Pročitajte plan podjele najvažnijeg zagrebačkog poduzeća!

3.10.2013.
17:51
VOYO logo

Od sedam društava - Gradsko stambeno komunalno gospodarstvo, Čistoća, Tržnice Zagreb, Zagrebačka stanogradnja, Robni terminali, Vodoopskrba i odvodnja te AGM - najgore su prošli Robni terminali koji su s vrijednosti od oko milijardu kuna "pali" na pasivu od 9,2 milijuna kuna.

Na primjeru Čistoće, koja ima godišnje prihode od pola milijarde kuna, nastojat ćemo prikazati što si je ostavio Holding, a što ide novim društvima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Imovina nam je pri ulasku u Holding bila 450 milijuna, a sada je svedena na manje od 55 milijuna. Ostajemo bez zemljišta, građevinskih objekata. Zajmovi koje su uzimali s žiro računa i plaćali što god im je bila volja, neće nam biti vraćeni. Govori se o dugovanjima Holdinga od devet milijardi! Mi ne znamo kome je otišao taj novac! Ali da neće biti vraćen, to se vidi iz ovog plana - tog novca nema u diobenoj bilanci", kaže nam izvor iz Čistoće.

Svedi me na kunu

Temeljni kapital društva Čistoća je bio 94 milijuna, a sada je sveden na 4,2 milijuna. Inače, radnici Čistoće su jutros prije 6 sati održali okupljanje na kojemu su izviždali člana uprave Holdinga Ivana Tolića koji je tvrdio da ne zna zašto oni pričaju o privatizaciji tog poduzeća.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Pa ovo je tipični primjer privatizacije iz 90-ih: svedi me na kunu, pa me prodaj. To su sve Milan Bandić i Slobodan Ljubičić započeli 2006. godine pri osnivanju Holdinga pa je zaustavljeno u mandatu Ive Čovića. Dogradonačelnica za gospodarstvo Sandra Švaljek koja je o tome teoretizirala dok je bila na Institutu za javne financije, sada to provodi u praksi", kaže naš izvor iz Čistoće.

Potkopavanje Čistoće

A 2008., početkom krize, počelo je "čupkanje" novca s računa Čistoće i plaćanje dugova drugih društava. U tom periodu događalo se i uzimanje vozila na leasing koja po otplati neće pripasti Čistoći, angažiranje radnika preko agencija za zapošljavanje, koji imaju iste plaće, a nemaju ista prava... Poseban bijes Uprava Holdinga u kontaktima s predstavnicima Čistoće izaziva tvrdnjama da je to poduzeće nesposobno da izađe na kraj s obvezama o održivom gospodarenju otpadom koje smo preuzeli od Europske unije, a koje propisuju smanjenje udjela biootpada u smeću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

"Govore nam da ćemo gomilati gubitke, a iste će gubitke imati i privatnik kojemu se to očito želi prodati. To su silna ulaganja u reciklažna dvorišta, kante svih vrsta, koja će i privatnik morati napraviti, ali će on podići cijene", kaže naš izvor.

'Efikasnije poslovanje'

Holding navodi da je kod izrade Plana podjele strateška odrednica bila da se u nova trgovaĉka društva unose poslovne aktivnosti koje su se obavljale u okviru podružnice kako bi se omogućilo efikasnije poslovno upravljanje u novim društvima i osigurao pravni slijed obavljanja tih djelatnosti. Diobena bilanca sastavljena je prema stanju od 30. lipnja ove godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Temeljni kapital Holdinga smanjuje se ovom podjelom sa iznosa od oko 4,2 milijarde kuna na iznos od oko 2,1 milijardu, na što najveći dio otpada na Vodoopskrbu i odvodnju od dvije milijarde i 11 milijuna kuna. GSKG-u ostaje dva milijuna kuna temeljnog kapitala, Čistoći 4,2 milijuna, Tržnicama milijun, Zagrebačkoj stanogradnji 51 milijun, AGM-u 5,1 milijun, a Robnim terminalima samo milijun kuna.

Čitav plan možete vidjeti na ovom linku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Toma
Gledaj od 29.travnja
VOYO logo