DAN KAD JE FOTOGRAFIJA HEROJA DOMOVINSKOG RATA OBIŠLA SVIJET: / 'Ja sam Hrvat i neću pucati na Hrvate'

Image
Foto: YouTube
25.10.2017.
12:20
YouTube
VOYO logo

Rudolf Perešin jedan je od najistaknutijih pilota Hrvatskog ratnog zrakoplovstva koji se zbog svoje velike ljubavi i poštovanja prema domovini usprotivio zapovijedima JNA koja se 1990. pripremala za agresiju na Hrvatsku te odlučio napustiti njezine redove kako bi se borio na suprotnoj strani.

Na današnji dan prije 26 godina Perešin, koji je bio pod stalnom prismotrom, odlučio je svojim MiG-om napustiti JNA i uključiti se u obranu svoje domovine Hrvatske. Perešin koji je u tom trenutku bio zadužen za nadzor povlačenja JNA iz Slovenije koja se spremala za napad na Hrvatsku, sve je pomno isplanirao. Tako je u svojem u srebrnom avionu s crvenom zvijezdom krenuo iz baze u Bihaću preko Zagreba, Ljubljane sve do Kopra pa nazad preko Ljubljane da bi se potom spustio gotovo do tla i uletio u zračni prostor Austrije oko Bleiburga. U zračnoj luci pokraj Klagenfurta prizemljio je svoj nenaoružani zrakoplov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Bilo je to 25. listopada 1991. godine, kad je cijeli svijet uz fotografiju hrvatskog pilota i aviona MiG-21 na aerodromu u Klagenfurtu, prenio njegove riječi: 'Ja sam Hrvat, ne mogu i neću pucati na Hrvate!'. Četiri dana kasnije, Perešin se vratio u Hrvatsku gdje je pristupio HRZ Hrvatske vojske te postao pravi nacionalni junak koji se usprotivio neprijateljskoj vojsci zadavši joj težak moralni i politički udarac.

Vojska JNA objavila je kako je Perešin ukrao njihov zrakoplov te potom zatražio azil u Austriji, što nije bila istina s obzirom na to da je Perešin austrijskom vojnicima i novinarima rekao kako je dezertirao iz vojske JNA zbog činjenice da se ne može boriti protiv vlastitog naroda.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ratni pilot Dieter Szolar, pukovnik austrijskog ratnog zrakoplovstva, te se iste večeri susreo s Perešinom u gostionici u Felekirchenu gdje je otišao nakon kraćeg ispitivanja austrijske vojske. Szolar je Perešinu ponudio smještaj što je ovaj prihvatio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Rudolf Perešin predao je svoju vojnu odoru i osobno naoružanje. Dobio je civilno odijelo koje mu nije pristajalo, pa sam mu donio donje rublje, pribor za osobnu higijenu i voće', kazao je pukovnik Szolar u dokumentarnom filmu 'Let za pamćenje'.

Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL
Image
Foto: Igor Kralj/PIXSELL

Svoj bijeg iz vojske JNA Perešin je planirao mjesecima unaprijed, a u svemu mu je pomogla i supruga koja je prva stupila u kontakt s hrvatskom stranom te na koncu svojem suprugu prenijela informaciju da hrvatska vlast želi da istupi iz JNA i da se pridruži njihovim snagama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Rudi, dođi na vjenčanje u Austriju. Uzmi kameru i aparat', bio je tajni kod poruke koju mu je prenijela njegova supruga Ljerka, a koji je značio da ga hrvatska vojska očekuje. Njegov su čin slijedili brojni drugi piloti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Rudolf je po povratku u Hrvatsku nastavio letjeti u HRZ-u gdje je uskoro imenovan zapovjednikom elitne 1. lovačke eskadrile HRZ-a. Njegov srebrni MiG zadržan je u Austriji koja ga je posljednji put izložila 2011. godina tijekom jedna od svojih ratnih izložbi.

Godine 1994. Rudolf Perešin izabran je za predsjednika novoutemeljenog Zagrebačkog saveza u zrakoplovno-tehničkoj djelatnosti. Svojom aktivnošću bitno je pridonio postavljanju temelja za okupljanje djece i mladih u programima tehničke kulture, osobito u zrakoplovno-tehničkim djelatnostima. Danas savez nosi njegovo ime.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Posljednji put je viđen prije polijetanja, 2. svibnja 1995. godine, drugog dana akcije oslobođenja 'Bljesak', kada je zajedno s još troje MiG-ova krenuo prema Staroj Gradiški gdje su njegov zrakoplov pogodili neprijateljski protuavionski topovi. Perešin je uspio izaći iz svog aviona katapultiranjem s otprilike 50 metara, no završio je na neprijateljskom teritoriju. Tijelo tada nije pronađeno.

Pune dvije godine nije se znalo ništa o sudbini Rudolfa Perešina. Njegovi posmrtni ostaci su vraćeni su u Hrvatsku 4. kolovoza 1997. godine, a 15. rujna 1997. godine je pokopan na Mirogoju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Biografija Rudolfa Perešina

Rudolf Perišin rođen je u Hrvatskom zagorju 1958 g., a još kao maleni dječak sanjao je da će postati pilot. U zadnjoj godini osmogodišnje škole, opredjeljuje se za pilotski poziv. Zrakoplovnu gimnaziju završava u Mostaru. Uspješno savladava visoke medicinske i psihofizičke kriterije, a 1977. godine u Zadru upisuje Zrakoplovnu vojnu akademiju. Godine 1981. među najboljim pilotima, s natprosječnim rezultatima, završava pilotsku akademiju i dobiva zvanje borbenog pilota, pilotska zlatna krila i prvi časnički čin. Leteći u Bihaću na MiG-ovima dosiže stručne i profesionalne vrhunce pilotskog zvanja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Godine 1999. u Gornjoj Stubici postavljena je bista njemu u čast, a 24. lipnja 2004., također u Gornjoj Stubici, otvoren je spomen-park "Rudolf Perešin" u kojem se nalazi njegova statua i konzervirani MiG-21 koji je došao iz remontnog zavoda u Velikoj Gorici.

Godine 2015. tadašnji ministar obrane Ante Kotromanović za Telegram je kazao kako je službeno zatražio od Republike Austrije povratak MiG-a 21R u kojem je pilot Rudolf Perešin, u listopadu 1991., prebjegao iz tadašnje JNA. Avion se, prema posljednjim informacijama, nalazi u Klagenfurtu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Otok iskušenja
Senorita 89
Versailles
hABAZIN VS. mAGYAR
default_cta
Brak na prvu
Hell's kitchen
Trumbo
Ljubavna zamka
Vlakovi
default_cta
Pevačica
Obiteljske tajne
Brak na prvu Australija
Cijena strasti
VOYO logo