Dinamovci na koljenima: Nebo se plavi, Rijeka slavi!

Već u 2. kolu Dinamo je pokleknuo i to u svom Maksimiru. Rijeka je hrabrom igrom svladala Zajecov Dinamo s 2:1, a junak derbija je vratar Robert Lisjak koji je radio čuda.

1.8.2010.
0:58

arti-201007300743006Četiri dana prije uvrata 3. pretkola Lige prvaka Dinamo je protiv Rijeke imao generalnu probu za moldavski Sheriff. U obrani su zaigrali Cufre i Bišćan, izostao je debi Ante Rukavine, ali modre su zato pojačali povratnici sa EP-a za nogometaše do 19 godina, Ademi i Vrsaljko koji su startali od prve minute. Andrej Kramarić odigrao je zadnjih dvadesetak minuta, a Tomislava Butinu na golu je zamijenio Filip Lončarić.

arti-201007310292006Dinamo je krenuo agresivno, predvođen preporođenim Sammirom koji je razigravao i zabijao. Igrala se 8. minuta kad je Vrsaljko odlično izborio prostor u samom desnom kutu protivničke polovice, uputio prizemnu loptu na prvu stativu, a tamo je kao vihor uletio Sammir i spremio loptu pod rašlje ispred presporih braniča i vratara Rijeke.

Premda je Dinamo bio puno bolji, u 25. minuti izjednačili su Riječani. Đalović je snažno odapeo s desne strane iskosa, a Lončarić je kratko odbio loptu do Rodića koji s nekoliko metara zabija za izjednačenje.

Do kraja poluvremena, modri su imali nekoliko sjajnih prilika za novo vodstvo. Prvo je Dodo nakon Moralesovogslobodnjaka pogodio stativu gađajući glavom iz buketa igrača u šesnaestercu, a onda je stopostotnu priliku zapucao Slepička. Opet je mladi Vrsaljko sjajno probio desnu stranu, ubacio u srce šesnaesterca, ali Slepi u stopostotnoj situaciji pred odličnim Lisjakom puca nedovoljno dobro za Rijekina vratara. Sjajna obrana!

Dinamo je u drugom dijelu nastavio s napadima, ali odlični vratar Lisjak branio je zaista sjajno. Razigrani Vrsaljko je nakon brojnih prodora po lijevom boku u 58. minuti preciznim udarcem pokušao iznenaditi Rijekina vratara, ali bezuspješno. Par minuta kasnije Lisjak brani i udarce Slepičke pa Ibaneza, a potom nakon kornera i priliku utakmice. Sa samo nekoliko metara glavom je pucao Sivonjić koji je zamijenio neprimjetnog Moralesa, ali Rijekin vratar čudesnom obranom spašava svoju mrežu već peti, šesti put.

I onda u 72. minuti - šok za domaće. Rijeka ja izborila slobodan udarac s desne strane iskosa, Hrvoje Štrok je oštro nabacio na prvu stativu, a Badelj požrtvovno skače u blok i prebacuje glavom loptu u malu mrežicu vlastitog gola. Unatoč brojnim pokušajima modrih, riječka je obrana do kraja ostala čvrsta, ostavljajući dinamovce u novim brigama pred okršaj sa Sheriffom u srijedu.

Split je nakon početnog poraza naa Kantridi u prvom kolu, pokazao da će na svom terenu, legendarnom Parku mladeži, svi protivnici imati velikih problema. Prvi su to osjetili Varaždinci koji su doslovno pometeni sa četiri gola pred 4.000 vatrenih Splićana.

Domaći su na poluvremenu imali minimalno vodstvo od 1:0, zabio je u 45. minuti Žužul, da bi se u drugom dijelu otvorila 'špina'. Bučan je u deset minuta u druggog dijelu zabio čak dva gola, a na 4:0 je u 71. minuti povisio Oblinović iz jedanaesterca. Adam Sušac skrivio je kazneni udarac i dobio izravni crveni karton. Do kraja je mogao pasti i još pokoji pogodak no gosti su se izvukli sa 'samo' četiri komada što je, prema viđenom, i više no realan rezultat.

Premijerna tri boda u najelitnijem razredu hrvatskog nogometa Splitovci su proslavili pred svojim navijačima i na najbolji mogući način 'zahvalili' HNS-u što svoje utakmice mogu igrati u vlastitom dvorištu, Parku mladeži.

Katalinić: Pogodio sam s igračima!

Ivan Katalinić, nakon povijesne pobjede nad Varaždinom dao je i svoje viđenje utakmice:

"Ušli smo malo nervozno, što je i očekivano, jer je prvi susret kod kuće. Čestitam svim igračima, na potpuno zasluženoj pobjedi. Mislim da Varaždin nije imao niti jednu pravu priliku, a nama je prvi gol dao više podstreka za nastavak".

Zadovoljan je Kate svojim pulenima, a uvođenje mladog Marka Tešije ne smatra toliko hrabrim potezom . Za njega kaže kako je veliki potencijal i talent, što je pokazao i u ovom dvoboju.

Ne želi već razmišljati o idućem kolu:

"Pustite nas da malo proslavimo, a onda imamo cijeli tjedan za razmišljanje o Karlovcu" kazao je Katalinić, zaključivši kako je dva dana prije susreta "vagao tko će igrati, a očito sam pogodio". (Dalmacianews) Vjerojatno pod utjecajem neuspjelih europskih avantura, Šibenik i Cibalia odigrali su na Šubićevcu susret za čistu nulu

Šibenčani su imali inicijativu, pokušavali su doći do sva tri boda, ali tih nekoliko dobrih prilika nisu uspjeli konkretizirati. Najbliže pogotku bio je Cerić, kojega je u 51. minuti odlično poslužio Bačelić-Grgić, ali je ovaj promašio gol.

Pred 2.500 gledatelja sudio je Zlatko Šimčić iz Koprivnice. U živoj utakmici u kojoj su obje momčadi tražile pogodak, Zadar je na domaćem terenu ipak uspio svladati prošlosezonsko ugodno iznenađenje HNL-a. Domaće je pred 3.000 gledatelja na Stanovima u vodstvo doveo Terkeš u 17. minuti, nakon čega su se probudili gosti.

Igor Pamić tjerao je svoje igrače po izjednačenje, no dogodilo se upravo suprotno. U 80. minuti Santini je nakon gužve u šesnaestercu i jedne odbijene lopte zabio za 2:0 i bio je to kraj nada gostiju. Utakmicu je sudio je Draženko Kovačić iz Križevaca. U utakmici 2. kola Prve HNL Zagreb je kao gost na stadionu Veruda u Puli pobijedio Istru 1961 s 2:0 (2:0) te nakon prva dva kola ima maksimalnih šest bodova.

Istrani su krenuli žestoto, većinu utakmic su napadali, ali golove su zabijali Pjesnici. Tako je već u 20. minuti Krstanović opalio s dvadesetak metar, a lopta se od stative odbila u mrežu. Vodstvo gostiju povisio je Šovšić. Najbolju priliku za domaće imao je Šehić u 70. minuti, ali je pucao jako loše.

Pred 1.000 gledatelja sudio je Damir Batinić iz Osijeka.

Osijek - Hajduk 2:2 (Vidaković 15, Miličević 38 / Buljat 36, Ibričić 87-11m)

Igrano u subotu: Dinamo - Rijeka 1:2 (Sammir 8 / Rodić 23, Badelj 73-ag) Istra 1961 - Zagreb 0:2 (Krstanović 20, Šovšić 41) Šibenik - Cibalia 0:0 Split - Varaždin 4:0 (Žužul 45, Bučan 62, 71, Obilinović 75-11m) Zadar - Karlovac 2:0 (Terkeš 17, Santini 80)

Igrano u petak: Hrvatski dragovoljac - Lokomotiva 1-2 (Švarić 71 / Martinac 8, Bule 90-11m) Inter - Slaven Belupo 0:1 (Maras 84)

LJESTVICA:

1. Zagreb 2 2 0 0 5- 1 6 2. Rijeka 2 2 0 0 3- 1 6 3. Slaven Belupo 2 2 0 0 2- 0 6 4. Hajduk 2 1 1 0 8- 3 4 5. Cibalia 2 1 1 0 3- 0 4 6. Split 2 1 0 1 4- 1 3 7. Dinamo 2 1 0 1 5- 3 3 8. Karlovac 2 1 0 1 3- 2 3 8. Zadar 2 1 0 1 3- 2 3 10. Lokomotiva 2 1 0 1 3- 4 3 11. Varaždin 2 1 0 1 2- 5 3 12. Šibenik 2 0 1 1 0- 1 1 13. Osijek 2 0 1 1 2- 5 1 14. Hrvatski dragovoljac 2 0 0 2 2- 6 0 15. Inter 2 0 0 2 0- 4 0 16. Istra 1961 2 0 0 2 1- 8 0