MINISTRICA JURETIĆ: /

'Iskreno rečeno, nikad nisam željela biti ministrica...'

Image
7.3.2016.
13:16
VOYO logo

"Voljela bih nešto lakše raditi, ja od svoje 27. godine stalno vučem nešto, i računala sam na to daj Bože, da budem negdje da netko za mene nešto radi , a ne da ja uvijek budem negdje broj 1. Ali evo, opet, splet okolnosti je takav, ako sam potrebna i ako ću moći nešto napraviti... Posla se ne bojim, sektor mi nije potpuno nepoznat, ali nisam ekspert za cijeli sektor, jer Ministarstvo pokriva sve. Ja se šalim da smo mi od kolijevke do groba, ali tako zaista je", kazala je ministrica.

O ovrhi nad djecom

"Moram iskreno reći da mi je to strašno. Naravno zakon mora štititi djecu i ovrhe moraju postojati. Djeca nam moraju biti na prvom mjestu, no osobno bih se osjećala grozno da to moram raditi ili da sam u situaciji roditelja. Ja osobno bih uvijek preporučila da se iskoriste svi mogući drugi aparati koje sustav daje na raspolaganje i da to bude stvarno zadnja stvar, ako zbilja ništa drugo nije uspjelo", kazala je ministrica osvrćući se na posljednje ovrhe na djecu o kojima se pisalo u medijima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Obećanih tisuću eura za svako novorođenče roditelji će dobiti nakon donošenja proračuna te usklađivanja sa Zakonom o dječjem doplatku. Izjavila je to ministrica socijalne politike i mladih Bernardica Juretić, ističući kako će trebati tri do četiri mjeseca da se predviđena naknada ozakoni. Gostujući u Studiju 4 Hrvatske televizije, Juretić je iznijela i brojne promjene koje će provesti u svom resoru pa se tako trebaju očekivati i druga rješenja vezana uz pronatalitetnu politiku kao što su pomaganje financijski ili putem poreznih olakšica mladim obiteljima koji se, primjerice, trebaju skućiti ili kupiti veći automobil jer imaju više djece. To bi se trebalo, istaknula je organizirati uz suradnju lokalnih samouprava.

Učinkovitost određuje budućnost Obiteljskog zakona

Najavila je i izmjene Zakona o socijalnoj skrbi s ciljem poboljšanja te skrbi, promjene vezane uz rad toliko traženih dadilja koje imaju brojne administrativne prepreke prije početka rada, te populariziranje udomiteljstva koje je, primjerice malo zapostavljenije u primorju nego u drugim dijelovima zemlje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ministrica je napomenula da se radi i na provjeri učinkovitosti Obiteljskog zakona jer je Ustavni sud tražio da se država očituje o njemu budući da su zaprimili 10 zahtjeva za određivanje njegove ustavnosti. Kako je rekla Juretić, nakon što se dobiju rezultati skupine koja bi trebala provjeriti učinkovitost, utvrdit će se treba li raditi novi zakon, mijenjati postojeći ili ne dirati ništa.

Juretić se osvrnula i na kritike da je svojom odlukom o privremenom neoduzimanju djece dok se slučaj Božić ne preispita te traženjem nadzora rada u Centru za socijalnu skrb u Zadru miješa u sudsku odluku. Kazala je kako ona ne utječe na sudsku odluku već da je Centar taj čiji rad treba preispitati i utvrditi je li zahtjev za ovrhu djece sudu bio ispravan ili ne te da je Centar podnositelj zahtjeva sudu i ovrhovoditelj. Ne tvrdi apriori da su u Centru pogriješili, no slučaj se mora ispitati.

Image
MINISTRICA ŠALJE KONTROLU U ZADAR: /

'Odluka o oduzimanju djece roditeljima mora se preispitati'

Image
MINISTRICA ŠALJE KONTROLU U ZADAR: /

'Odluka o oduzimanju djece roditeljima mora se preispitati'

Siromašnim i roditeljima s drugim problemima država je dužna prije svega pomoći

Na pitanje kako ona gleda na takve ovrhe, odgovorila je: "Moram iskreno reći da mi je to strašno. Naravno zakon mora štititi djecu i ovrhe moraju postojati. Djeca nam moraju biti na prvom mjestu, no osobno bih se osjećala grozno da to moram raditi ili da sam u situaciji roditelja. Ja osobno bih uvijek preporučila da se iskoriste svi mogući drugi aparati koje sustav daje na raspolaganje i da to bude stvarno zadnja stvar, ako zbilja ništa drugo nije uspjelo, pa da se ide na to da se djeca tako spase", kazala je ministrica, dodajući da su djeca danas najnezaštićenija u društvu.

Upozorila je da roditeljima koji su siromašni ili primjerice osobe s posebnim potrebama treba prije svega pomoći jer to što su se našli u određenoj situaciji ne znači da su loši roditelji i sigurno daju djeci maksimalnu ljubav pa im treba pomoći u materijalnom vidu. No, istaknula je da ministrica neće skakati na svaki poziv u medijima ili pojedinačni slučaj te da svaki ministar treba poštivati zakone. Ipak, pozvala je sve one koji imaju probleme koji se mogu riješiti po zakonskim okvirima i da ih u okviru zakona riješe.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa
Sjene prošlosti
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo
Još iz rubrike