet članova uz prelazak trojice mostovaca i još dva manjinca, dok bi većina preostalih zastupnika stranke Bože Petrova podržala novu saborsku većinu s Karamarkom kao premijerom. Trojica spomenutih mostovaca su Juro Martinović, Ivan Lovrinović i Ivica Mišić.
Drugi scenarij - zamjena Mostovaca HNS-om?
Drugi scenarij je zamjena Petrovu lojalnih mostovaca HNS-om, uz uvjet da Bandić doista poveća Klub na devet zastupnika. Međutim, obje su varijante na vrlo tankim temeljima.
"Iskreno, ne vjerujem da će biti nekakvog preslagivanja. Zastupnici nisu konji da ih se kupuje i prodaje na stočnoj pijaci. Ali, kad bi se to i realiziralo, moram reći da troje zastupnika HSLS-a neće sudjelovati ni u kakvoj koaliciji u kojoj bi Bandić imao važnu ulogu. Dakle, opet bi im nedostajalo troje ljudi", rekao je jučer predsjednik HSLS-a Darinko Kosor.
Ali, činjenica je da sadašnje Vlade ne bi niti bilo bez potpisa dvoje Bandićevih zastupnika, jer Domoljubna kolicija i Most nisu sami imali većinu. Kosor, međutim, više ne razmišlja na taj način. "Sada Domoljubna koalicija, s Gordanom Rusak koja je pristupila HSLS-ovu klubu, broji 60 zastupnika, Most ih ima 15 i s Mirkom Raškovićem to je većina. Milan Bandić nam uopće ne treba za većinu", uvjeren je Kosor.
U Mostu, pak, ističu da znaju da je Bandić u kontaktu s Lovrinovićem, Martinovićem i Mišićem, ali procjenjuju da će, ako oni i postignu dogovor sa zagrebačkim gradonačelnikom, ostali zastupnici čvrsto ostati uz Most i Vladu.
Vrdoljak sve negira
Kad je riječ o projektu ulaska HNS-a u redove parlamentarne većine, takvu mogućnost predsjednik te stranke Ivan Vrdoljak rezolutno negira. " Ne znam koliko puta moramo ponoviti da ne ulazimo u Vladu. Evo još jednom: HNS ne ulazi u Vladu, kazao nam je Vrdoljak. Na pitanje je li moguće da HNS podrži manjinsku Vladu Domoljubne koalicije, Vrdoljak odgovora da ni to ne dolazi u obzir jer 'ako Vlada ne funkcionira, najbolje je i jedino rješenje raspisivanje novih izbora'.
Problemi u Domoljubnoj koaliciji
No, eventualno priključenje HNS-a parlamentarnoj većini, bilo u jednom ili u drugom obliku, također bi proizvelo probleme u Domoljubnoj koaliciji. "Mi ni s kim još nismo razgovarali o mogućem preslagivanju. Ali, suradnja s HNS-om, strankom koju je vodila Vesna Pusić, a danas Vrdoljak, koji je kao ministar gospodarstva nanio Hrvatskoj golemu štetu, za HSP AS nije prihvatljiva. Mi s njima nećemo, pa makar nas zbog toga isključili iz Domoljubne koalicije", rekao je glavni tajnik HSP AS-a Pero Ćorić.
Različite scenarije sastavljanja Vlade u kojoj ne bi bilo Mosta ili bi njegov utjecaj bio slab, dio sugovornika Novog lista iz Mosta doživljava kao pritiske da ta stranka prestane čvrsto zagovarati svoje stavove, ali i premijera Oreškovića i da pristane na promjenu na čelu Vlade.