PERNAROV SHOW U SABORU! Petrov ga potjerao s govornice, ovaj mu odbrusio: /

'Čestitam vam na demokraciji!'

Image
Foto: PIXELL

Novi, deveti saziv Hrvatskoga sabora, izabran 11.

14.10.2016.
6:51
PIXELL
VOYO logo

22:30 Hrvatski sabor zasjedanje nastavlja u ponedjeljak, 17. listopada, u 11 sati.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

22:30 Sabor je izglasao i izmjene Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika, Zakona o sustavu državne uprave, Zakona o ustroju i djelokrugu ministarstava i drugih središnjih tijela državne uprave te Zakona o Vladi kojim je ograničeno pravo na naknadu plaće dužnosnika po isteku mandata.

Umjesto dosadašnjih "šest plus šest", dužnosnici koji na dužnosti provedu manje od tri mjeseca neće imati pravo na nikakvu naknadu. Oni koji dužnost obnašaju između tri mjeseca i godine dana po isteku mandata primat će cijelu plaću tri i još pola plaće iduća tri mjeseca, a onima koji na dužnosti ostanu više od godine dana ostaje sadašnje pravo na šest mjeseci pune i još šest mjeseci pola plaće.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zakon će primijeniti na sve zastupnike tek konstituiranog saziva, dakle retroaktivno i na zastupnike koji su u petak prisegnuli kao zamjenici još uvijek tehničkih ministara.

Oporba je upozorila da bi takvo rješenje moglo pasti na Ustavnom sudu, koji je već jednom srušio sličan zakon, kada je u kolovozu 2012. srušio retroaktivno ograničenje za zastupnike koji su već stekli saborsku mirovinu.

"Preuzimamo rizik da Ustavni sud ne bude suglasan sa ovom našom političkom odlukom", odgovorio je u ime Kluba HDZ-a Andrej Plenković, suglasan sa oporbom da bi trebalo uskladiti izmjene Zakona o pravima dužnosnika sa Zakonom o sprječavanju sukoba interesa, kako bi se izbjegla diskriminacija saborskih zastupnika koji, za razliku od svojih kolega u izvršnoj vlasti, po isteku mandata godinu dana ne mogu voditi vlastiti obrt ili se baviti slobodnim zanimanjima poput odvjetničkog.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

21:40 Na današnjoj konstituirajućoj sjednici Sabora nije bilo većih problema sve dok za govornicu nije stigao Ivan Pernar iz Živog zida. Pernar je za saborskom govornicom napravio pravi show, govorio je o svojim iskustvima s Ministarstvom uprave, a sve kritike je usmjeravao prema čovjeku koji je sjedio iza njega - Boži Petrovu.

Nakon što ga je novoizabrani predsjednik Sabora, Božo Petrov, blago upozorio da se drži teme, Pernar je nastavio po svome te kazao kako će 'poentirati kraju i jasno pokazati koliko su licemjerni'.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Gospodine Pernar, ja bih vas stvarno zamolio da se držite teme ili ću vam morati oduzeti riječ', rekao mu je predsjednik Sabora, a Pernar se nastavio ponašati kao da ta upozorenja nije čuo.

MOSTOVA PREDIZBORNA JAMSTVA: Ovo je pet zakonskih prijedloga koje su HDZ i Most uputili u proceduru

'Vi ste išli na izbore sa pričom kako postoji korumpirana grupa ljudi, skup pojedinaca sa privatnim interesima i koja je nepoštena. Vaša retorika prije i nakon izbora podsjeća me na Orwellovu knjigu Životinjska farma. Ja imam 15 minuta, ali ako mi oduzimate to pravo, ja ću prihvatiti vašu volju. Pa nećete mi valjda vi određivati o čemu ću pričati', odgovorio mu je Pernar sve dok mu Petrovu nije prekipjelo te mu je oduzeo riječ.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Pernar mu nije ostao dužan.

'Čestitam na demokraciji', kazao je Pernar predsjendiku Sabora nakon čega se sabornicom prolomio pljesak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa


18:30 U nastavku sjednice trebalo je usvojiti dopune dnevnog reda. 'Praksa je da se prije sjednice dostavi prijedloge zakona da ih se stigne pročitati. Mi smo ih dobili prije 5 minuta i sad ne postoji ni teoretska mogućnost da to pročitamo. Mislim da je to silovanje procedure, da se preko koljena želi napraviti nešto silom', rekao je Pernar i uložio primjedbu.

Uložio je primjedbu za sva 4 zakona koja su predložena za hitnu proceduru.

Unatoč Pernarovoj primjedbi, zastupnici su većinski ipak odlučili da će četiri prijedloga zakona ipak ići u hitnu proceduru. Radi se o Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o sustavu državne uprave, Zakonu o izmjenama i dopuni Zakona o Vladi RH, te Zakonu o izmjeni i dopunama Zakona o pravima i obvezama državnih dužnosnika.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tebalo je postaviti i pravobraniteljicu za osobe s invaliditetom po hitnom postupku, no Pernar je opet imao primjedbu. 'Mi ni ne znamo tko je ta osoba i zašto se pravobranitelja za ravnopravnost mora izglasati po hitnom postupku', rekao je Pernar. Da pojasnimo, ne radi se o pravobraniteljici za ravnopravnost spolova na što je, možda, Pernar mislio, već o pravobraniteljici za osobe s invaliditetom, Anki Slonjšak, kojoj je zapravo samo produžen mandat, i to s velikim zakašnjenjem te je jasno zašto je takvo što uvršteno u hitnu proceduru.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

18:20 - Sat vremena nakon početka pauze koja je trebala trajati 15 minuta, zastupnici su se vratili u veliku Sabornicu te nastavljaju s radom nakon što je usvojena nadopuna dnevnog reda konstituirajuće sjednice.


17:25 - Zastupnik Živog zida, Ivan Pernar, ujedno i jedini zastupnik koji je glasovao protiv Bože Petrova na poziciju predsjednika Sabora, požalio se u sabornici kako kolege iz njegovog kluba nisu dobili nijedno mjesto ni u jednom od tri odbora o kojima se danas raspravljalo. 'Oporba nisu samo SDP i HNS. Ali ako tako žele, njima na srce', rekao je Pernar.

'Nemoguće je da baš ni u jednom nijedan od nas sedam nema nijedno mjesto', rekao je njegov stranački kolega Ivan Sinčić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Božo Petrov poručio im je kako se o tome trebalo raspravljati na međustranačkim sastancima.

Galerija

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Image

TKO JE SVE DOŠAO: Pogledajte kako je izgledala konstituirajuća sjednica Sabora

Image

TKO JE SVE DOŠAO: Pogledajte kako je izgledala konstituirajuća sjednica Sabora


17:20 - Dužnosti je razriješen tajnik Sabora Damir Sesvečan, a na njegovo mjesto su je izglasan Davor Orlović.


17:15 - Uslijedilo je izglasavanje potpredsjednika Sabora, Iz redova vladajućih to su Milijan Brkić, Gordan Jandroković i Željko Reiner. Iz redova oporbe to su Ivan Vrdoljak i Milanka Opačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za izbor Milijana Brkića glasovalo je 134 zastupnika, 10 ih je bilo suzdržanih, a 4 protiv.

Za izbor Gordana Jandrokovića glasovalo je 134 zastupnika, 9 je bilo suzdržanih i 4 protiv.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za izbor Željka Reinera glasovalo je 136 zastupnika, 4 su bila protiv, a 8 suzdržanih.

Za izbor Milanke Opačić glasovalo je 132 zastupnika, 4 su bila protiv, a 8 suzdržanih.

Za izbor Ivana Vrdoljaka glasovalo je 130 zastupnika, 5 ih je bilo protiv, a 10 suzdržanih.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

16:30 Sjednica je nastavljena polaganjem svečane prisege svih zastupnika. Tekst prisege glasi: 'Prisežem svojom čašću da ću dužnost zastupnika u Hrvatskom saboru obnašati savjesno i odgovorno i da ću se u svom radu držati Ustava i zakona i poštovati pravni poredak te da ću se zauzimati za svekoliki napredak Republike Hrvatske'.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

15:54 Započela je stanka u trajanju od 30 minuta. Predsjednik Sabora Božo Petrov pozvao je zastupnike na domjenak povodom konstituiranja Sabora.


15:52 Većinom glasova, njih 133, prihvaćen je prijedlog izbora predsjednika i članova Mandatno-imunitetnog povjerenstva.


Tekst se nastavlja ispod oglasa

15.50 Započeo je izbor predsjednika, potpredsjednika i članova Mandatno-imunitetnog povjerenstva.

Za predsjednika MIP-a predložen je Žarko Tušek, a prijedlog je dan na glasovanje

Tekst se nastavlja ispod oglasa


15:49 - Petrov je najavio dnevni red konstituirajuće saborske sjednice.

Image

15:45 - 'Hrvatski sabor nije određen kao nadzor izvršnoj vlasti da bi se otežao rad vlade, već kako bi se povećala razina odgovornosti', ističe Petrov.

'Zalagat ću se za snaženje suradnje Hrvatskog sabora s javnošću, sindikatima, organizacijama civilnog društva i medija, a sve radi transparentnosti i kredibiliteta. Nastojat ću da Sabor bude aktivan i u tijelima EU-a. Dužnost nam je zastupati hrvatske interese. Moramo imati jedinstveno hrvatsko stajalište. Želio bih istaknuti da su nacionalni parlament i zakonodavna procedura još uvijek najjače sredstvo nacionalne suverenosti, unatoč kritikama. Još uvijek kreiraju zakonodavnu stvarnost svake zemlje. Drage kolegice i kolege, uvjeren sam da ću opravdati vaše povjerenje te vas molim da zajedničkim snagama, suradnjom i beskompromisnim radom u interesu građana, radi ostvarenja bolje budućnosti Hrvatske i svih njezinih građana, ostvarimo sve zacrtane planove', završio je Petrov svoj govor.

15:40 Novoizabrani predsjednik Sabora Božo Petrov obratio se uzvanicima.

'Želim prije svega najsrdačnije zahvaliti na izboru za predsjednika najvažnije državne institucije koja je temelj demokracije u Hrvatskoj. Vaše iskazano povjerenje moja je obveza da obnašanju ove dužnosti pristupim časno i odgovorno. Saborske ću sjednice voditi objektivno i nepristrano i u skladu s procedurom i Poslovnikom. Moja je misija, ali prije svega i dužnost da Hrvatski sabor bude najreprezentativnije tijelo u RH koje će biti maksimalno učinkovito. Svesrdno ću se zalagati da Sabor bude doista državni parlament u punom smislu te riječi', rekao je Božo Petrov.

'Pred ovim sazivom hrvatskog sabora i pred novom Vladom stoje veliki zadaci', dodaje Petrov. Obećao je da će posao obavljati časno, pošteno i objektivno.

15:40 - Održana je minuta šutnje za prvog hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana te sve žrtve Domovinskog rata.

15:33 Počelo je glasovanje o prijedlogu da se za predsjednika Hrvatskog sabora izabere Božo Petrov. 132 zastupnika glasovalo je'za', 12 je suzdržanih, jedan protiv.

15:32 'Pozivam vas da izaberete Božu Petrova za predsjednika Hrvatskog sabora', rekla je Ines Strenja Linić. Za izbor predsjednika Sabora potrebna je većina glasova zastupnika. U tijeku je provjeravanje kvoruma.

15:30 - Reiner je otvorio raspravu o odabiru novog predsjednika Sabora, nakon čega je Ines Strenja Linić počela čitati životopis Bože Petrova, kojega se predlaže za predsjednika Hrvatskog sabora.

15.30 - Reiner je završio svoj govor. 'Čast čestitost, poštenje, odricanje od osobnih interesa političara i državnika mogu ovu zemlju pokrenuti u pravom smjeru. Ja ću pomoći budućem predsjedniku Hrvatskog sabora, cijelom ovom domu, budućem premijeru i Vladi da se to ostvari. Čuvao nas sve dragi Bog, i jedinu nam i vječnu Hrvatsku', završio je Reiner svoj uvodni govor, a popraćen je pljeskom.

15:27 - Ponosan je Reiner i na to što je Sabor sudjelovao u početku gospodarskog oporavka Hrvatske.

Image
Foto: PIXSELL, Patrik Macek

'U svom radu zastupnici trebaju biti proaktivni i hrabri', rekao je Reiner.

15:25 - 'U kratkom razdoblju tijekom 8. saziva Sabora učinjene su i neke dobre stvari, a to je pokroviteljstvo obilježavanja nevinih žrtava u Bleiburgu', istaknuo je Reiner i dodao da je zločin uvijek zločin, neovisno o ideologiji. Ponosan sam što smo obilježili Europski dan sjećanja na žrtve svih totalitarnih režima', govori Reiner.

15:21 - 'Sabor treba biti uzor parlamentarne demokracije, a mi to u posljednje vrijeme nismo uvijek bili. Umjesto o gospodarstvu, investicijama, demografskoj obnovi, nezaposlenosti i ostalim ključnim pitanjima, rasprave su se vodile o događajima od prije 70 ili 75 godina, a da pritom nije učinjeno ništa konkretno za rasvjetljavanje tih događaja. nadam se da će se ovaj sastav Sabora voditi prema riječima Adolfa Suareza: 'Za stvaranje demokracije važno je ostaviti na miru pepeo prošlosti i okrenuti se zidu temelja budućnosti, i mi to moramo učiniti zbog sebe i svojih potomaka', rekao je Reiner.

15:18 - 'Predsjednica RH sazvala je Hrvatski sabor na prvo zasjedanje. Prema izvješću DIP-a u HR je izabran 151 zastupnik, odnosno zastupnica. Do sada je evidentirana nazočnost 145 zastupnica i zastupnika. Kao dosadašnji predsjednik Sabora, obratit ću vam se s nekoliko riječi', rekao je Reiner.

Reiner se osvrnuo na rad osmog saziva Sabora, rekavši da je to bilo turbulentno razdoblje. Trajalo je kratko, a bilo obilježeno mnogim lutanjima u politici, iako je potrebna bila jasna vizija i zajedništvo. Na mnogo toga što smo u tom kratkom vremenu učinili sam ponosan, no svjestan sam da je trebalo učiniti puno više. Sabor je odgovoran za ono što je bilo dobro, ali i za ono što nije bilo tako dobro i što je trebalo biti bolje', rekao je Reiner.

Image

15:12 - 'Pripala mi je dužnost i čast otvoriti konstituirajuću sjednicu Hrvatskog sabora i privremeno joj predsjedati do izbora novog predsjednika', rekao je još uvijek aktualni predsjednik Sabora Željko Reiner i pozdravio predsjednicu Republike, predsjednika Vlade i sve nazočne u Saboru, kao i mandatara za sastavljanje Vlade RH Andreja Plenkovića, predsjednika Ustavnog suda Miroslava Šeparovića te Branka Hrvatina, predsjednika Vrhovnog suda. Tu su i dosadašnji, kao i novoizabrani zastupnici i zastupnice, kao i dosadašnji predsjednici Sabora, te mnogi drugi uzvanici.

15:10 - Stigao je predsjednik Sabora Željko Reiner. Počinje konstituirajuća sjednica za deveti saziv Sabora. Na sjednicu su stigli i tehnički premijer Tihomir Orešković te predsjednica države Kolinda Grabar-Kitarović.

Image

15:09 - Konstituirajuća sjednica Hrvatskog sabora, njegovog devetog saziva, trebala bi početi svakog trenutka. Ministri i zastupnici već su na svojim mjestima i čekaju početak sjednice. Predsjednik Sabora Željko Reiner uručit će ključeve malog trezora svom nasljedniku Boži Petrovu, čime počinje predaja vlasti. Sjednica bi mogla potrajati do kasno u noć.


14:45 - Željko Reiner je uoči konstituirajuće sjednice Sabora koja bi uskoro trebala započeti, objasnio kakva će biti procedura.

"Nakon mene će se obratiti novi predsjednik Sabora, bit će govora o novim zakonima, o dnevnom redu", rekao je Reiner i dodao da ni on ne očekuje opstrukciju sjednice od strane oporbe. Nakon današnje konstituirajuće sjednice, u utorak ili srijedu bit će izglasana nova Vlada.

Novinarima se uoči sjednice obratio i Krešo Beljak, rekavši da će za Vladu 'najvjerojatnije' glasovati.

''Mi nismo foteljaši, to drugi dogovaraju. Tražit ćemo što nas pripada po demokratskoj kvoti, nadam se da nas neće zaboraviti, ali nismo ništa posebno tražili'', rekao je Beljak.

Ispred zgradeSabora na Markovu trgu održavaju se tri prosvjeda: onaj braniteljskih udruga zbog HAVC-a, dvoje studenata invalida kojima ministrica Bernardica Juretić nije odobrila asistenta te prosvjed sindikata, prenosi N1.

13.30 - Mostov zastupnik Miro Bulj rekao je da će na čelu saborskog kluba Mosta i dalje biti Miroslav Šimić. Novinari su ga upitali koji saborski zastupnik bi se njihovom klubu mogao priključiti, a Bulj je odgovorio da će se još vidjeti tko će to biti.

'Nekima je u interesu da se priključe saborskom Klubu Mosta, nekima je u interesu da se stvari mijenjaju i da se nama priključe kako bismo kao klub mogli pokreniti saborsku proceduru.'

Konstituiran je i klub zastupnika HDZ-a, a njegov će predsjednik biti Branko Bačić.

Image

Zastupnici HDZ-a izabrani u 9. saziv Sabora RH odrzali su sjednicu kluba zastupnika

12.40 - Predsjednik Kluba zastupnika SDP-a bit će Zoran Milanović, a Siniša Hajdaš-Dončić i Igor Dragovan bit će njegovi zamjenici. Milanovićeva je glasnogovornica rekla da on na sastanak Kluba zastupnika neće doći, javlja N1. SDP-ova kandidatkinja za potpredsjednicu Sabora bit će Milanka Opačić.

Ostale odbore koji su pripali SDP-u vodit će isti ljudi kao i u dosadašnjem sazivu, a iznimka je Odbor za ravnopravnost spolova, čija dosadašnja predsjednica Gordana Sobol nije ušla u Sabor pa će je na čelu tog tijela zamijeniti Romana Jerković.

Igor Dragovan je nakon sjednice Kluba novinarima potvrdio da će SDP podržati izbor čelnika Mosta Bože Petrova za predsjednika Sabora, ali i naglasio da će pritom "izraziti nezadovoljstvo određenim stvarima".

Naime, SDP se oštro protivi donošenju Mostovih jamstava u žurnoj proceduri, a koje prijedloge još nije pokazala javnosti. Posebno im smeta što se zakoni donose bez procjene učinka i savjetovanja sa zainteresiranom javnosti.

"Smatramo da nije dobar početak što se tiče čovjeka koji treba biti predsjednik Sabora, u smislu zaštite digniteta institucije, dobre demokratske prakse i poštivanja Ustava, zakona i poslovnika. Prema onome što nam se sada predlaže, već u samom startu se krše i poslovnik i procedura i sve što smo dobro i demokratski znali vidjeti u parlamentu, ali to je vjerojatno njegov stil. Na to ćemo ga upozoriti kao opozicija, ali i vi kao ljudi koji informacije prenosite građanima", rekao je Dragovan.

Kada je riječ o mogućnosti da SDP opstruira konstituiranje Sabora, predsjednik HDZ-a Andrej Plenković rekao je da ne strahuje od toga.

'Ne vidim zašto se Sabor ne bi konstituirao ni zašto bi to oporba opstruirala. Svi su dobili mandat od hrvatskih birača i očekujem da će sve proći u redu', rekao je Plenković.

Da oporba neće opstruirati sjednicu Sabora, potvrdio je i SDP-ov Davor Bernardić, dodavši da poštuju demokratsku proceduru i proces.

Na pitanje novinara, Plenković je odgovorio da je do sada razgovarao sa svim HDZ-ovim ministrima, pa i s Hasanbegovićem, a dodao je i da je dobro prošao i sastanak s budućim zastupnikom u Europskom parlamentu Ivanom Tepešom.

"Sabor se konstituira činjenicom da je izabran njegov predsjednik", podsjeća akademik Željko Reiner, predsjednik osmog saborskog saziva, koji će voditi prvo zasjedanje do izbora Bože Petrova. Čelnik Mosta Saborom bi trebao predsjedati dvije godine, iduće dvije to bi mjesto 'preuzeo' HDZ. Taj, takozvani 2 + 2 princip, HDZ i Most dogovorili su nakon višetjednih pregovora o sastavljanju vlasti.

U petak bi trebali biti poznati i potpredsjednici Sabora, HDZ na tim mjestima želi Reinera, zamjenika predsjednika HDZ-a Milijana Brkića i glavnog tajnika stranke Gordana Jandrokovića. Oporbi pripadaju dva mjesta, a za sada se zna da će HNS predložiti predsjednika stranke Ivana Vrdoljaka.

Vladajući na čelu 6, oporba 12 odbora

Sabor bi trebao formirati i 30-ak radnih tijela, izabrati njihove predsjednike i članove. Trebao bi to biti rutinski posao, nakon što su glavni tajnici HDZ-a i SDP-a Gordan Jandroković i Igor Dragovan dogovorili da će vladajućima pripasti čelna mjesta u 16, a oporbi u 12 saborskih radnih tijela, dok će Odborom za ljudska prava i prava nacionalnih manjina tradicionalno predsjedati zastupnik iz kluba nacionalnih manjina.

Važan dio prvog zasjedanja vezan je uz Mandatno-imunitetno povjerenstvo (MIP) koje Saboru podnosi izvješće o provedenim izborima i imenima izabranih zastupnika, o ostavkama, o zastupnicima koji obnašaju dužnost nespojivu sa zastupničkom pa im mandat miruje, o zastupnicima čiji mandat miruje na njihov zahtjev. Kad Sabor prihvati izvješće MIP-a, zastupnici daju prisegu.

Rad do kasno u noć

Nakon toga, novi šef Sabora Petrov predložit će dnevni red sjednice na kojemu će se naći nekoliko zakona vezanih uz formiranje i funkcioniranje nove hrvatske Vlade. "Planira se odmah raditi po tom dnevnom redu i izglasovati te zakone", rekao je Reiner, najavljujući da bi se, zatreba li, moglo raditi do kasno u noć. Sabor će zasjedanje nastaviti u subotu raspravom o prijedlozima zakona koji su rezultat dogovora HDZ-a i Mosta, a potom i u ponedjeljak. U utorak ili srijedu očekuje se glasovanje o povjerenju Vladi Andreja Plenkovića.

Na prijevremenim izborima 11. rujna, relativnu pobjedu ostvario je HDZ koji je, sam ili s partnerima, osvojio 61 od 151 zastupničkog mjesta, Narodnoj koaliciji pripala su 54, Mostu 13, Živom zidu s partnerima osam, IDS/PGS-u tri, Bandićevoj Koaliciji za premijera dva, a po jedno mjesto HDSSB-u i nezavisnom Željku Glasnoviću. SDSS-ovi Milorad Pupovac, Mile Horvat i Boris Milišević zastupat će srpsku manjinu, Robert Jankovics mađarsku, Furio Radin talijansku, a Vladimir Bilek češku i slovačku. Veljko Kajtazi zastupat će 12 manjina (austrijsku, bugarsku, njemačku, poljsku, romsku, rumunjsku, rusinsku, rusku, tursku, ukrajinsku, vlašku i židovsku), a Ermina Lekaj Prljaskaj pet manjina (albansku, bošnjačku, crnogorsku, slovensku i makedonsku).

Odluku o sazivanju prvog zasjedanja, temeljem ustavnih ovlasti, donijela je predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović.

pikado
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo