DEVASTIRANA JOŠ JEDNA ZELENA OAZA JADRANA: / 'Uništene sike, okupirana obala... Ostala je jedna šumica na otoku'

Image
Foto: Profimedia

Da bi se dovukli ogromni kontejneri, rušili su se stoljetni borovi, a lokalna zajednica i Hrvatske šume, koje službeno gospodare tim područjem, nisu imali mogućnost da spriječe devastaciju

8.8.2019.
6:59
Profimedia
VOYO logo

Rogoznica ili Kopara najljepši je otočić među bezbrojnim drugim većim ili manjim otocima na šibenskom području. Njegove ljepote ne leže samo u zaštićenoj kamenoj jezgri, prekrasnoj luci i rivi već i u borovoj šumi koja zauzima gotovo trećinu otoka, piše Slobodna Dalmacija.

Prije gotovo 150 godina stari Rogozničani ondašnjoj lokalnoj zajednici poklonili su svoje zemljište na kojemu su do tada sadili masline, vinovu lozu i smokve. Desetljećima je šuma Kopara bila očuvana i obnavljana... sve do 2007. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tada se država, bez znanja općine, uknjižila na šumsko područje. Na najljepšem rogozničkom vidikovcu, na vrhu šume Kopara počele su se stvarati bazne postaje i antene mobilnih operatera.

Da bi se dovukli ogromni kontejneri, rušili su se stoljetni borovi, a lokalna zajednica i Hrvatske šume, koje službeno gospodare tim područjem, nisu imali mogućnost da spriječe devastataciju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prodali šumu

No tu nije bio kraj muke za mještane. Bivši ministar državne imovine Goran Marić prodao je dio rogozničke šume Kopara, točnije, 383 kvadrata najatraktivnijeg zemljišta na otoku bivši ministar Marić dao je za samo 100 eura po kvadratu što je Ministarstvu državne imovine donijelo prihod od 291 tisuću kuna.

Nakon toga nije više ostalo mnogo toga za učiniti, s obzirom da je ovo samo označilo rasprodaju i devastaciju jedine rogozničke zelene oaze koja se u općinskom Prostornom planu uređenja čak vodi kao park-šuma Kopara.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

'Uništeno je sve osim šumice'

Prema ugovoru, prodana nekretnina je pašnjak iako je u naravi borova šuma. Piše da je i građevinsko zemljište, a građevinsko može biti tek kao dio sporne proširene turističke zone Gornji Muli T2.

"Uništene su sike, okupirano obalno područje, ostala je još jedino ta šumica na otoku koju su prije gotovo 150 godina sadili naši preci odričući se svog vlasništva za opće, javno dobro. Moramo je čuvati i paziti i još zeleniju predati generacijama koji dolaze", upozorila je za Slobodnu DalmacijuBiserka Grgin iz Građanske inicijative.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Fnc 16
Gledaj odmah bez reklama
VOYO logo